Экономические науки/3.Финансовые отношения.

Левченко Є.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

ТЕОРЕТИЧНІ основи податкового планування на  підприємстві

 

Податкова складова перебудови економіки України на ринкові засади господарювання полягає не лише у реформуванні діючої системи оподаткування та державної податкової політики, але і у покращенні ефективності корпоративного податкового менеджменту. В таких умовах, коли головним сенсом діяльності юридичних осіб є примноження доходів, підтримка рентабельності та платоспроможності дослідження механізму корпоративного податкого планування набуває важливого значення.

Питанням податкового планування у фінансовій науці приділенні роботи І.Бланка, В.Вишневського, А.Загороднього, Ю.Іванова, Т.Меркулової, М.Романовського, А.Соколовської та інших. Помітний вклад в досліджуване питання зробила Ю.О. Забаренко. Незважаючи на це, деякі аспекти досліджуваного питання вимагають подальшого наукового дослідження. Необхідність подальшого поглиблення існуючих досліджень у сфері податкового планування визначила вибір теми дипломної магістерської роботи, її мету та задачі.

Як зарубіжні, так і вітчизняні дослідники під податковим плануванням розуміють, перш за все, діяльність, направлену на зменшення податкових платежів. Пропоновані визначення розглядають суть податкового планування з суто обмежувальних позицій, сприймаючи його через призму протистояння платника податків, з одного боку, і фіскальних органів, з іншою.

В той же час, податкове планування покликане не тільки і не стільки зменшити податкові відрахування підприємства, хоча оптимізація податкових платежів і є його найважливішою функцією, скільки стать регулятором виробництва і процесу управління підприємством.

Таким чином, податкове планування є процесом, що полягає у впорядковуванні господарської діяльності відповідно до чинного податкового законодавства і стратегії розвитку підприємства.

Податкове планування в нашій країні як галузь знання дотепер не мало своєї класифікації. Адже навіть найзагальніші повсякденні розмови про податки і податкове планування пропонують нам цілком логічний підхід. Виходячи з цього, можна запропонувати достатньо просту і зручну класифікацію видів або напрямів податкового планування:

1. Класичне - сенс полягає в плануванні правильної і своєчасної сплати податків. Зміст класичного податкового планування складається з організації правильного обліку і звітності, планування економічної діяльності в рамках визначених законом, і своєчасної сплати податків.

2. Оптимізаційне (мінімізація) податкове планування, при якому платник податків шляхом використання і маніпулювання існуючим законодавством планує і організовує свою економічну діяльність так, щоб платити менше податків. В рамках такого планування платник податків використовує всі достоїнства і недоліки існуючого законодавства, зокрема його недосконалість, складність і суперечність. При цьому він реалізує податкові схеми, які дозволяють застосовувати такі форми економічних дій, оподаткування яких мінімально.

3. Вульгарне (протизаконне) податкове планування, при якому платник податків застосовує протизаконні методи в цілях зменшення податкових платежів. З погляду голої економіки це найвигідніше, проте, породжує вельми несприятливі наслідки для платника податків (або принаймні їх вірогідність).

Класичне податкове планування – це важливий напрям фінансово-економічної діяльності підприємства, направлений на коректне виконання підприємством своїх податкових зобов'язань перед бюджетом, своєчасну і повну сплату податків.

Для цілей класичного податкового планування дуже важливо проводити на підприємстві правильну облікову політику і організувати її нормальну реалізацію Необхідно чітко і грамотно вести бухгалтерський і податковий облік Важливо уникати методичних помилок в бухгалтерському і податковому обліку Основна увага персоналу, що відповідає на підприємстві за податковий облік, необхідно орієнтувати на уникненні облікових помилок при операціях на великому обороті і при разових капіталомістких операціях Подібні помилки достатньо поширені і можуть привести до серйозних наслідкам.

Необхідно правильно і чітко оформляти первинні бухгалтерські документи. Їх відсутність трактується податковими органами однозначно негативно. Найкращий підхід по відношенню до документів (при цьому не переходячи грань розумного) - мати виправдувальний документ на кожну операцію або рух фінансів.

Підприємство повинне користуватися всіма можливими простими і доступними пільгами, зокрема по розстрочці податкових платежів. Іноді в екстрених економічних ситуаціях підприємство може піти і на затримки податкових платежів, чітко уявляючи собі наслідки подібних дій і варіанти врегулювання надалі своїх відносин з податковими органами

Податковий кодекс надає для підприємств можливість використовувати цілий набір податкових кредитів, тобто відстрочень платежів, що дозволяють перенести поточні податкові платежі на майбутнє, і вже справу керівництва підприємства ухвалювати рішення про застосування подібних механізмів.

Оптимізаційне податкове планування. Оптимізаційне податкове планування - діяльність в рамках закону, направлена на мінімізацію податків.

Оптимізаційне податкове планування припускає якісно інший підхід до організації бізнесу. До звичайних критеріїв побудови бізнесу необхідно додати і постійно враховувати критерій мінімізації податків.