ШЛЯХИ ПОКРАЩАННЯ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВ М’ЯСНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ  В УМОВАХ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ

Драган О.І., к.е.н., доцент

Національний університет харчових технологій

         В умовах ринкової економіки забезпечення стабільного розвитку підприємств м’ясної промисловості в першу чергу обумовлюється стабільністю їх фінансового стану. Своєчасна та об’єктивна оцінка фінансового стану підприємства будь-якої форми власності дозволяє виявити потенційні можливості збільшення прибутку підприємства або діагностувати негативні явища, які можуть призвести до збитковості.

         Стійкий фінансовий стан підприємства формується в процесі всієї виробничо-господарської діяльності. Тому оцінку фінансового стану  здійснюють за допомогою комплексної системи показників, що детально й усебічно характеризує господарське становище підприємства. Основним змістом аналізу фінансового стану є: аналіз майна (капіталу) підприємства; аналіз фінансової стійкості та стабільності підприємства; оцінка ділової активності підприємства; аналіз динаміки прибутку та рентабельності підприємства і факторів, що на них впливають; аналіз кредитоспроможності підприємства; оцінка використання майна та вкладеного капіталу; аналіз фінансових ресурсів; аналіз ліквідності та платоспроможності; аналіз самоокупності підприємства.

         На основі аналізу фінансового стану розробляються заходи щодо усунення причин недоліків в роботі, вибору напрямків фінансових вкладень, виявлення шляхів стабілізації стану і розвитку підприємства в майбутньому. Успішність здійснення господарських рішень потребує досягнення найбільших фінансових результатів при найменших витратах. Нормальна фінансова діяльність призначена забезпечити безперебійність роботи підприємства, підтримання  запасів оборотних засобів на потрібному рівні, своєчасність розрахунків по зобов’язаннях з постачальниками, працівниками, фінансовими органами, кредиторами, банками та ін. Це досягається при правильному і своєчасному перерозподілі фінансових ресурсів, які знаходяться в розпорядженні підприємства, що потребує наявності відповідної інформації. Таку інформацію дає оцінка фінансового стану підприємства [1].

         Автором було проведене дослідження оцінки конкурентоспроможності 10 підприємств м’ясної промисловості (на прикладі споживчого ринку м. Києва) за 2004−2005 рр.., основною складовою якої є аналіз фінансового стану підприємств.  Даний аналіз показав, що у сучасних умовах більшість підприємств м’ясної промисловості переживають період фінансової нестабільності. За статичними даними у 2005 році в Україні понад 40% підприємств галузі є збитковими або оголошені банкрутами. Постійно зростають розміри кредиторської та дебіторської заборгованості, нерідкі факти наявності простроченої заборгованості підприємств. Значна кількість підприємств галузі не може вчасно виконувати свої внутрішні й зовнішні зобов’язання. Нерідкі випадки штучного підтримання збитковості та доведення до банкрутства підприємств.

         Досить ч асто збитковість є результатом низького рівня фінансового менеджменту на підприємствах м’ясної промисловості, неефективного ведення маркетингової діяльності, недоліків та прорахунків у планово-економічній роботі, постачанні та інвестиційній політиці, дефіциту фінансування, відсутності служби оперативного контролінгу тощо.

         Основними факторами фінансової кризи підприємств м’ясної промисловості є подорожчання вартості сировини, паливно-енергетичних ресурсів, збільшення транспортних витрат на перевезення сировини та готової продукції, застарілі основні засоби, які потребують зростання витрат на проведення  капітальних   ремонтів  та   модернізації, використання потужності підприємств на 20−40%. Частка матеріальних витрат  у загальних операційних витратах досягла понад 80%. Тому, основним напрямком зниження матеріальних витрат повинно стати впровадження сучасних прогресивних безвідхідних технологій, нової техніки, комплексного перероблення сировини, розроблення нових видів продукції із вторинної сировини, удосконалення нормативів виходу готової продукції, що поліпшить фінансовий стан підприємств.

         Фінансовий стан можна покращати за рахунок раціонального використання фінансових ресурсів впроваджуючи прямі відносини з постачальниками сировини та споживачами м’ясної продукції. Більшість підприємств м’ясної промисловості працюють через заготівельні пункти − посередників, на які втрачають від 5−8% вартості сировини. Аналогічна ситуація на ринку збуту продукції, яка реалізується через посередницькі структури, що збільшує витрати на функціонування діяльності підприємства.

         Водночас дослідження фінансово-економічної діяльності підприємств галузі свідчать про значне податкове навантаження. Частка податків та зборів всіх рівнів складає до 25−30% виручки від реалізації продукції.  Нормативно-правове податкове законодавство є складним: так з 1997 року у податкову систему внесено 70 тисяч змін і доповнень і 6 тисяч податкових роз’яснень для підприємств промисловості [2]. Це призводить до помилок і, як наслідок, до виплат підприємствами значних сум штрафних санкцій, що погіршує їх фінансовий стан. Нагальним для покращання фінансового стану підприємств м’ясної промисловості є: удосконалення методики обліку витрат на виробництво та реалізацію продукції; оптимальний вибір нарахування амортизації з врахуванням специфічних особливостей функціонування галузі та спрощення податкового законодавства.

 

Література

1. Мороз С.В. Порівняльна комплексна оцінка фінансового стану та прогнозування банкрутства //Вісник Технологічного університету Поділля. Ч.1, т.2. − №4.− 2004.− С.100− 105.

2. Попов В. І. Особливості праці м’ясопереробних підприємств в сучасних умовах // Мясной бизнес.− №4 (33).− 2005. − с.10−11.