Історія. 2. Загальна історія

Павлюк М.В.

Запорізька державна інженерна академія

Збереження самоназви етнічної єдности її підрозділами

         Індоєвропейська етнічна єдність зазнала низки поділів, доки не вийшла на такий підрозділ як спільнота. Спершу єдність поділилася на східних і західних індоєвропейців; такий поділ відтворювали й на дальших рівнях. Кожна половина поділилася, також, навпіл. По тому кожна чверть зазнала такого ж подвійного поділу: чотири гурти по чотири спільноти в кожному. Загалом, єдність поділилася на 16 спільнот. Та кількість була, певно, нормативною, оскільки в міфоепічній традиції низки спільнот відзначено 16 „кращих країн” (іран.) або Великих племінних країн (інд.). Розселення індоєвропейських народів засвідчує той поділ на гурти: 1-ий східний - Азія, 2-ий - північно-східна Європа; 1-ий західний - південно-східна Європа, 2-ий - західна Європа.

Індоєвропейці

західні                                                         східні

2-ий гурт                    1-ий гурт                     2-ий гурт                  1-ий гурт

кельти

італьці

ілірійці

венети

греки

вірмени

фракійці

фригійці

германці

хети

балти

словяни

індійці

іранці

дарди

тохари

         Самоназву єдності добачали в самоназві індійців (а також іранців) - ар’я. Проте, то є, певно, лише наслідок, тобто форма фонетично відмінна від первісної самоназви. З іншого боку, основу * ar- знаходимо в самоназвах усіх спільнот перших гуртів східних і західних індоєвропейців: arya - arya - darda - arśi та hraikai - arim - thrakoi - phrygoi (у трьох останніх із метатезою ra-/ ry- ← ar-). На особливу увагу заслуговує етнонім darda, що, ймовірно, засвідчує первісний приголосний по основі, а його редуплікація на початку (чи інтерфіксація) вказує, вірогідно, на те, що самоназва індоєвропейців мусить мати називник (перший або ініціальний приголосний), хоч би й нульовий. Таким чином, можна виснувати, що самоназва індоєвропейців мала таку собі стандартну будову: називник (нульовий) - основа (плавний сонант) - показник (зубний проривний) - закінчення (іменників множини) та наголос, мабуть, на закінченні: *ardés ← *. - r - d - és. Брак називника в самоназві індоєвропейців передбачає наяву його в самоназві іншої єдності, спорідненої з індоєвропейцями. Принагідно зауважимо, що інший плавний сонант створює подібний етнонім: *albés (← * lbés) ілір. albanoi, клт. albioni, іт. Alba Longa, герм. nordalbingi. Проте, первісний вигляд зазнає фонетичної переміни у фонопарі етнонімів *upes - *spes: герм. ubii, гр. ophioi тощо.

         Нові етнічні одиниці - спільноти потребували самоназви. Природно нею ставала варіація самоназви єдності. Проте, її взяли собі лише вісім спільнот 1-их гуртів східних і західних індоєвропейців. Натомість, спільноти 2-их гуртів удалися до заступлених етнонімів: „люди” - германці, хети, балти; „нащадки велетів, предка людей та предка їхніх богів” - ілірійці, італьці; „нащадки людського бога” - слов’яни, венети (за ім’ям його брата - руйнівника світу ніхто не назвався). Самоназва кельтів базує, певно, на фонетичній варіації основи самоназви єдності *ar-/ *el-. Пару їй склала нова самоназва греків - геліни, що, таким чином, перейшли з першої вісімки спільнот до другої. Зворотній перехід на місце греків здійснили, здається, хети, що замінили заступлену самоназву *luda „люди” (трад. лідійці) на  *Mira, що виглядає як метатеза до самоназви arim „вірмени”. Такий обмін був, певно, нормативним з огляду на те, що серед згаданих 16-ти „кращих країн” одна була ніби чужинською (Камбоджа в індійців, Гапта-Гінду в іранців, Перс-Гайк у вірменів, русь у словян).

arya

arya

 

hraikai

 

 

 

 

 

arim

mira

darda

arśi

thrakoi

phrygoi

 

hellēnes

keltoi

venedi

veneti

iapodi

samnītes

manni

žemaitai

luda

         Заступлені самоназви відсторонюють самоназву єдності, але не усувають її цілковито. Друга вісімка спільнот (з хетами та без греків) зберігає її на наступному рівні поділу. Його становлять давні племена або гілки спільноти. Перше (чи перша) серед них якраз і зберігає первісний етнонім. Щоправда, не знаходимо його в германців, не знаємо його у венетів, але знаходимо в іранців.

Mira

aregala

 

arrupini

aricii

rani

arevaci

levaci

arizantu

Mila

zemigala

ramigala

iapusci

sabelli

sloveni

lemovici

remi

gelonoi ...

 

 

 

 

 

 

nantuates

sontiates

luva

sambai

 

iapygi

sabini

anti

orobii

leuci

Gava

 

 

 

 

 

 

regni

segni

luda

žemaitai

 

iapodi

samnītes

veneti

latovici

raeti

dahae ...

Можливо, річ у тім, що самоназва іранців збігається з самоназвою індійців. Похідним від нього вважають етнонім alani. Варто припустити ще один обмін: германці ↔ іранці.

