Політологія/10. Регіональні політичні процеси

 

Студентка історичного факультету, спеціальності «Політологія»

Руденко А.Ф.

Донецький національний університет, Україна

Контент-аналіз освітньої політики Дмитра Табачника

 

Важливим фактором конкурентоспроможності і розвитку держави, вплив якого з кожним роком стає все сильнішим, є людський капітал і його основа – якісна освіта. Разом з тим результати постійної реструктуризації системи освіти України є досить суперечливими.

Після перемоги В. Януковича на президентських виборах, міністром освіти та науки України в уряд М. Азарова 11 березня 2010 року був призначений Д. Табачник, погляди якого деякі громадські та політичні сили розцінюють як українофобські.

За Табачника Міністерство освіти вже у перші місяці провело ряд змін, що сколихнули суспільство та стали предметом гострих дискусій. Зокрема, було скасовано іспит з української мови при вступі до аспірантури, скасовано тестування з української мови у випускних класах шкіл. Крім того, в 2010 році тести, що виносилися на зовнішнє незалежне оцінювання,  перекладали на мови національних меншин. У нинішньому році при вступі до українських ВНЗів враховувалися бали як тестів, так і шкільного атестата.

Однак, такі різкі дії нового міністра освіти зустріли опір. Країною прокотилася хвиля так званих «АнтиТабачних кампаній», які, проте,не принесли результатів.

«Реформаторську діяльність» Табачник не припиняв і влітку 2010 р.: обмеження терміну вступної компанії двома тижнями; повернення до 11-річної шкільної освіти і обов’язкова дошкільна освіта; звільнення ректорів престижних університетів у Донецьку, Умані та Одесі; затвердження переліку платних послуг у ВНЗах, викликали нову хвилю невдоволення.

Суспільна реакція на гострі проблеми відбивається перш за все в ЗМІ. Оскільки ЗМІ є значним чинником формування громадської свідомості та політичних уподобань, визначення змісту повідомлень щодо освітніх новацій МОН у ЗМІ та їх динаміки є актуальним і цікавим.

Тому нами був проведений контент-аналіз восьми авторитетних інтернет-видань: всеукраїнських («Освіта.ua», «Фокус», «Сегодня.ua»,  «NEWSru.ua») та донецьких регіональних («Остров», «Донецкие новости», КИД, «Donbass.ua»). Сумарно було опрацьовано 70 інформаційних повідомлень.

Метою дослідження стало виявлення основних тенденцій відображення у ЗМІ ставлення до змін в системі освіти України та визначення домінуючої тематики і контекстів обговорення освітньої політики в інтернет-публікаціях впродовж вересня 2010 р.

Проведений аналіз, дозволив зробити наступні висновки. Діяльність діючого міністерства освіти та науки України найчастіше нейтрально висвітлюється у вибраних всеукраїнських інтернет-виданнях. Нейтральні матеріали більш ніж у два рази переважають іншу тональність матеріалів та складають 63%. При цьому, варто зазначити, що негативні публікації (28%) в три рази перевищують позитивні (9%).

Також варто відмітити різке зростання присутності у ЗМІ «реформ» Табачника після 20 вересня 2010 р., що пов’язано з активним обговоренням правил нової вступної кампанії 2011 р. (включення російської мови до ЗНО, «20 бонусних балів» тощо) та звільненням ректора у Донецькому національному університеті.

Загалом, щодо всеукраїнських інтернет-видань можна зробити висновок, що в цілому оцінки нинішньої діяльності Табачника на посаді міністра, коливаються від нейтральних до негативних. Для переважної більшості з них (окрім «Фокусу», який можна визначити, як найнейтральніше видання) можна говорити про наявність стабільної динаміки кількості та тональності публікацій, що залежить від актуальних політичних подій, політичних оцінок, рішень та заяв відносно змін в системі освіти України.

Інтернет-видання донецькі характеризуються помітно більш нейтрально-позитивним висвітленням освітньої політики Дмитра Табачника (92% публікацій – нейтрального характеру). Це пов’язано з політичними орієнтаціями більшості з вибраних регіональних ЗМІ та тим, що Табачник представляє політичну силу, яка повністю домінує в Донецькій області. Характерною тенденцією регіональних ЗМІ є запозичення публікацій з всеукраїнських видань, причому чисто інформаційного характеру, без коментарів та аналізу (винятком є «Остров»). Отже, регіональні донецькі інтернет-видання в основному виконують функцію інформування та деякого ретушування суспільної реакції на суперечливі рішення міністра.

Зроблений аналіз ЗМІ дозволяє простежити та визначити в цілому домінуючу тематику в інтернет-виданнях України та Донецької області щодо діяльності МОН України протягом вересня 2010 р. Такими є обговорення та дискусія навколо новітніх правил вступу до вузів у 2011 р. (24%) та критика діяльності та «реформ» Д. Табачника, негативні заяви опозиціонерів та однопартійців, а також відповіді Табачника на ці закиди (24%). Повернення до 11-річної освіти та обов’язкова дошкільна освіта складають по 6%, перегляд навчальних програм з історії України та звільнення ректорів по 8%. 24% - це інші різноманітні за тематикою повідомлення, що висвітлюють освітню політику міністерства. У цілому, можна відзначити різноманітність публікацій у інтернет-виданнях відносно опису та аналізу діяльності міністра освіти та науки України Д. Табачника, що свідчить про те, що ЗМІ оперативно реагують на зміни в системі освіти та відображають у своїх публікаціях громадську думку в широкому діапазоні - від позитивних до негативних оцінок.

Таким чином, освітня політика нового міністра освіти та науки Д. Табачника є дуже неоднозначною, викликає гострі дискусії та соціально-політичну напруженість. Дані даного невеликого дослідження свідчать, як мінімум, про дефіцит діалогу між МОН, міністром та громадськістю. Складається враження, що Д.Табачник одноосібно приймає рішення поза консультаціями з суспільством та зацікавленими групами, що, на жаль, є досить типовим для нашої держави.

Підсумовуючи, слід зазначити, що для вироблення угодженої та ефективної освітньої політики необхідно, насамперед, започаткувати суспільний діалог щодо освітніх реформ та їх виконання через проведення широких публічних дебатів.

 

Література:

1. Донецкие новости  [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://dnews.donetsk.ua/

2. Закон України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу» від 6 липня 2010 року  [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2442-17

3. Коммуникативно-информационный департамент (КИД) [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://zadonbass.org

4. Лист МОН «Про врахування середнього бала документа про повну загальну середню освіту» від 20.04.2010 1/9-274  [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://www.abiturient.in.ua/ua/lyst_ser_ball_ua

5. Освіта.ua  [Электронный ресурс] – Режим доступу: http://www.osvita.ua

6. Остров  [Электронный ресурс] – Режим доступу: http://ostro.org

7. Сегодня.ua  [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://www.segodnya.ua

8. Фокус [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://focus.ua/

9. Donbass.ua  [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://donbass.ua/

10. NEWSru.ua  [Электронный ресурс] // Режим доступу: http://www.newsru.ua*