Экономические науки /10. Экономика предприятия

Баланович А.М.

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Фінансова безпека підприємства, як складова економічної безпеки підприємства: сутність, поняття та основні напрямки управління.

 

 В умовах неоднозначного та складного трансформаційного періоду, що проходить економіка України в останні роки, підприємство як відкрита система функціонує в нестабільному та динамічному зовнішньому середовищі, що породжує загрози його ефективній діяльності та розвитку. Саме тому особливо актуальною постає проблема забезпечення в ринкових умовах господарювання фінансової безпеки вітчизняних підприємств.

В умовах інтеграції економіки України в світовий економічний простір та значної фінансової нестабільності ефективне управління підприємством передбачає забезпечення достатнього рівня його економічної безпеки.  Досягнення і підтримка рівня економічної безпеки в заданих межах дозволяє підприємству не тільки зберегти свою частку ринку або досягти зростання вартості підприємства,  але й отримати перевагу над конкурентами, підвищити конкурентоспроможність своєї продукції. 

Створення внутрішніх передумов входження України до світового господарства є однією з найвагоміших функцій держави, виконання якої практично неможливе без забезпечення фінансової безпеки. Забезпечення фінансової безпеки залежить від наявності достовірної, повної і прозорої інформації, яка формується в системі бухгалтерського обліку. У цьому контексті особливого значення набувають дослідження концептуальних підходів до визначення категорії «фінансова безпека підприємства». 

Сучасний період розвитку досліджень з проблеми фінансової безпеки можна охарактеризувати як період становлення нового напряму економічної теорії - теорії безпечного функціонування економічних систем. В рамках цієї теорії управління фінансовою безпекою є складовою загальної системи управління безпекою економічної системи, однією з її функціональних підсистем, що забезпечує реалізацію управлінських рішень щодо ефективної фінансової діяльності, характеризує стан захищеності життєво важливих (ключових) інтересів економічної системи у фінансовій сфері від внутрішніх і зовнішніх загроз [1; 7; 12; 13].

Становлення і розвиток ринкових механізмів в економіці України,  зміна форм і методів державного регулювання діяльності підприємств,  посилений вплив зовнішнього середовища,  поява конкуренції і необхідність адаптації підприємств до умов, що складаються в зовнішньому середовищі, зумовили появу численних взаємозв’язків підприємства з його суб’єктами. Результати цих взаємозв’язків для підприємства можуть бути різними – як позитивними, так і негативними. У зв’язку з цим виникає поняття безпеки підприємства, а саме безпеки його взаємодії з суб’єктами зовнішнього середовища.

Безпека підприємства –  це сукупність правових,  економічних і виробничих відносин,  також матеріальних,  інтелектуальних та інформаційних ресурсів, що характеризують здатність підприємства стабільно функціонувати й збільшувати прибуток [12, c. 3].

Основні проблеми безпеки вітчизняних підприємств:

1) ринкова економіка, побудована на конкуренції,  – дуже динамічна система, а отже, й дуже ризикована.

2) український ринок перебуває в стадії становлення, тому багато механізмів ще не відпрацьовано.

3) в Україні поки що дуже мало (а деякі зовсім відсутні) стійких норм права захисту інтересів підприємців. 

Безпеку підприємства пропонується розглядати  як міру гармонізації в часі і просторі економічних інтересів підприємства з інтересами пов'язаних з ним суб'єктів зовнішнього середовища, які діють поза межами підприємств. Таке розуміння економічної безпеки підприємства не суперечить вже початим спробам визначити це поняття,  оскільки також, як і всі ці спроби, виходить з визнання значного, якщо не сказати більше – визначального, впливу зовнішнього середовища на діяльність підприємства. 

Метою системи безпеки є своєчасне виявлення і запобігання як зовнішніх,  так і внутрішніх небезпек і погроз,  забезпечення захищеності діяльності підприємства і досягнення ним цілей бізнесу. Домогтися поставленої мети можна на основі рішення комплексу завдань. До найважливіших з них належать:

виявлення реальних і прогнозування потенційних небезпек і загроз;

перебування способів їхнього запобігання чи ослаблення ліквідації наслідків їхнього впливу;

перебування сил і засобів,  необхідних для забезпечення безпеки підприємства;

організація взаємодії з правоохоронними і контрольними органами з метою запобігання і припинення правопорушень спрямованих проти інтересів підприємства;

створення власної відповідної небезпекам і загрозам служби безпеки підприємства  та ін.