         Припущення про належність самоназви індоєвропейців до фонопари етнонімів 1-го типу (з чергуванням браку та наяви називника) підтримує фонопара етнонімів 1-го типу племен 1-ої групи d/t-гілки всіх спільнот. Ті етноніми містять як основу й показник, як і самоназва єдності: *ardés (← rdés). Парний етнонім має за називника спірант: *serdes. У провідних гілках за називники других у фонопарах етнонімів обох типів правлять лише два звуки: K-, K-, S-, S- та S-, S-, K-, K-. У словян і балтів бачимо метатезу ra-/ re- ← ar-, а

ordovices

...

Ardea

...

ardiei

sardeati

...

...

arkadoi

*kallistoi

Artzakh

Širak

artaki

serdi

...

...

harudes

swardones

Arzava

...

Retavas

Kretinga

radimiči

seradziani

aratta

çurasena

aorsoi

siraka

siradž

...

...

...

в греків уставлений звук -k-. Іранці ніби передали показники до етнонімів фонопари 2-го типу v/b-гілки (parsa, parδava - kurdmandž); у другому етнонімові його бракує у вірменів.

         Самоназва індоєвропейців належить, імовірно, до фонопари (ба навіть, фоноквартету) етнонімів. Пару їй може скласти самоназва іншої єдності, що також належала до так званої бореальної етнічної сукупности.

Уральці                * k - ar -

Самодійці         harjo

Прибалт. Фіни  karja

Об. угри      jugra

Волз. Фіни  erzia

Саами        sabme

Перм’яки       ud

...

Юкагири?  odul

Алтайці                * t - ar -

Айни?              ajnu

...

Японці         va

Корейці       pujo

Маньчжури magia

Тунгуси  momogir

Монголи     tatar

Тюрки          türk

         Самоназви уральської та алтайської єдностей містили, певно, ту саму основу ar-, оскільки її збережено самоназвами їхніх підрозділів, та, мабуть, у рівній пропорції з заступленими самоназвами 2:2. „Божий” добір називників може вивести добірку етнонімів тих єдностей поза межі фоноквартету: *ar- - *kar- - *tar - *par- - *mar-/ *nar- - *sar- тощо. Алтайці зберігають самоназву в етнонімах племен різних підрозділів єдности, якщо той підрозділ має заступлену самоназву. Наприклад, у корейців за міфом було три „гілкові” етноніми: корьо, йон та пуйо, а в тюрків - чотири: карлук, калач, кангли, кипчак (до яких можна додати кимак і китаї). Щоправда, називник k- є нібито „уральським”, пор.: karja-la „карели”.

         Скидається на те, що основу ar- мала й самоназва афразійської єдности та  двох її підрозділів у щирому вигляді, а одного - в метатезному. Три або чотири підрозділи мають показникові самоназви вигляду hVC-. Самоназва одного підрозділу, і він самий, лишається загадкою. Зважимо на метатезу в етнонімах aram - amurru, пор.: arim - mira „вірмени - хети”. Таку ж пару складають, імовірно, самоназви арабів та євреїв, нащадків Арфаксад: ‘arab - ‘ībrī.

khuš

khausa

micraim - khem

phut

khanaan (khna, ken)      amurru

arpha(ksad)

aram

кушити

хауса

стд. єгиптяни

?

ханаанеї

амореї

*арфи

арамеї

         Отже, самоназву єдности збережено як варіацію в самоназвах восьми спільнот 1-их гуртів східних і західних індоєвропейців із обміном „греки” ↔ „хети” (чільник 1-го західного гурту та 2-ий етнонім східного гурту). Вісім інших спільнот зберігають її в самоназві давнього племені, першої в лаві r-гілки. У всіх зазначених прикладах збережено основу ar-. Укупі з показником ar-d- самоназву єдности зберігають, передусім, перші етноніми фонопари 1-го типу d/t-гілки, певно, всіх іє. спільнот (бракує матеріалу венетів, фригійців і тохарів). До розкладу потрапляє низка тих етнонімів, що їм науковцями дописано певну етимологію, або вони й так потрапляють до словника з певним значенням, напр., інд. „арієць; доброрідний”; гебр. „потойбічний, з того боку (берега) Євфрату” тощо. Проте, всистемленість поділу єдности з ретельним добором етнонімів етнічних об’єднань та їхньою складною будовою змушує втриматися від передчасних припущень. На окрему увагу заслуговують стосунки фонетичного складу та семантичного навантаження багатьох нормативних етнонімів. Основа самоназви індоєвропейців знаходить відповідників, як у межах бореальної сукупности, так і поза ними, в афразійців, де стикаємося з особливим типом показниковим етнонімів, знаних, однак, германцям та прибалтійським фінам, а також, імовірно, кавказцям (hatti, hurriti). Ще один різновид із плавними називниками знаходимо в кельтів rVC- - lVC-.

Література.

Павлюк М.В. Самоназва етнічної єдности/ Х НТК ЗДІА. - Ч.ІV. - Запоріжжя: ЗДІА, 2005. - С.66-67.

Павлюк М.В. Нормативний поділ алтайської єдности/ ВНПІК „Соціум. Наука. Культура”. - К.: ТОВ „ТК Меганом”, 2006. - С. 26-28.

Павлюк М.В. Розселення прибалтійсько-фінських племен/ ВНПІК „Простір і час сучасної науки”. - Ч.1. - К.: ТОВ „ТК Меганом”, 2006. - С. 51-55.                   

 

 

 Павлюк Микола Васильович

Запорізька державна інженерна академія

кафедра українознавства, ст.. викладач

69097     м. Запоріжжя

вул.. Запорозького козацтва 15-б, кв. 25

(0612)   277-00-06