Економічні науки / 12. Економіка сільського господарства

Іванова Н.С.

Криворізький факультет Запорізького національного університет, Україна

ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА АГРОПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ ЯК СКЛАДОВА ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ РЕГІОНУ

 

Необхідність оцінки забезпечення економічної безпеки агропромислових підприємств регіону можна обґрунтувати через необхідність дотримання забезпечення продовольчої безпеки області та через необхідність стабільного функціонування та розвитку сільськогосподарського підприємства. В даному дослідженні ми обґрунтовуємо необхідність оцінки забезпечення економічної безпеки агропромислових підприємств регіону доводячи про наявність зв’язку  між продовольчою безпекою регіону та економічною безпекою підприємств АПК регіону.

Згідно із Законом України "Про продовольчу безпеку України" продовольча безпека - це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої держава гарантує фізичну і економічну доступність та якість життєво важливих продуктів харчування населенню згідно з науково обґрунтованими наборами продуктів харчування, підтримує стабільність продовольчого забезпечення населення та забезпечує продовольчу незалежність [1].

Необхідність забезпечення продовольчої безпеки України вимагає підтримання відповідного рівня продовольчого самозабезпечення, що передбачає використання державної підтримки вітчизняних виробників сільськогосподарської продукції та вжиття заходів імпортного контролю з метою захисту власних виробників від іноземної конкуренції. Надійність забезпечення продовольчої безпеки полягає як у достатньому самозабезпеченні продуктами харчування, так і в наявності коштів для їх імпорту в необхідних обсягах за умов мінімальної потенційної вразливості продовольчого забезпечення населення в разі виникнення ускладнень з імпортом продовольства (відсутність валюти, зростання цін, ембарго тощо) [4, с.48].

Відновлення та розвиток виробництва сільськогосподарської продукції та сировини, їх перетворення на готові до споживання продукти харчування покладається на підприємства АПК, від стану відносин між якими залежить вирі­шення самої проблеми продовольчої безпеки.

Таким чином, питання щодо формування ефективної системи економічної безпеки країни значною мірою пов'язані з необхідністю формування та вдосконалення організаційно-економічних відносин усіх суб'єктів агропромислового комплексу. З цих позицій проблема, що розглядається, поєднує й питання взаємодії інтересів як усіх учасників АПК, так і національних інтересів держави.

Гарантований рівень продовольчої безпеки передбачає, що усі громадяни країни мають можливість отримувати харчові продукти належної якості без зважання на їх соціальний статус чи прошарок. Як важливий параметр надійності системи продовольчої безпеки використовується показник виробництва зерна на одну особу населення [2, с. 42].

Сучасний стан споживання основних продуктів харчування на душу населення як по Україні в цілому, так і по Кіровоградській  області характеризується значним зменшенням його обсягів відповідно до 1990 року, але неможна  говорити,  що він є критичним  та являє собою реальну загрозу здоров’ю нації, продовольчій та національній безпеці країни. Доцільніше сказати, що він є задовільним,  але не досить збалансованим за структурою  споживання тих чи інших продуктів харчування [3, с. 138].

Треба звернути увагу на той факт, що коливання обсягів виробництва сільськогосподарської продукції повторюють коливання показника рівня економічної безпеки (рис. 1).

 

Рис. 1. Динаміка обсягів виробництва сільськогосподарської продукції Кіровоградської обл. та рівня економічної безпеки агропромислових підприємств регіону, 2005 – 2009 рр. (складено автором)

 

За даними рис. 1 простежується зв'язок між продовольчою безпекою та економічною безпекою агропромислових підприємств регіону. Це особливо стосується таких продуктів як картопля, яйця, овочі, обсяги яких протягом 2008 року збільшуються повторюючи динаміку рівня економічної безпеки. І які зреагували на зменшення рівня економічної безпеки в 2009 році відповідним зменшенням.

Рис. 2. Динаміка обсягів виробництва зерна Кіровоградської області та рівня економічної безпеки агропромислових підприємств регіону, 2005 – 2009 рр. (складено автором)

 

Дані рис. 2 свідчать про зменшення обсягів виробництва зерна із 2005 по 2007 рік. Рівень економічної безпеки також протягом 2006 року знижується, в 2007 році спостерігається невелике зростання, яке продовжується до 2008 року. За аналогічний період значно збільшуються і обсяги виробництва зерна, за результатами 2009 року обидва показника зменшуються.

Таким чином, результати проведених розрахунків, дані рис. 1 та рис. 2 дозволяють зробити висновок про існування зв’язку між рівнем економічної безпеки агропромислових підприємств Кіровоградської області ті продовольчою безпекою регіону, яка є одним із найбільш вагомих факторів економічної безпеки країни взагалі.

Результати дослідження та порівняння динаміки продовольчої безпеки регіону та показника економічної безпеки підприємств агропромислової галузі дозволяють зробити висновок про існування зв’язку між цими двома показниками. Таким чином, проблема забезпечення економічної безпеки сільськогосподарських підприємств набуває стратегічного значення. Результати розрахунків підтверджують необхідність розробки та впровадження оцінки економічної безпеки агропромислових підприємств, що дозволить забезпечити продовольчу безпеку регіону і країни взагалі.

 

Література:

1. Закон України "Про продовольчу безпеку України": за станом на 30 квітня 2004 року/ Верховна Рада України - Офіц. вид-К.: Парлам. вид-во, 2005.-198 с.

2. Березіна Л.М. Економічна безпека та проблеми удосконалення відносин суб’єктів АПК / Бюлетень Міжнародного Нобелівського економічного форуму. Збірник наукових праць. – 2011. - № 1(4). - Дніпропетровськ: ДУЕП, 2011.– С. 39-43

3. Сотніков В.С., Осипова О.І. Про стан продовольчої безпеки Кіровоградської області / Сотніков В.С., Осипова О.І. // Збірник наукових праць Кіровоградського національного технічного університету: економічні науки. – 2009. – Вип. 15. – С.136-143.

4. Шлемко В.Т., Бінько І. Ф. Економічна безпека України: сутність і напрямки забезпечення / В. Т. Шлемко, І. Ф. Бінько : Монографія. — К. : НІСД, 1997. — 144 с. — (Сер. "Нац. безпека"; Вип. 2).