Усачова Г. М.

Донецький державний університет управління

 

ЗАСТОСУВАННЯ НАВИЧОК ПИСЬМОВОї мови у вивченнІ ІНОЗЕМНИХ МОВ

 

Лист дозволяє за допомогою системи графічних знаків забезпечувати спілкування людей. Як і говір, воно характеризується трьохприватною структурою: спонукально-мотиваційною, аналітико-синтетичною і наповнювальною. У спонукально-мотиваційній частині з'являється мотив, який виступає у вигляді потреби, бажання вступити в спілкування, повідомити яку-небудь інформацію. У аналітико-синтетичній частині формується сам вислів, тобто відбувається відбір слів, потрібних для складання тексту, розподіл наочних ознак в групі пропозицій, виділення стрижньової частини в смисловій організації зв'язків між пропозиціями. Виконавча частина письмової мови реалізується у фіксації продукту за допомогою графічних знаків – письмового тексту.

Там, де викладачі використовують лист як опору при введенні і закріпленні мовного матеріалу, регулярно проводять письмові контрольні середовища, організовують домашні письмові вправи тих, що навчаються таким чином, що вони стають опорою для їх мовної практики на подальшому уроці, – там в наявності хороша підготовка учнів по всіх видах мовної діяльності. Розрізняють письмову мову і лист. Під листом в лінгвістиці розуміється графічна система як одна з форм плану виразу. Під письмовою мовою – мається на увазі книжковий стиль мови. Лист можна розглядати як складний процес, в якому відбувається співвідношення мовних звуків, букв і вироблюваних людиною мовних рухів. Письмова мова – це процес виразу думок в графічній формі, за допомогою буквених знаків. Базою письмової мови є усна мова. Усна мова, зокрема говір, пов'язано з листом самими механізмами породження вислову, що простежується від задуму до реалізації задуму: усно – в говорі і письмово – на листі. Лист пов'язаний з читанням. При письмі, так само як і при читанні, встановлюються графемно-фонемні відповідності; вони тільки мають різну спрямованість: при читанні від букв до звуків, а при письмі від звуків до букв.

Лист допомагає міцному засвоєнню мовного матеріалу (лексичного і граматичного) і формуванню навиків в читанні і усній мові. Якщо ми хочемо, щоб лист допомагав в навчанні, а не гальмував його, треба учити писати швидко. У змісті навчання листу входять три складових компоненту: лінгвістичний, психологічний і методичний. Лінгвістичний зміст навчання листу забезпечує учневі можливість користуватися листом як засобом навчання іноземній мові. До лінгвістичного змісту навчання листу відноситься орфографія, правопис або система правил використання письмових знаків при написанні слів; запис, основною функцією якого є глибоке усвідомлення написаного і краще його запам'ятовування; письмова мова, написання листа, реферату і анотації. Для подолання труднощів що навчається необхідне тривале тренування в написанні і читанні, щоб твердо засвоїти графемно-фонемні відповідності. На початку для забезпечення оволодіння листом ті, що навчаються пишуть друкарськими буквами, а потім переходять на пропис або пишуть напівдрукарським шрифтом. Для практики написання використовуються різні вправи в записуванні слів і словосполучень. Такі вправи виконуються як під час уроку, так і даються таким, що навчається як домашнє завдання з подальшою перевіркою. Розвитку орфографічних навиків сприяє також короткі письмові контрольні роботи, метою яких є перевірка вивчених раніше слів і уміння їх правильно писати. Письмові вправи можна виконувати і при роботі над тематичними текстами, при роботі над якими даються такі завдання, як переписати певний абзац тексту і підкреслити в нім слова, які читаються і пишуться не за правилами; слова, які вивчалися раніше і які є новими для тих, що навчаються. Надалі завдання ускладнюються, тобто вони співвідносяться вже із змістом тексту. Це такі завдання, як: скласти план тексту у вигляді питальні пропозицій; озаглавити кожен абзац тексту; виписати з кожного абзацу пропозицію, що виражає основну думку; скоротити уривок тексту, укоротивши пропозиції, використовуючи текст як зразок, описати свій будинок, кімнату, місто та ін. Такі завдання сприяють розвитку навиків листа, привчають до вдумливої роботи над текстом, удосконалюють продуктивну мову учнів. Психологічний зміст навчання полягає у формуванні графічних і орфографічних навиків і умінь для виконання письмових завдань. Останні можуть носити характер запису усно засвоєного матеріалу або матеріалу, з яким ті, що навчаються знайомляться.

