Педагогические науки/2. Проблемы подготовки специалистов

 

Красножон Т.Г., Пильтяй О.М.

 

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»

 

Створення професійно орієнтованого середовища на основі універсального програмного комплексу формування професійних знань, умінь і навичок майбутніх учителів трудового навчання

 

Фахове навчання вимагає вивчення цілої низки предметів і дисциплін із значною прикладною спрямованістю, яке може виконуватись із використанням методів і прийомів навчання, зорієнтованих на збільшення навчальної активності студентів шляхом актуалізації одержаних знань, створення умов для усвідомлення студентами практичної значимості сформованих умінь.

Формування міцних ЗУН досягається тоді, коли знання утворюють систему, а сформовані під час вивчення будь-якого навчального предмета вміння й навички використовуються не тільки для розв’язування навчальних завдань однієї дисципліни, а стають тим, чим повинні бути універсальним засобом моделювання явищ, опрацювання інформації, реалізації алгоритмів опрацювання даних у процесі розв’язування завдань прикладного спрямування.

Тим часом практична реалізація ІТН, створення конкретних методик викладання дисциплін у ВНЗ із використанням засобів обчислювальної техніки і телекомунікацій відбувається не настільки інтенсивно, як того потребує життя.

Оцінюючи результати комп’ютеризації освіти в цілому, доводиться визнати, що комп’ютери як засоби навчання, так само, як у свій час кіно і телебачення, поки що не виправдали покладених на них надій.

Навряд чи вдасться знайти хоча б окремі приклади істотного поліпшення навчального процесу шляхом комп’ютеризації, скажімо, вказати школу або ВНЗ, в яких застосування комп’ютерів призвело до скорочення терміну навчання або помітно підвищило успішність студентів (учнів) рівень їхньої підготовки. Хороші школи і ВНЗ бувають, але не в зв’язку з комп’ютерами, а дякуючи талановитим керівникам і педагогам (так званим педагогам-новаторам), досвід яких практично не піддається поширенню і тиражуванню.

Разом з тим в умовах інформатизації суспільства вимоги до системи освіти стають все більш жорсткими і справитися з ними традиційними методами не вдається. Тому спроби створення ТЗН будуть продовжуватись, а комп’ютери, які відкрили в цій справі невичерпні можливості, залишаються найбільш перспективним напрямом. Адже проблема не в комп’ютерах, а в невмінні їх використовувати.

Найважливіша дидактична здатність комп’ютера полягає безперечно в його придатності для програмованого, автоматизованого управління процесами, зокрема, процесом навчання людини. Люди можуть навчатися чому-небудь, тільки роблячи те, чому навчаються.

Разом з тим, особливий інтерес викликає застосування комп’ютера як дидактичного інструмента, знаряддя загального призначення, який можна застосовувати для навчання будь-яких знань.

Можливості комп’ютера як інструмента розвитку пізнавальних, творчих, дослідницьких здібностей студентів можуть цілком проявитися зі зміною мети і змісту сучасної освіти у бік індивідуально орієнтованої моделі навчання.

Як показали наші дослідження, нині залишилися нез’ясованими шляхи впровадження комп’ютера в навчальний процес ПВНЗ під час підготовки майбутніх учителів трудового навчання, методики розробки і впровадження в навчальний процес програмного комп’ютерного забезпечення.

Універсальний програмний комплекс формування професійних ЗУН майбутніх учителів трудового навчання досліджувалася у підготовці студентів спеціальності 7.010103 „Педагогіка і методика середньої освіти. Трудове навчання”. Ця спеціальність, на нашу думку, може розглядатися як одна з універсальних спеціальностей технічного профілю ПВНЗ у зв’язку із широким колом загальнопедагогічних завдань і функцій, що розв’язуються вчителем трудового навчання в процесі його педагогічної діяльності. Трудове навчання є сферою діяльності, пов’язаної з розв’язуванням комплексних завдань, що включають у себе проектування, виготовлення і експлуатацію переважно технічних об’єктів різноманітного призначення.

У процесі фахової підготовки студентів зазначеної спеціальності під час вивчення профілюючих дисциплін використовувалися, як правило, комп’ютерні програми двох типів: навчального призначення і прикладного призначення.

Комп’ютерні програми, розроблені фаховими кафедрами для власного користування, часто побудовані за принципом прикладних, тобто спрямовані на розв’язування певного завдання (частіше всього контролюючого чи тестуючого характеру) і не передбачають здійснення навчальних функцій. Не викликає сумніву, що створення таких ППЗ є недостатньо ефективним, оскільки створюються неадекватні умови під час формування фахової підготовки вчителя трудового навчання.

Основне призначення УПК формування професійних ЗУН майбутніх учителів трудового навчання полягає в адаптації ППЗ до потреб навчального процесу. В процесі розв’язування завдань першого етапу, які зводяться до оптимізації змісту підготовки фахівця, насамперед необхідно визначити цільову функцію навчання: „якого фахівця потрібно підготувати?” Для цього слід виділити критерії, якими можна було б керуватися під час добору змісту навчання; виявити перспективні орієнтири, котрі дозволяють припустити, якою буде діяльність фахівця на його робочому місці і як він буде підготовлений до розв’язування педагогічних і прикладних завдань у процесі роботи з учнями.