Взаємодія підприємства з суб'єктами зовнішнього середовища здійснюється за допомогою реалізації в зовнішньому оточенні функціональних видів діяльності, що допускають насамперед здійснення діяльності з виробництва й обмінних операцій між підприємством та іншими суб'єктами зовнішнього середовища.  Схема взаємодії підприємства з суб'єктами зовнішнього середовища з виробництва й обмінних операцій наведена на рис. 1.

Взаємодія підприємства з суб'єктами зовнішнього середовища може бути прямою і опосередкованою. Створення системи безпеки підприємства й організація її успішного функціонування повинно спиратися на методологічні основи наукової теорії безпеки. 

 

 

Рис. 1.1. Взаємодія підприємства з суб'єктами зовнішнього середовища

              з виробництва й обмінних операцій [10]

 

Окремо слід відзначити вузькофункціональні підходи до економічної безпеки підприємства. Мова йде про розгляд економічної безпеки підприємства з позиції окремого аспекту його діяльності. Так, висловлюється думка, що найважливішим напрямком формування системи економічної безпеки, у тому числі й підприємств, є створення діючого механізму фінансової безпеки. При цьому облік стає однією з основних функцій управління, спрямованої на забезпечення економічної безпеки підприємства. 

Поняття “фінансова безпека” є складовою категорії “економічна безпека”, яка, у свою чергу, на макрорівні виступає базисом національної безпеки держави. Визначення поняття “фінансова безпека підприємства” надається багатьма авторами. Так, наприклад проаналізуємо досліджуване  поняття за допомогою табл. 1.1.

 

Таблиця 1

Визначення понять “фінансова безпека підприємства”

 

Автор

Визначення

1

2

 

Н.Й. Реверчук [14, c. 56]

Це захист від можливих фінансових витрат і попередження банкрутства підприємства, досягнення найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів.

 

 

 

 

Л.І. Донець, Н.В. Ващенко [5, c. 81]

Стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів підприємства, виражений у найкращих значеннях фінансових показників прибутковості й рентабельності бізнесу, якості управління, використання основних і оборотних засобів підприємства, структури його капіталу, норми дивідендних виплат за цінними паперами підприємства, а також курсової вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансово-господарського стану підприємства і перспектив його технологічного та фінансового розвитку.

 

 

О.В. Ареф’єва, Т.Б. Кузенко [11]

Стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів, виражений у найкращих значеннях фінансових показників прибутковості й рентабельності бізнесу, якості управління та використання коштів, структури його капіталу, норми виплат за цінними паперами, а також курсової вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансового стану підприємства й перспектив його технологічного та фінансового розвитку

 

 

 

 

Закінчення табл.1

1

2

 

Г.С. Вечканов [3, c. 40]

Серед функціональних складових економічної безпеки саме фінансова складова є провідною й вирішальною, і трактує її досягнення шляхом найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів

 

 

О.І. Захаров [8, c. 79]

Захищеність фінансових інтересів суб’єктів господарювання на всіх рівнях фінансових відносин, забезпеченість домашніх господарств, підприємств, організацій та установ фінансовими ресурсами, достатніми для задоволення їхніх потреб і виконання фінансових зобов’язань.

 

 

 

 

І.О. Бланк

[2, c. 24]

Кількісно та якісно детермінований рівень фінансового стану підприємства, що забезпечує стабільну захищеність його пріоритетних збалансованих фінансових інтересів від ідентифікованих реальних і потенційних загроз зовнішнього й внутрішнього характеру, параметри якого визначаються на основі його фінансової філософії і створюють необхідні передумови фінансової підтримки його стійкого зростання в поточному й перспективному періодах.

 

В.Кириленко [9, c. 25]

Фінансовий стан і фінансову стабільність, здатні забезпечити підприємству нормальний ефективний розвиток його діяльності.

 

 

 

 

К.С. Горячева [4, c. 65]

Полягає в наявності такого фінансового стану, котрий характеризується збалансованістю і якістю фінансових інструментів, технологій і послуг, стійкістю до загроз, здатністю фінансової системи підприємства забезпечувати реалізацію власних фінансових інтересів, місії і завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів, а також забезпечувати ефективний і сталий розвиток цієї фінансової системи

          

Проаналізувавши існуючі погляди на визначення сутності категорії «фінансова безпека підприємства», дійшли до висновку, що фінансова безпека підприємства – це процес досягнення певного стану підприємства, який характеризується стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз, збалансованістю фінансових інструментів та методів управління ними й забезпеченістю достатнім обсягом фінансових ресурсів, що дозволить підприємству ефективно функціонувати в сучасному і майбутніх періодах.