Письмові завдання можуть бути пов'язані з письмовою мовою – викладом свого комунікативного наміру: щось повідомити, передати. Завдання виконуються різному ступеню складності у відповідності від етапу навчання. На початковому етапі це може бути написання букв англійського алфавіту, переклад звуків мови в графічні символи-букви і букводрукувальні, правильне написання слів, словосполучень і пропозицій, сприяючих кращому засвоєнню учбового матеріалу. Лист на початковому етапі допомагає опановувати графікою мови і орфографією засвоюваних слів і граматичних явищ, дозволяє таким, що навчається фіксувати в пам'яті графічні комплекси, графічні знаки, що сприяє процесу запам'ятовування. На середньому етапі для формування орфографічних навиків широко використовується запис. Учні записують слова, поєднання слів, пропозиції, щоб краще за них запам'ятати. Використовуються такі вправи як виділення в тексті слів, виступаючих в ролі іменника, в ролі дієслова або прикметника; освіта від додавального говору з подальшою їх записом. Запис і читання похідних слів допомагає краще засвоїти знов освічені слова і сприяє вдосконаленню орфографічних навиків у тих, що навчаються. На старшому етапі пропонуються завдання на списування, перетворення з опорою на різні довідники, словники іноземних слів. Використовуються тут такі завдання як виписування що навчаються із запропонованого тексту яких-небудь фактів і подій, підтверджуючих ту або іншу точку зору, запропоновану в тексті. Пропоновані для письмового виконання завдання націлюють на поглиблене розуміння читаного, на вираз власного відношення до прочитаного.

Наступним компонентом змісту навчання листу є методичний, такий, що складається з оволодіння раціональними прийомами засвоєння графіки, що навчаються, орфографії мови, що вивчається, оволодіння записом, анотуванням, реферуванням в цілях кращого його вивчення. При навчанні орфографії широко використовується списування. При списуванні слів слід виробляти у тих, що навчаються звичку не списування слів буква за буквою, а виробляти уміння писати по пам'яті, прагнучи запам'ятати буквений склад слова. Даний прийом дає можливість фіксувати в пам'яті слова, що вивчаються, розвивати зорову пам'ять, без чого неможливо навчитися писати грамотно. Цей прийом учить правильному написанню і прискорює темп списування, сприяє кращому запам'ятовуванню слів як лексичних одиниць. При списуванні пропозицій, слід привчати що навчаються спочатку прочитати пропозицію, а потім постаратися записати по пам'яті. Звичка оперувати словами, словосполученнями, пропозиціями при виконанні вправ на списування сприятиме розвитку орфографічних навиків, допомагати засвоєнню лексики і граматики мови, що вивчається. Важливу роль при розвитку орфографічної пам'яті грає і зоровий диктант. Що навчаються спочатку читають з дошки написаний текст, а потім пишуть по пам'яті те, що запам'ятали з прочитаного. Цей вид роботи розвиває: пам'ять, зорову зіркість і здібність до самоконтролю. Зоровий диктант не тільки формує правильні орфографічні навики, але і позитивно позначається на техніку читання, на усну мову що навчається.

Разом з виконанням завдань, по засвоєнню орфографії навчається пропонуються вправи для письмового виконання, такі як: написати питання до тексту, запропонованої картинки, відповісти на питання, скласти план прослуховуючої розповіді.

Письмові вправи різних рівнів (каліграфічні, орфографічні, мовні, мовні), виконувані впродовж всього курсу навчання іноземній мові, сприяють оволодінню різними видами іншомовної мовної діяльності, допомагають матеріалом, що навчається в оволодінні, накопиченні знань про мову і одержуваних через мову, загальній письменності.