Данилишин Т.Р., Фордзюн Ж.В.

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Станко Г.В.

 

Необхідність проведення екологічного аналізу при реалізації проекту

Анотація. У статті розглянуто сутність екологічного аналізу. Визначено можливі способи проведення екологічного аналізу проекту: проведення екологічної оцінки, інженерно-технологічна експертиза, екологічний аудит.

Аннотация. В статье рассмотрена сущность экологического анализа. Определенно возможные способы проведения экологического анализа проекта: проведение экологической оценки, инженерно-технологическая экспертиза, экологический аудит.

Актуальність теми. На сьогоднішній день наша країна все більшою мірою стикається із проблемами забруднення навколишнього середовища. В рамках ООН показники екологічної ситуації України є критичними. Виходячи з цього, одним із найскладніших завдань сучасності є екологічна реконструкція всієї господарської діяльності в нашій країні. Провести цю реконструкцію необхідно не лише по всіх діючих об’єктах господарювання, а й в самому процесі проектування, тобто шляхом проведення екологічного аналізу проекту. Наявність загрози існуванню навколишнього середовища внаслідок здійснення різноманітних видів діяльності людини зумовлюють актуальність даної теми.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Серед вчених, які акцентують увагу на даній проблематиці можна назвати таких як: У.П. Федуник, О.О. Курдина, Г. Вербицька, Г.М. Тарасюк, Н.М. Гайдис, О.І. Гуторив, В.М. Гриньов, І.Г. Скоморович та багато інших.

Мета роботи: З’ясування необхідності проведення екологічного аналізу проекту та можливих способів його здійснення.

Виклад основного матеріалу. Зрозуміла річ, що здійснення різноманітних видів діяльності не припиниться через можливість негативного впливу на навколишнє середовище. Проте є інший варіант. Необхідним є проведення екологічного аналізу, який дасть змогу на початкових етапах розробки проекту оцінити можливість завдання шкоди довкіллю. Екологічний аналіз проекту дає змогу встановити характер і розмір потенційної шкоди навколишньому середовищу від проекту; визначити заходи, необхідні для запобігання цьому проекту, або його пом’якшення. Екологічний ефект криється в економії, що виникає при використанні відходів, уловлювати які можливо при застосуванні високих технологій, економії, яка виникає від збільшення терміну експлуатації устаткування і поліпшення його параметрів, що забруднює середовище, з обліком рентабельності основних фондів, економії від зменшення витрат на їх ремонт і поліпшення екологічного стану зовнішнього середовища [1]. Проведення екологічного аналізу проекту може здійснюватися за допомогою:

-         проведення екологічної оцінки;

-         інженерно-технологічної експертизи;

-         екологічного аудиту.

Екологічна оцінка (ЕО) – це процес систематичного аналізу й оцінки екологічних наслідків запланованої діяльності, консультацій із зацікавленими сторонами, а також врахування результатів цього аналізу і консультацій при плануванні, проектуванні, затвердженні та здійсненні такої діяльності [2].

Згідно з визначенням ЕО розглядається як: процес аналізу, оцінки впливів та розробки на основі результатів рекомендацій щодо діяльності; систематичний процес, що підпорядкований відповідним вимогам і правилам; процес оцінювання не лише проектного рівня, але й етапу здійснення діяльності.

Дедалі частіше увага приділяється результативності процесу ЕО, що залежить від того, наскільки точними по відношенню до реальних впливів діяльності виявились рекомендації, зроблені на підставі цієї оцінки, і яким чином вони враховуються на етапі здійснення запланованої діяльності.

Для налагодження ефективного механізму ЕО необхідно забезпечити зворотній зв'язок між оцінкою можливих впливів запланованої діяльності, що здійснюється у процесі екологічного оцінювання проектів, та оцінюванням реальних впливів запланованої діяльності в результаті оцінювання її ефективності. Це дає змогу визначити відповідність чи невідповідність зроблених прогнозів реальній ситуації, а за необхідності здійснити коригувальні заходи [3].

При проведенні екологічного аналізу важливим є здіснення експертних оцінок. Основною метою експертних оцінок, котрі мають назву «інженерно-екологічна експертиза», є всебічна оцінка впливу підприємства на природне середовище: на стадії затвердження проекту; при функціонуванні підприємства та при його розширенні; при складанні заключення та при виробленні рішення про затвердження або відхилення проекту; на стадії визначення можливості подальшого функціонування підприємства; при обмеженні обсягу випуску або при припиненні випуску того чи іншого виду продукції; при визначенні необхідності установки або застосування нових природоохоронних заходів; при модернізації існуючих підприємств.