Огляд характеристик фінансової безпеки підприємства показує, наскільки багатоаспектною і складною з теоретичного та практичного погляду є ця економічна категорія. Однак, цей перелік характеристик фінансової безпеки підприємства може бути розширений.

Одним з найважливіших факторів забезпечення фінансової складової економічної безпеки підприємства, вважає Г.С. Вєчканов, є контроль його господарської діяльності з позиції підвищення ефективного виробництва [3, c. 29].

Загальні результати дослідження літературних джерел, дають можливість зробити висновки, що фінансова безпека підприємства визначається:

сукупністю робіт для забезпечення платоспроможності підприємства та ліквідності його оборотних коштів;

ефективністю використання ресурсів підприємства, які проявляються в показниках прибутку та рентабельності, а також у кількості  управління основними та оборотними коштами;

організацією внутрішньогосподарського контролю основних видів звичайної діяльності підприємства з позиції підвищення ефективності виробництва;

кваліфікацією та компетентністю менеджерів та їхньою активністю;

попереднім аналізом можливих внутрішніх та зовнішніх загроз економічної безпеки та попередження збитку фінансової безпеки.

Так, аналіз фінансової безпеки підприємства показує стан розвитку підприємства, відповідність його фінансово-економічних можливостей умовам, які склалися на ринках та в країні в цілому, а, отже, дає можливість об’єктивно оцінити правильність та доцільність обраної фінансова стратегія . Тому фінансову безпеку підприємства характеризують як систему, спрямовану на створення (коригування) та реалізацію ефективної фінансової стратегії в динамічних умов ринку. Загалом основні характеристики фінансової безпеки підприємства можна представити схематично (рис. 2).

 

 

Рис. 2. Основні сутнісні характеристики фінансової безпеки підприємства [6, c. 84]

 

Отже,  визначивши особливості фінансової безпеки підприємства як економічної категорії,  на основі узагальнення праць учених-економістів можна визначити наступні сутнісні характеристики фінансової безпеки підприємства.

Фінансова безпека підприємства є основним елементом системи його економічної безпеки. В загальному складі елементів економічної безпеки фінансова компонента виступає в ролі базового значення рівня і структури фінансового потенціалу підприємства в забезпеченні цілей його економічного розвитку. Дана роль фінансової компоненти визначається наступними основними положеннями:

фінансова діяльність здійснює основну форму ресурсного забезпечення реалізації економічної стратегії  підприємства;

операції, пов’язані з фінансовою діяльністю підприємства, носять стабільний характер, тобто здійснюються постійно;

фінансова діяльність грає велику роль в забезпеченні стабілізації економічного розвитку підприємства в цілому;

ризики,  які пов’язані з фінансовою діяльністю підприємства (фінансові ризики)  за своїми негативними наслідками відносяться до категорії найбільш небезпечних.

 Фінансова безпека є системою кількісних і якісних параметрі фінансового стану підприємства,  що в комплексі відображає рівень його фінансової захищеності. В даній характеристиці поняття фінансової безпеки підприємства можна виділити такі складові [13]:

фінансова безпека підприємства виражає визначений аспект його фінансового стану, що відображає той чи інший рівень його фінансової захищеності; 

фінансовий стан підприємства, що характеризує його фінансову безпеку, відображається визначеною сукупністю параметрів; 

параметри системи фінансової безпеки підприємства потребують чіткої якісної і кількісної детермінації.

 Об’єктом забезпечення фінансової безпеки є сформована система пріоритетних збалансованих фінансових інтересів підприємства, що потребують захисту в процесі його фінансової діяльності.  В процесі розгляду цієї характеристики поняття фінансової безпеки підприємства слід приділити особливу увагу на такі основні моменти :

в системі фінансової безпеки підприємства розглядаються тільки пріоритетні фінансові інтереси, що грають найважливішу роль в забезпеченні його розвитку;

система пріоритетних фінансових інтересів повинна охоплювати не тільки поточні, але й довгострокові їх види;

пріоритетні фінансові інтереси підприємства в системі його фінансової безпеки повинні бути збалансовані з інтересами інших суб’єктів його фінансових відносин.

