Економічні науки / 10. Економіка підприємства

 

к.е.н. Богацька Н.М.,  Форись В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

 Київського національного торговельно-економічного університету

 

Підходи до обґрунтування стратегії формування товарного забезпечення обороту підприємства

 

Торгівля  є   однією  з  основних  галузей  економічної  діяльності сучасної   України,   найрозвиненішою  формою  підприємництва.   Сьогодні
важко
   знайти   підприємство,   одним  з  видів   статутної   діяльності  якого  не була б торгівля товарами.

Діяльність кожного торговельного підприємства залежить від сукупності факторів, які визначають його діяльність. В результаті  посилення впливу цих факторів на результат роботи підприємства відбувається зростання ролі елементів, які  забезпечують налагоджену роботу торговельного підприємства. Саме вдало налагоджені процеси закупівлі, зберігання та реалізації товарів, є основою  успішної та прибуткової діяльності кожного підприємства, а необхідною умовою забезпечення роботи цих процесів є  формування товарного забезпечення обороту підприємства.

Товарне забезпечення обороту - це підпорядкована генеральній меті торговельного підприємства діяльність із закупівлі та доставки на підприємство товарних ресурсів необхідного обсягу,  асортименту, якості та у відповідний, зазначений в договорі, час [ 2 ].

Отже, за сучасних умов для ефективного функціонування   торговельного підприємства  є необхідним  забезпечення  його  безперервної  роботи  за   наявності  усіх   необхідних  ресурсів, саме   з   цієї  причини  на  перший  план виступає  необхідність вивчення  та  вдосконалення  системи  управління  товарним  забезпеченням на торговельних  підприємствах  України.

В  процесі  дослідження  нами були вивчені  праці  відомих  вчених: Бланка І.А.,   Мазаракі А.А.,   Лігоненко Л.О.,   Яковлєва Ю.П. та інших.

У цих працях, на наш погляд, питанню аналізу  товарного забезпечення  обороту приділено   достатньо   уваги,  висвітлені  майже   усі  сторони   цього важливого   для  торговельного  підприємства  питання.  Але  вивчаючи  аспекти  формування  товарного  забезпечення обороту  можна  говорити  про наявність  певних  розбіжностей.

Такі вчені, як Бланк І.А., Яковлєв Ю.П вважають, що для процесу планування товарного забезпечення обороту достатньо лише чотирьох послідовних етапів, а саме: аналізу надходження товарів на підприємство в перед плановому періоді, визначення планового обсягу і структури надходження товарів,  визначення планового обсягу і джерела закупівлі необхідних товарів та  забезпечення ритмічності й оптимізації партій надходження товарів. Вони вважають, що основною метою планування надходження й організації закупівлі товарів є забезпечення ритмічного постачання товарів у торгове підприємство в необхідних обсягах і асортименті. Що забезпечення ритмічної поставки товарів й оптимізація партій надходження на торговельне підприємство обумовлено необхідністю забезпечення стійкості асортименту товарів, запланованих розмірів товарних запасів і мінімізації поточних витрат на цей процес.

Інші вчені, Мазаракі А.А.,   Лігоненко Л.О.,   вважають, що для виконання стратегії формування товарного забезпечення необхідно здійснювати сім послідовних етапів роботи.

Метою проведення першого етапу роботи, вивчення кон’юнктури ринку закупок та каналів розподілу товарних ресурсів, є збір та аналіз інформації про стан та кон'юнктуру ринку необхідних торговельному підприємс­тву товарних ресурсів.  Другий етап, аналіз надходження та закупівлі товарів, має за мету вивчення обсягів, динаміки та складу товарного забезпечення товарообороту підприємства, його відповідності обсягові та структурі това­рообороту підприємства, оцінки якості та надійності постачальників підприємства. Третій етап, планування обсягу та структури закупівлі товарів,  включає планування обсягу та асортиментної структури надходження товарів. Плановий обсяг закупівлі товарів визначає загальну потребу підприємства в товарних ресурсах на плановий період, який являє собою четвертий етап. Пятий етап – вибір постачальника товарних ресурсів. На шостому етапі відбувається узгодження та укладання угоди на закупку товарів. До сьомого етапу формування товарного забезпечення обороту відносять контроль за виконанням договорів та надходженням товарів на підприємство.

Під час детального дослідження нами було встановлено, чому вчені вважають послідовність своїх етапів планування більш доречними. Тому що:

- при вивченні кон’юнктури ринку закупок товарних ресурсів необхідно чітко визначити канали розподілу товарних ресурсів, постійно відстежувати стан цих каналів, збирати інформацію про кількість рівнів каналів та конкретний склад його учасників, адже ця інформація дозволить оцінити швидкість, час, ефективність руху та збереження товарів при їх до­ставці до кінцевого споживача;

- загальний обсяг потреби підприємства в товарних ресурсах може бути забезпечений різноманітними методами проведення закупки необхідних товарів, але саме метод закупівлі товарів, який обирається,  визначає потребу в грошових коштах на придбання товарних ресурсів, можливість та характер планування грошових потоків підприємства, пов'язаних із закупкою товарів;

- в умовах ринкової економіки торговельне підприємство повністю вільне у виборі постачальника необхідних товарних ресурсів, тому  вибір постачальника здійснюється на підставі основних та додат­кових критеріїв, які визначають доцільність укладення угоди закуп­ки з конкретним постачальником порівняно з іншими;

- регулювання господарських відно­син між торговельним підприємством та його постачальниками відбу­вається самостійно та фіксується в угоді, що укладається. При цьому угода є основним документом, який визначає права та обов'язки сто­рін з організації поставки товарів на торговельне підприємство при умові його відповідності правовим нормам господарського законодавс­тва (цивільного права);

- контроль за виконанням договорів та надходженням товарів на підприємство дозволить в динаміці оцінювати ступінь та ритмічність виконання зобов'язань з поставки товарів.

Проаналізувавши процес управління формуванням товарного забезпечення обороту торговельного підприємства, навівши етапи, можна зробити висновок, що перелік етапів, який запропонували  вчені  Мазаракі А.А.,   Лігоненко Л.О.,   є глибшим і детальнішим, що забезпечить більш налагоджену роботу самого підприємства і роботу з постачальниками.  Адже без добре організованого, продуманого забезпечення товарами торговельного підприємства неможливе здійснення та виконання підприємством його основних функцій та призначення – задоволення потреб суспільства та отримання прибутку.

 

Список використаної літератури:

1. Бланк І.А. Торговый менеджмент. Учебный курс -  К. Ника-Центр, 2004. – 488 с.

2. Мазаракі А.А., Лігоненко Л.О., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства. Підручник для вузів. – К. „Хрещатик”, 1999. – 800 с.

3. Яковлєв Ю.П. Економіка торгівлі. Навчальний посібник. – Херсон: Олді-плюс, 2004 – 356 с.