Кальков А.А.

Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, Україна

Підходи до моніторингу соціально-економічного розвитку регіону

Розвиток ринкових відносин в Україні в сучасних умовах господарювання здійснюється в умовах посилення впливу кожного регіону на рівень розвитку країни в цілому, що пов’язане насамперед зі зміною економічного механізму регулювання регіональних відтворювальних процесів на сучасному етапі і формуванням економічної самостійності регіональних систем. У цьому зв’язку особливого значення набувають питання, пов’язані з підвищенням ефективного управління регіонами за рахунок удосконалення як концептуальних основ, інституціональних механізмів реалізації регіональної політики, так і реалізації конкретних місцевих проектів і програм,  ефективність яких забезпечить підвищення рівня конкурентоспроможності регіону і буде сприятиме стабілізації економічних, соціальних і демографічних процесів на регіональному рівні. Саме тому сталий розвиток регіонів та суспільства потребує впровадження вдосконаленого механізму місцевого регулювання розвитку суб’єктів господарювання регіональної економіки.

Слід зазначити, що розробка програм регіонального розвитку конкретного виду економічної діяльності передбачає покрокове вирішення завдань, визначених регіональною стратегією розвитку та має на меті ефективне використання ресурсів території, насамперед, матеріальних, трудових, а також бюджетних коштів. Як відмічає Рева Т.М. сама ідея програмно-цільового методу планування полягає у тому, щоб зосереджувати увагу не тільки на можливостях бюджету (існуючих ресурсах), а й на тому, як найефективніше їх використати з метою отримання конкретних результатів у державному секторі.

Тому важливою складовою бюджетної програми є опис запланованих очікуваних результатів на наступний рік із наголосом на показниках результативності [1].

Розробка результативних показників для бюджетних програм дає можливість чітко показувати віддачу від використаних бюджет­них коштів, економічність (співвідношення результатів та витрат) і тривалість програми, її необхідність та відповідність поставленій ме­ті, а також порівнювати бюджетні програми за роками, програми по­дібних установ по галузі або між ними, а в кінцевому підсумку - від­бирати найефективніші бюджетні програми під час розподілу обме­жених бюджетних ресурсів.

При цьому результативні показники бюджетних програм групуються за такими типами:

1) показники затрат, або вхідних ресурсів, - визначають обсяги та структуру ресурсів, що вкладаються для виконання бюджетної програми (наприклад, кількість штатних одиниць, кількість установ, кількість обладнання тощо);

2)  показники продукту (обсяг виконаних робіт) — визначають показники, необхідні для оцінювання досягнення поставлених цілей. Таким показником може бути, зокрема, кількість користувачів това­рами (роботами, послугами), виробленими завдяки реалізації бюдже­тної програми (наприклад, кількість учнів, відвідувачів бібліотек, му­зеїв тощо);

3) показники ефективності (рентабельності) - визначають вар­тість (у грошовому обчисленні або в робочих годинах) одиниці про­дукції або результату. Тобто це витрати ресурсів на одиницю показ­ника продукту (наприклад, кількість учнів на одного викладача, вар­тість підготовки одного учня тощо);

4)  показники якості відображають результати і якість надання послуг. Вони показують досягнення чи корисність, отримані від здій­снення заходів бюджетної програми (наприклад, зниження захво­рюваності на туберкульоз на 2 % порівняно з минулим періодом) [1, с. 87].

Застосування програмно-цільового методу планування видатків місцевого бюджету дає можливість провести якісний та кількісний аналіз програм з точки зору їх ефективного фінансування реалізаційних заходів.

Розглядаючи реалізацію регіональних програм в АР Крим, слід зазначити, що, наприклад,  у сфері охорони здоров'я реалізуються наступні програми:

1. Програма АР Крим «Здоров'я кримчан на 2008-2012 роки» (ухвала ВР АРК від 21.11.07 №644-5/07)

2. Республіканська програма боротьби з онкологічними захворюваннями на 2007-2016 роки (ухвала  ВР АРК від 22.11.06 №251-5/06)

3. Республіканська програма по протидії туберкульозу в АР Крим на 2007-2011 роки (ухвала  ВР АРК від 20.12.06 №296-5/06)

4. Республіканська програма по поліпшенню медичної допомоги хворим з хронічною нирковою недостатністю на 2007-2010 роки (ухвала ВР АРК  від 21.02.07 №349-5/07)

5. Програма розвитку кардіо- і нейросудинної хірургії в АР Крим на 2006-2010 роки (ухвала ВР АРК від 16.11.05 №1507-4/05)

На реалізацію даних програм в 2008 р. було передбачено фінансування у розмірі 35452 тис. грн., проте на 01.01.2009 р. об'єм фінансування склав 34937,88 тис. грн., що на 1,45% менше запланованого об'єму.

Підвищення рівня соціально-економічного розвитку регіону в цілому можливе за допомогою планування розвитку окремої сфери регіону, контроль за виконанням плану на всіх стадіях його реалізації. Саме тому використання програмного методу планування діяльності забезпечить сталий розвиток регіональних галузей, з урахуванням ефективного використання бюджетних коштів, та дозволить виконувати моніторинг показників виконання упродовж всієї програми, та контролювати результативність функціонування конкретної галузі.

Література:

 1. Рева Т.М. Місцеві фінанси. Навчальний посібник / [Рева Т.М., Ковальчук К.Ф., Кучкова Н.В.]. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 208 с.