Інженерно-екологічна експертиза дозволяє виявити найбільш ймовірні екологічні наслідки будівництва, функціонування та розширення підприємства порівняно з бажаним, допустимим станом природного і оточуючого людину середовища.

Загалом інженерно-екологічна експертиза складається з трьох етапів:

-         розгляд завдання з проектування об'єкта та результати пошукових робіт, проведених на місці передбачуваного будівництва. Результатом першого етапу є оцінка вихідних даних, що містяться в проекті будівництва. При цьому передбачається також оцінка вихідних даних, покладених в основу проекту при розрахунках передбачуваного впливу на природне та оточуюче людину середовище;

-         оцінка технологічних рішень, характеристик обладнання та властивостей матеріалів; встановлення можливості їхнього використання в природних умовах місця будівництва об'єкта;

-         оцінка проекту загалом. При проведенні інженерно-екологічної експертизи проекту найбільш доцільною є наявність двох-трьох альтернативних рішень для передбачуваного об'єкта будівництва. Здійснюється аналіз природоохоронних заходів та засобів щодо відновлення природного середовища з кожного альтернативного рішення, оцінка їхньої ефективності.

Також, досить важливим кроком є можливість проведення (в більшості випадків на замовлення як додаткова перевірка «з сторони») екологічного аудиту. «Екологічний аудит – це документально оформлений систематичний процес перевірки, який включає збирання та об'єктивне оцінювання доказів аудиту для встановлення відповідності визначених видів діяльності, заходів, умов, системи управління навколишнім середовищем та інформації з цих питань критеріям аудиту, а також який включає передавання результатів перевірки замовникові» [4]. Таким чином, екоаудит – це незалежна перевірка екологічності господарської діяльності діючого підприємства, охорони навколишнього середовища з метою її достовірності, повноти, реальності відповідності природоохоронному законодавству, регламентуючим актам і вироблення рекомендацій зі зниження фактичних і потенційних екологічних і фінансових збитків та екологічних витрат. Екологічний аудит здійснює контроль за формуванням екологічних витрат за місцем їх виникнення з виявленням відхилень від нормативів, стандартів, вимог і планових завдань, які регламентують природокористування, а також виявлення екстенсивних та інтенсивних факторів і резервів екологічної діяльності підрозділів підприємства. Врешті, екоаудит має на меті встановлення достовірності, точності, повноти та об'єктивності екологічного забезпечення природоохоронної діяльності на підприємствах і організаціях вимогам законодавства, нормативно-технічним документам, екологічним критеріям, стандартам і нормативам екологічної безпеки, в результаті негативного впливу господарської діяльності на навколишнє середовище і здоров'я населення [5].

Висновки. З вище сказаного можна зробити висновок, що проведення екологічного аналізу при реалізації проекту є надзвичайно важливим, оскільки проблеми завдання шкоди навколишньому середовищу з кожним роком стають все більш актуальними. Здійснити його можна за допомогою проведення екологічної оцінки, інженерно-технологічної експертизи та екологічного аудиту. Всі ці заходи можуть призвести до позитивних результатів не лише на рівні підприємства, а й на рівні всієї країни, оскільки вони є не тільки об'єктивно необхідними, але й актуальними. Це дозволить підвищити рівень безпеки життєдіяльності в нашій країні та інвестиційній привабливості підприємств, підвищити їх еколого-економічну ефективність.

 

Список використаних джерел:

1.     Вербицька Г. Вдосконалення механізму оцінювання ефективності інвестиційного проекту // Наука молода. – 2007. - №7. – С.189-194.

2.     Черп М., Винниченко В.Н., Хотулева М.В., Молчанова Я.П., Дайман С.Ю. Экологичесская оценка и экологичесская експертиза 3-е изд., перероб. и доп. – Эколайн, 2000. – 156с.

3.     Курдина О.О. Роль екологічної оцінки у визначенні ефективності функціонування системи екологічного менеджменту // Науковий вісник. Національний лісотехнічний університет України. – 2007. - №17.6. – С. 76-81.

4.     ДСТУ ISO-14010-97 «Настанови щодо здійснення екологічного аудиту. Загальні принципи».

5.     Федуник У.П. Обєктивна необхідність впровадження екологічного аудиту в Україні // Науковий вісник. Український державний лісотехнічний університет. – 2003. - №13.1. – С. 231-235.