Секція: Державне управління

                                                  Підсекція № 2: Сучасні технології управління

 

Тарасенко Юлія Геннадіївна

Донецький державний університет управління, місто Донецьк

 

ПРОМИСЛОВА ПОЛІТИКА, ЯК НЕОБХІДНА ПЕРЕДУМОВА

РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

 

Українська економіка вже дістала того моменту свого розвитку, коли питання безпосередньої ролі держави в управлінні економічним життям науково обґрунтовані і теоретично доказані на користь необхідності державного регулювання практично усіх сфер народного господарства. І перш за все, це стосується економічного розвитку регіонів, який становить основу загальної економічної стабільності усієї країни. Оскільки, в окремий період часу, для певних регіонів є характерними більш високі, в той час як для інших - більш низькі соціальні та економічні стандарти, і таке міжрегіональне співвідношення не є застиглим і може змінюватися під впливом комплексу зовнішніх і внутрішніх обставин, необхідно створення відповідних передумов для формування ефективної регіональної політики, як основи розвитку регіонів України.

Державне регулювання економіки на регіональному рівні являє собою вплив регіональних органів на самостійно господарюючі суб’єкти та умови їх діяльності, що здійснюється за допомогою загальнодержавної і регіональної соціально-економічної стратегії та політики, що має за мету їх ефективну реалізацію в регіоні.

В зарубіжній літературі синонімом терміну „державне регулювання економічного розвитку регіонів” виступає „регіональна політика”, яка являється однією з форм державної економічної політики, спрямованої на зміну регіональної структури економічної діяльності.

Сутність регіональної політики можна розкрити через її двоаспектну характеристику. З одного боку, виходячи із загальнодержавних інтересів, повинна здійснюватись чітко відпрацьована в законодавчому плані практична діяльність держави в усіх регіонах країни, а з іншого – кожний регіон має право проводити соціально-економічну політику з урахуванням своїх внутрішніх інтересів, виходячи з потреб реалізації тих чи інших місцевих цілей і завдань, наявності відповідних регіональних ресурсів. Оптимальне поєднання цих двох складових і являє собою регіональну соціально-економічну політику.

Промислова політика являється складовою частиною економічної політики регіону і має стратегічною ціллю створення багатогалузевого, високотехнологічного, конкурентоспроможного, високоефективного національного промислового комплексу, який надасть можливість забезпечити укріплення економічної незалежності та національної безпеки країни, гідний рівень життя народу, сприятимете інтеграції України у систему світогосподарських зв’язків.

У ряді принципів промислової політики акцент зроблений на дотриманні національних інтересів, соціальної й екологічної орієнтації, сполученні державного регулювання з ринковими механізмами, реалізації програмно-цільового підходу, поглибленні інтеграційних процесів.

З цього приводу, необхідним є наявність чітко відпрацьованих в теоретичному та практичному плані підходів до формування регіональної політики у соціальній та екологічній сферах, а також, окремо у сфері розвитку регіонального промислового комплексу.

Регіони України індустріалізовані і потребують сталого розвитку саме у сфері промисловості. Тому чітко скоординована промислова політика, яка впливає на соціальну політику, і в першу чергу це стосується надання робочих місць, та екологічну політику, з проводу охорони навколишнього середовища, у сукупному поєднанні і спроможні надати регіональній політиці того підґрунтя, завдяки котрому  вона буде виступати повноцінною структурно вираженою модифікацією виробничої та соціальної функції регіонального розвитку.

Завдяки формуванню ефективної регіональної політики при наявності чітко збалансованих політик соціальної сфери, промисловості і екологічної безпеки на території регіону з’являється можливість створення ефективного господарського комплексу, що дозволяє наблизити рівень матеріального добробуту й проживання населення до світових соціальних й екологічних стандартів.

Таким чином, для забезпечення єдності соціально-економічного простору країни, необхідна індивідуально розроблена регіональна політика з урахуванням специфіки кожного регіону, яка дозволить реалізувати існуючий виробничий та економічний потенціал з можливістю подальшого розвитку. Правильно розроблена регіональна політика становить основу гармонійного типу регіонального розвитку, який являється передумовою сталого розвитку усієї країни.