Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

Ольшанський О.В.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

Управлінські рішення підприємств торгівлі при реалізації інвестиційних проектів|тор  

Розвиток будь-якого успішно діючого в умовах ринкової економіки підприємства торгівлі слід розглядати, як постійний процес створення інновацій. Інвестиційна політика підприємства торгівлі — складова частина загальної|спільної| економічної стратегії, яка визначає вибір і способи реалізації найбільш раціональних шляхів|колій,доріг| оновлення і розширення його виробничого, економічного і науково-технічного потенціалу з урахуванням галузевих особливостей сфери торгівлі.. Ця політика спрямована на створення нової продукції і послуг, технології, нових організаційних форм, що мають властивості науково-технічної новизни та задовольняють нові суспільні або індивідуальні потреби та направлена|спрямована| на забезпечення виживання підприємства в складному ринковому середовищі|середі|, на досягнення ним фінансової стійкості і створення|створіння| умов для майбутнього розвитку.

Інвестиційні рішення підприємств торгівлі характеризуються з багатьох боків, це пріоритети, загальна структура, принципи, обмеження, рівень впливу деяких осіб або чинників, стратегії та інше. Оскільки інвестиційний процес вимагає оприлюднення та узгодження з багатьма структурними підрозділами підприємства, то можна передбачити його складність і іноді тривалість. Саме це і є проблемою управління інвестиційною діяльністю торгового підприємства. Звісно, що спочатку визначається обсяг ресурсів, які будуть спрямовані на інвестиції, потім визначаються джерела інвестиційних ресурсів, але найскладнішим у цій ситуації є обґрунтування напряму використання інвестиційних ресурсів. І тому сам процес прийняття управлінських рішень, щодо спрямування інвестиційних ресурсів підприємств торгівлі може мати такий вигляд:

1.        Визначення та аналіз основних напрямів інвестування;

2.        Вибір напряму використання інвестиційних ресурсів та обґрунтування цього рішення.

Критерій вибору того чи іншого напряму інвестування залежать від багатьох чинників, але основними залишаються: забезпечити торгівельному підприємству економічний розвиток, фінансову стійкість і платоспроможність завдяки успішному процесу інвестування та постійному отриманню прибутків; звести до мінімуму інвестиційні ризики.

Вивчення джерел показує, що відбір інвестиційних проектів може бути первісним і остаточним [2]. Первісний відбір складається з таких критеріїв, як:

·        характеристика галузі і регіону,  в яких реалізується інвестиційний проект;

·        забезпеченість будівництва та експлуатації об’єкта основними видами сировини, матеріалів та енергетичними ресурсами;

·        ступінь розробленості інвестиційного проекту;

·        потрібний обсяг інвестицій для реалізації проекту;

·        термін реалізації інвестицій до початку експлуатації об’єкта;

·        проектований період окупності інвестицій (за чистою поточною вартістю проекту);

·        джерела фінансування проекту;

·        рівень ризику своєчасної реалізації проекту та виходу на розрахункову ефективність.

Сутність остаточного відбору інвестиційних проектів полягає у оформленні та передачі на розгляд стандартної фінансової документації, яка містить у собі зміст інвестиційного проекту, а саме: належність цього проекту до певного типу за класифікацією, фінансове обґрунтування цього проекту та інше. Також, при остаточному відборі відбувається зіставлення результатів фінансового аналізу із попередніми критеріями відбору, інвестиційний проект розглядається з точки зору бюджету на поточний рік або майбутній звітній період, приймається остаточне рішення щодо схвалення або відхилення даного інвестиційного проекту, розробляється механізм контролю щодо його запровадження та виконання.

      Процес розробки і реалізації інвестиційного проекту включає три стадії [2] рис 1.

Експлуатація об’єкта проекту

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Стадії інвестиційного проекту

В результаті проведеного дослідження, щодо особливості функціонування підприємств торгівлі було встановлено, що витрати, пов’язані з реалізацією проекту, нерівномірно розподілені по різних стаціях. Враховуючи цю нерівномірність, при якій найбільші витрати здійснюються на інвестиційний стадії і можуть мати безповоротній характер. Особливе значення в інвестиційному проектуванні має бути відведено ретельному проведенню робіт на передінвестиційній стадії. Ця ретельність пов’язана з тим, що крім високої відповідальності, щодо встановлення кінцевого економічного ефекту від реалізації проекту, вона потребує значних витрат часу та коштів Як показує практика, ретельно проведена передінвестиційна стадія займає  часу трохи менше ніж сама інвестиційна стадія, і коштує приблизно п’яту частину від загальної вартості всього інвестиційного проекту.

Література:

1. Козаченко Г.В., Антіпов О.М., Ляшенко О.М., Дібніс Г.І. Управління інвестиціями на підприємстві. – К.: Ліра, 2004.- 368 с.

2. Стеченко Д.М. Інноваційні форми регіонального розвитку: Навч. посіб.- К.: Вища школа, 2002. - 254 с.