 Основою формування фінансової безпеки підприємства є ідентифікована система реальних і потенційних загроз зовнішнього  і внутрішнього характеру його фінансовим  інтересам. При розгляді цієї характеристики   слід акцентувати увагу на наступних основних положеннях [13]:

в системі фінансової безпеки підприємства ідентифікуються  не тільки реальні, а й потенційні загрози;

поняття фінансової безпеки включає захист його пріоритетних інтересів від загроз не тільки зовнішнього , а й внутрішнього характеру; 

загрози фінансовим інтересам підприємства генеруються діє не всієї сукупності факторів, що впливають на здійснення  його фінансової діяльності,  а лише окремих факторів,  які деструктивно впливають і потребують ідентифікації;

серед усіх ідентифікованих загроз особливу увагу в системі забезпечення фінансової безпеки підприємства акцентує на найбільш небезпечних випадках.

 Система фінансової безпеки конкретного підприємства припускає диференційований рівень кількісних і якісних параметрів захищеності фінансових інтересів, адекватний його фінансовій філософії.

  Фінансова безпека підприємства є системою, що забезпечує стабільність важливих фінансових пропорцій розвитку підприємства,  які формують захищеність його фінансових інтересів.

Розглядаючи фінансову безпеку підприємства як стабільну систему, слід приділити увагу на такі основні моменти : 

стабільність системи фінансової безпеки підприємства розглядається як її динамічна характеристика;

стабільність системи фінансової безпеки підприємства не носить абсолютний характер;

на окремих етапах свого  розвитку  система  фінансової  безпеки  підприємства може змінюватися, виходячи на новий рівень параметрів своєї стабільності.

 Важливою цільовою направленістю системи фінансової безпеки підприємства є створення необхідних фінансових передумов стійкого зростання підприємства в поточному і перспективному періодах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література

1.        Ареф’єва О.В. Економічні основи формування фінансової складової економічної безпеки / О. В. Ареф’єва, Т. Б. Кузенко //Актуальні проблеми економіки. 2009.  №1. С. 101-108.

2.        Бланк И.А.  Управление финансовой безопасностью предприятия. / И. А.  Бланк. – К.:  Эльга, Ника-Центр, 2004. – 784 с. 

3.        Вечканов Г.С. Экономическая безопасность. Учебник для вузов. / Г.С. Вечканов – СПБ: Питер, 2007. – 384 с.

4.         Давидович І.Є. Контролінг: навч.  посіб. /  І.  Є.  Давидович   К. : Центр учбової літератури, 2008. – 550 с.

5.         Економіка підприємства /  За заг.  ред.  д-ра екон.  наук,   проф. Л.Г.Мельника. –  Суми: ВТД «Університетська книга», 2004.  – 648 с. 

6.         Єрмошенко М.М. Фінансова безпека держави: нац. інтереси, реал. загрози, стратегія забезпечення: Навчальний посібник.  М.М. Єрмошенко – К.: Нац. торг.-екон. ун-т, 2006. – 307 с.

7.         Загорельська Т. Ю. Науково-методичні основи метрології фінансової безпеки підприємства / Т. Ю. Загорельська // Економічний простір. – 2008. – № 20 (1). – С. 145 – 153.

8.         Интрилигатор М. Математические методы оптимизации и экономическая теорія : монографія / М. Интрилигатор. – М. : Айрис-Пресс, 2008. – 576 с.

9.        Копилов В.А. Метрологічні підходи до оцінювання рівня фінансової безпеки держави / В.А.  Копилов // Стратегічна панорама, 2007. –  №3. – С. 38-45

10.    Краснокутська Н.  С. Потенціал підприємства:  формування та оцінка:  Навчальний посібник / Н.С. Краснокутська. – К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 258 с.

11.            Литвин Б.М. Фінансовий аналіз: навчальний посібник / Б.М. Литвин, М.В. Стельмах. - К.: «ХайТек Прес», 2008. — 336 с.

12.   Папехин Р.С.  Индикаторы финансовой безопасности предприятий./  Р.  С.  Папехин. –  Волгоград:  Волгоградское научное изд-во, 2007 – 16 с.

13.   Пекін А.  Економічна безпека підприємств як економіко-правова категорія. / А. Пекін  // Економіст. – 2007. – №8. – С.23-25.

14.   . Репин В.В. Процессный подход к управлению. Моделирование бизнес-процессов / В.В. Репин //Стандарты и Качество. – 2008. – 408 с.