Бережна Ілона Юріївна
Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету “імені Вадима Гетьмана”
Серед широкого кола питань, що розглядаються світовою економічною теорією, проблематика міжнародного інвестування на сьогодні є однією з найактуальніших.
Важливою умовою розвитку економік усіх країн є ефективне використання міжнародних інвестиційних можливостей. Адже залучення іноземних інвестицій – це сучасна і дуже ефективна форма поділу праці, вирівнювання суспільного розвитку, комплексного вирішення завдань з ринкового вдосконалення економіки та підвищення добробуту населення.
Великий інтерес становить англійська система залучення іноземних інвестицій. Великобританія є лідером у Європі з імпорту капіталу. Сьогодні у країні функціонують дочірні компанії майже 100 найбільших американських корпорацій, філії провідних європейських ТНК, а також японські заводи з виробництва електроних товарів. Великобританія практично захопила значну частку інвестицій, що надходять у Європу як із Заходу, так і зі Сходу. Тут сконцентровано понад 40% усіх американських активів у країнах ЄС.
Починаючи з 80-х років привабливою для іноземних інвесторів стала Франція. Залученню іноземних інвестицій в економіку країни сприяли роздержавлення власності, зростання валового прибутку господарюючих фірм, податкові та кредитні пільги, невисокий рівень процентної ставки за кредити тощо.
Франція має розвинений фінансовий ринок, що за потужністю й активністю поступається тільки подібній інституції в США та Великобританії. У країні існує ефективна система заохочення як власних, так і іноземних інвестицій, спрямованих на розвиток приоритетних галузей промисловості.
Найгірші ж показники по залученню іноземного капіталу має Ізраїль. Це зумовлено військовою напруженістю в регіоні, численим терористичними актами, що спричиняє кризу в економіці.
Скорочення іноземних інвестицій у ряді інших країн міжнародні компанії пояснюють підкупом конкурентами у країнах інвестування органів державної влади.
На фоні світового перерозподілу потоків іноземних інвестицій лідером по залученню іноземних капіталів найближчим часом стане Китай, а “гаванню” стабільності залишиться Центральна та Східна Європа.
Саме Китай, за прогнозами “Transparency International”, стане вперше лідером 2005 року по залученню іноземних інвестицій. Внаслідок економічних реформ у країні створено ефективну систему оподаткування іноземних фізичних і юридичних осіб, що характеризується гнучкістю, наданням великих пільг і спрощенням процедури сплати податків. Ключовим елементом сучасної зовнішньоекономічної стратегії Китаю є створення спеціальних економічних зон і відкритих приморських міст для іноземних інвесторів. Успіхи країни у залученні прямих іноземних підприємницьких капіталовкладень загалом пов¢язані зі створенням на значній території країни сприятливого інвестиційного клімату, тобто комплексу матеріальних та інституціональних умов, які надають інвесторам можливість знижувати виробничі витрати до рівня нижчого за середній у світі. Складовими такого інвестиційного клімату є низька вартість робочої сили, надання права на порівняно дешеве користування землею, прийнятий рівень розвитку виробничої та соціально-побутової інфраструктури в районах пільгового інвестування, преференційний міграційно-митний режим, сприятливе митне та валютне законодавство. Досить привабливими сферами вкладання іноземного капіталу в економіку Китаю стали виробництво, реалізація та обслуговування сучасних комп¢ютерних систем, а також автомобільна промисловість. Разом з Китаєм в лідери країн-реціпієнтів іноземних інвестицій у 2005 році виходять азіатські країни “другого ешелону” – інвестиції в Індію, Малайзію та Філіпіни будуть зростати, в той час, за даними UNCTAD, інвестиції в такі країни як Гонконг, Південну Корею та Тайвань будуть зменшуватись.
Такі країни, як Угорщина, Румунія та Росія останнім часом все більше залучають іноземні інвестиції. Це зумовлено активним перенаселенням на територію цих країн виробничих потужностей західних компаній, притягненням дешевою робочою силою та швидким ростом місцевих ринків.
Так, за даними експертів “Ernst and Young”, тільки за перше півріччя 2004 року величина прямих іноземних інвестицій в економіку країн Східної Європи виросла на 61% у порівняні з аналогічним періодом 2003 року.
Найбільших успіхів досягла Чеська Республіка. Інвестори вклали в економіку країни у 2004 році на 8,9 млрд.дол. більше ніж у 2003 році і створили на 2,8 тис. більше робочих місць.
Іншим позитивним прикладом залучення іноземних капіталів можна назвати Югославію. Завдяки відміні економічної блокади та лібералізації зовнішньоекономічної системи зовнішній товарооборот країни покращився.
Прямі іноземні інвестиції в Росію, за прогнозами UNCTAD, вперше за останні три роки не зменшаться, а навіть збільшаться до 2,8 млрд. дол. Нещодавно у всесвітньому індексі упевненості інвесторів, який щорічно публікується консалтинговою компанією “Karney”, Росія перескочила з минулорічного 32-місця на 17-те, обігнавши при цьому Гонконг, Нідерланди і Тайланд. Характерним стало й нещодавне рішення американської Корпорації з інвестицій закордоном поповнити російські програми та вкласти в економіку Росії понад 1 млрд. дол.
Отже, міжнародна інвестиційна діяльність зумовлена розвитком господарських зв¢язків між країнами світу і залежить як від об¢єктивних економічних законів, так і від політико-економічної мети діяльності держав у світовому політичному й економічному просторі.