Право. Гражданское  право.

Байова К.В.

НУ ЮАУ  ім. Ярослава Мудрого, Україна

Оренда  житла  з  викупом як особливий вид найму (оренди) житла.

 

Вирішення житлової проблеми було і залишається однією з найгостріших соціальних проблем у державі. Відносини, пов’язані з отриманням, користуванням і розпорядженням жилими приміщеннями регулюється значною кількістю нормативних актів.

З метою стабілізації будівництва, забезпечення  реалізації житлових  прав  громадян, які потребують державної підтримки, були визначені певні шляхи розв’язання житлової проблеми, одним з яких - отримання громадянами житла в оренду  з  викупом  за  рахунок власних коштів громадян та коштів державної підтримки.

Оренда житла з викупом - правовідносини підприємства-орендодавця  (далі - орендодавець) та фізичної особи орендаря (далі - орендар), що виникають  на  підставі укладеного  ними  договору  оренди  житла з викупом та регулюються законодавством. Відносини оренди встановлюються на  підставі  договору оренди   житла   з   викупом .

Відповідно необхідні зміни були внесені у Цивільний кодекс України. Зокрема, доповнено статтею 810-1 «Оренда житла з викупом», яка визначає, що оренда  житла  з  викупом є особливим видом найму (оренди) житла.

Кабінетом Міністрів України було затверджено Порядок оренди житла з викупом (Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. N 274) (далі - Порядок), який регулює механізм взаємодії сторін договору;  укладення договору оренди житла з викупом; визначення розміру орендної плати; повернення коштів у разі припинення договору з ініціативи орендаря; повернення коштів у разі розірвання договору оренди  житла з викупом у зв'язку з його невиконанням; формування  резерву  непередбачених  витрат,  пов'язаних з  обслуговуванням зобов'язань орендаря; здійснення  управління  житлом  орендодавцем  до повного викупу житла орендарем; дострокового  припинення договору оренди житла з викупом з  ініціативи спадкоємця тощо.

Крім того, до договору оренди житла з викупом застосовуються  положення статей 811,  813-820,  823,  частини другої статті  825, статей  826, 1232-1  ЦК України з  урахуванням особливостей, встановлених законом.

ЦК України дає визначення самого договору: за  договором  оренди  житла  з  викупом  одна  сторона  -  підприємство-орендодавець  передає другій стороні - фізичній особі (особі-орендарю) житло за плату на  довготривалий  (до  30  років) строк,  після  закінчення  якого  або достроково,  за умови повної сплати орендних платежів, житло переходить у власність орендаря.

Тобто, оренда житла з викупом є видом найму (оренди) житла, але особливим. Ця особливість полягає у поєднанні у правовідносинах щодо найму (оренди) житла елементів оренди і купівлі-продажу з умовою про розстрочення платежу.

Договір оренди житла з викупом є документом, що  свідчить про  перехід  права  власності  на  нерухоме  майно  від  підприємства-орендодавця  до   особи-орендаря   з   відкладальними обставинами, визначеними законом.

Підприємство-орендодавець  набуває  право  власності  на попередньо обране  особою-орендарем  житло  з  метою  подальшої  передачі такого житла у довгострокову оренду з викупом такій особі та здійснює розпорядження таким житлом  до його повного викупу.

Сторонами  у  договорі оренди можуть бути фізичні та юридичні особи. Якщо орендарем є юридична особа,  вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб.

Орендодавець здійснює  розпорядження   житлом   до  сплати орендарем орендних платежів у повному обсязі.  

Орендар володіє і користується житлом, отриманим в оренду, а після сплати орендних платежів  у  повному  обсязі  набуває  право власності на таке житло.

Об'єктом  оренди  може  бути  квартира  або  її  частина, житловий  будинок  або його частина,  що призначаються та придатні для постійного проживання  в них.

Договір оренди укладається  у  письмовій  формі,  підлягає обов'язковому  нотаріальному посвідченню та обов'язковій державній реєстрації.

Орендні  платежі  за  договором  оренди житла з викупом - періодичні платежі, які  особа-орендар  сплачує підприємству-орендодавцю  відповідно до умов договору оренди житла з  викупом  протягом  усього  строку дії договору.

На мій погляд, це досить вдале нововведення в законодавство, яке здатне позитивно вплинути на ситуацію в країні. Фактично закон легалізовує механізм здачі в оренду квартир в новобудові, при цьому даючи людині можливість поступово перетворитися з орендаря у власника.

Таким чином, реалізація положень нормативних актів щодо договору оренди житла з викупом, дозволить запровадити новий механізм придбання житла, відповідно поліпшити умови для забезпечення житлом населення, сформувати платоспроможного покупця на ринку житла, а також сприятиме розвитку будівельної галузі в умовах фінансово-економічного спаду.