Маначин Вікторія

Наук.кер.: Гудима Р. Р.

Буковинська державна фінансова академія

                                                                                                                  м.Чернівці

Особливості  розвитку механізму функціонування ринку праці

В сучасних умовах розвитку економіки особливої актуальності набувають проблеми ефективної зайнятості населення України, створення ринку робочої сили і запобігання масового безробіття. Ринок праці займає одне з головних місць серед інших ринків. На нього впливає багато факторів, більшість яких залежить від товарного ринку. Середовище ринку формується під впливом стану економіки, способу господарювання і структурних змін, технічного і організаційного рівня підприємств, кількісно-якісної збалансованості засобів виробництва і робочої сили. Але, представлений людським фактором виробництва, ринок праці здатний не тільки здійснювати  певні завдання, а й самостійно створювати умови для їх вирішення.

       На сучасному етапі економіки важливою умовою радикальної зміни економічного середовища стає формування нових підходів щодо удосконалення соціально-трудових відносин. Серед найважливіших проблем у цій сфері передусім виділяється комплекс питань, пов’язаних з пошуком найбільш ефективних шляхів функціонування ринку праці, що в себе включає велику кількість проблем мікрорівня.

В сучасних умовах господарювання, коли економічна система не спроможна вирішити ряд економічних і со­ціальних проблем, створюється механізм функціонування ринку праці з елементами державного та профспілкового втручання.

Для виникнення, формування й функціонування ринку праці необхідні певні умови. Насамперед мають бути забезпечені правові умови функціонування цього ринку, зокрема можливість вільного пересування в ньому громадян, вільного вибору роботи (юридична свобода працівника), можливість самостійно розпоряджатися своєю здатністю працювати.

Мінімізація впливу фінансово-економічної кризи на стан національного ринку праці здійснюватиметься шляхом створення та реалізації законодавчої бази, спрямованої на:

- надання допомоги по частковому безробіттю з метою збереження робочих місць;

- запровадження загальнодержавних оплачуваних громадських робіт з метою створення умов для зайнятості безробітних громадян;

- здійснення заходів профілактики настання страхових випадків з метою запобігання безробіттю;

- упорядкування умов надання незайнятим громадянам статусу безробітного з метою зменшення утриманських настроїв серед працездатного населення;

- створення правових основ для захисту національного ринку праці від необґрунтованого використання праці іноземців.[1]

На розвиток подій, які відбуватимуться на національному ринку праці в 2010-2011 роках, впливатимуть зміни в економіці та соціальній сфері країни, зумовлені, насамперед, фінансово-економічною кризою та її наслідками, а також соціально-економічними перетвореннями у зв’язку з набуттям Україною членства у Світовій організації торгівлі.

Інтенсифікація ринку праці в умовах набуття Україною членства у СОТ може призвести до скорочення як неефективних, так і конкурентноздатних робочих місць, вивільнення працівників. Підвищення попиту на робочу силу на підприємствах, в установах та організаціях може очікуватись лише за умови випуску ними конкурентоспроможної продукції або розширення обсягів виробництва (виконання робіт, надання послуг)

Згідно з прогнозними даними у 2010 році передбачалась стабілізація ситуації на ринку праці та закріплення позитивних тенденцій у сфері зайнятості населення. Так, чисельність населення віком 15-70 років, зайнятого економічною діяльністю, змінилась порівняно з 2009 роком лише незначним чином і становить у межах 20,5 – 20,3 млн. осіб, рівень безробіття, визначений за методологією МОП, становить 8,1 – 8,5 відсотка економічно активного населення віком 15-70 років проти 8,5 – 9 відсотків – у 2009 році.

Починаючи з 2011 року, очікується переломлення подій на ринку праці, пов’язаних з поступовим виходом економіки країни з кризи (чисельність зайнятого населення віком 15-70 років зросте до 20,6 – 20,4 млн. осіб, рівень безробіття, визначений за методологією МОП, знизиться до 7,6 – 8,1 відсотка економічно активного населення віком 15-70 років).

У 2010-2011 роках зусилля центральних та місцевих органів виконавчої влади у сфері зайнятості населення будуть спрямовані на мінімізацію наслідків фінансово-економічної кризи та поліпшення ситуації на ринку праці. З цією метою передбачається забезпечити у ці роки розширення сфери застосування праці шляхом створення робочих місць більш як для 1,4  млн. осіб. [2]

Забезпечуватиметься також реалізація заходів активної політики сприяння зайнятості населення відповідно до законодавства про зайнятість населення, положень Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення”, зокрема норм щодо здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню безробіття, надання допомоги по частковому безробіттю, запровадження загальнодержавних оплачуваних громадських робіт.

Аналізуючи усе вище сказане можна зробити висновок, що за даних умови соціально-економічного життя, виникають труднощі в механізмі функціонування ринку праці, які не розв'язуються автоматично, в той час як їх розв'язання терміново потрібне для нор­мального функціонування економіки і підтримання соціальної стабільності в суспільстві.

Список використаної літератури:

1. Біляцький С., Мірошниченко Т. Трансформаційна специфіка формування ринку праці в України на сучасному етапі / С. Біляцький , Т. Мірошниченко //Зб. наук. праць. –2001.- Вип. 29. – С. 190–193 .

2. Напрями та шляхи державного регулювання ринку праці у 2010-2011 роках/ Міністерство праці та соціальної політики України – [Електронний ресурс] : –режим доступу:http://www.mlsp.gov.ua/control/uk/publish/article;jsessionid