Рудавка Н.В.

Інститут економіко – правових досліджень НАН України

КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ  СОЦІАЛЬНО – ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ МІСТА ГОРЛІВКИ

    В умовах ринкової трансформації розвиток шахтарських міст залежить від ефективності проведення структурної перебудови господарського комплексу та створення гнучких економічних структур, які відповідають ринковим критеріям.

    Аналіз напрямків розвитку економіки міст досліджується в роботах як зарубіжних вчених О. Грицай, Г.  Іоффе, А. Трейвши так і вітчизняних В. Амітана, В. Кулікова, В.Бодрова, Ю. Яременко тощо.

    Значна частина трудових ресурсів міста Горлівки історично пов’язана з вугільною промисловістю. Не менш важливе значення на користь розвитку шахт, крім енерготехнологічної і народногосподарської складової мали етнографічні, соціальні та економічні фактори. Закриття вугледобувних підприємств таких як „Кочегарка”,  „Кондратієвка ”, „Олександр - Захід”, „ім. Ізотова” загострили проблему зайнятості населення, внаслідок того, що потужності виведених шахт різко перевищують потужності діючих, у результаті галузь не в змозі забезпечити працевлаштування значної частини вивільнених робітників міста. Ураховуючи, що значна частина соціальної сфери розвивалася за рахунок відрахувань вугільної галузі, відбулася ланцюгова реакція щодо вивільнення значної кількості працівників у взаємопов’язаних сферах діяльності.

    При існуючої економічної структурі проблема зайнятості, також, загострюється наявністю постійного зростання питомої ваги не працевлаштованого жіночого населення. Чисельність жінок, працюючих у несприятливих умовах праці, складає 42,3% від загальної кількості працевлаштованих.

    Структурна перебудова господарського комплексу міста передбачає необхідність удосконалення економічної, організаційно – правової систем, які сприяють розвитку підприємництва і залучення жіночої праці у процеси суспільного виробництва. Малий бізнес, в значному ступені, сприяє вирішенню проблем зайнятості. Ця функція проявляється в можливостях малих підприємств створювати нові робочі місця та поглинати зайву робочу силу у період циклічних спадів та структурних змін в економіці.

    Підтримка розвитку малого бізнесу може здійснюватися за рахунок мікрокредитування. Застосування мікрокредитування характеризується наступними перевагами: по – перше, це можливість використання ефективних моделей та схем фінансування діяльності економічних контрагентів;    по – друге, надання додаткових можливостей для зростання мікро – і малих підприємств шляхом отримання фінансових активів спрямованих на модернізацію та поповнення обігових засобів;  по – третє  підвищення рівня самозайнятості за рахунок відкриття власного бізнесу; по – четверте,  зниження рівня бідності внаслідок розширення економічної самостійності та отримання додаткових джерел доходів; по – п’яте можливість використання  фінансово – кредитних послуг підприємствами, які не мають доступу до традиційних джерел фінансування.

    Для використання існуючих можливостей малого і середнього бізнесу необхідна скоординована підтримка державних і місцевих органів влади.  Підтримка з боку місцевих органів влади повинна спрямовуватися, насамперед, на створення нових робочих місць за рахунок поліпшення умов функціонування економічної системи міста, забезпечення повної (продуктивної) зайнятості, збереження та розвиток трудового потенціалу, підготовка висококваліфікованих спеціалістів у ведучих галузях, створення найбільш сприятливих умов для підвищення життєвого рівня населення за рахунок стимулювання його трудової активності, оптимізації структури зайнятості та розширення сфери прикладання праці (табл.1).

    Таблиця 1. – Характеристика заходів щодо поліпшення ситуації на ринку праці міста Горлівки.

Найменування заходів

Виконавці

1. Збереження і створення робочих місць, сприяння розвитку підприємництва та самостійної зайнятості населення

1.1.Організація роботи міського навчально – консультаційного центру щодо надання комплексних державних послуг в сфері державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності.

Виконком міської ради, міський фонд підтримки підприємництва

1.2. Проведення спільної роботи з селищними радами міста щодо роз’яснення послуг, які надає Державний центр зайнятості, як для роботодавців так і для безробітних.

Міський центр зайнятості

1.3.  Сприяння розвитку самозайнятості та підтримка підприємницької ініціативи серед безробітних громадян, шляхом навчання і надання одноразової допомоги по безробіттю. 

Виконком міської ради, міський центр зайнятості

1.4. Проведення превентивних заходів (консультування, профорієнтаційні послуги, орієнтація на професійне навчання, семінари – тренінги, надання інформації про наявні вакансії) на підприємствах міста, де здійснюється вивільнення працівників, або працевлаштування на додаткові місця, створені за рахунок надання дотацій роботодавцям. 

Виконком міської ради, міський центр зайнятості

1.5. Залучення звільнених шахтарів до участі в громадських роботах, здійснення їх перенавчання та підвищення кваліфікації, надання одноразової допомоги з безробіття для організації підприємницької діяльності.

Міський центр зайнятості

2. Сприяння зайнятості громадян, які потребують соціального захисту

2.1. Встановлення квот на робочі місця для громадян працездатного віку, які не мають змоги конкурувати на ринку праці. 

Виконком міської ради, міський центр зайнятості

2.2. Розширення організацій стажування та професійного навчання неповнолітніх та дітей – сиріт з подальшим їх працевлаштуванням.

Міський центр зайнятості, роботодавці

2.3. Створення додаткових робочих місць для соціально – незахищених верств населення за рахунок дотацій роботодавцям.

Виконком міської ради, міський центр зайнятості, роботодавці

    Продовження таблиці 1.

2.4. Надання профорієнтаційних послуг соціально – незахищеним категоріям населення з метою підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці.

Міський центр зайнятості

3. Професійна підготовка кадрів, підвищення якості робочої сили

3.1. Поширення форми роботи щодо попереднього відбору безробітних на замовлення роботодавців та подальше їх навчання з наступним працевлаштуванням на підприємствах – замовниках.

Міський центр зайнятості

3.2. Розширення переліку професій для навчання та перенавчання безробітних з урахуванням вимог ринку праці.

Міський центр зайнятості

3.3. Організація роботи щодо професійної орієнтації молоді з метою формування висококваліфікованих працівників та побудови їх професійної кар’єри.

Міський центр зайнятості

3.4. Організація та проведення ярмарок професій та послуг служби зайнятості для випускників.

Міський центр зайнятості

3.5. Проведення інформаційних днів в школах.

Міський центр зайнятості

 

    Однією з ефективних форм господарювання, для забезпечення зайнятості економічно активного населення, є розвиток місцевої промисловості. Це можливо по – перше, за рахунок забезпечення позитивної динаміки зростання обсягів виробництва за всіма видами економічної діяльності за рахунок впровадження ресурсо - та енергозберігаючих технологій, поглиблення рівня переробки відходів, комплексної автоматизації та інформатизації виробничих процесів; по – друге, поліпшення якості та конкурентоспроможності продукції;    по – третє, проведення виставочних заходів для демонстрації і просування на регіональні ринки продукції місцевого виробництва; по – четверте, співпраця з областями щодо розвитку внутрішнього ринку.

    Таким чином, нова концепція міста Горлівки повинна бути комплексною, включати в себе проведення активної політики щодо розвитку діючого виробництва і невиробничої сфери, а також реалізації напрямків діяльності щодо розширення і зміцнення зовнішніх зв’язків.