Економічні науки

                                                                                     7. Облік і аудит

Шендригоренко М.Т.

к.е.н., доцент Криворізького економічного інституту Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана

Удосконалення обліку розрахунків з квартиронаймачами і

орендарями приміщень та напрямки зменшення заборгованості

 

За сучасних умов господарювання головним напрямком по удосконаленню облікового процессу на підприємствах є його автоматизація. Застосування комп’ютерної техніки вносить значні зміни до організації бухгалтерського обліку, причому обчислювальна техніка з допоміжного засобу перетворюється на визначний фактор організації обліку. Зокрема, змінюються способи обробки даних, при яких забезпечується різна швидкість надання звітної інформації.

Проведені дослідження економічних джерел інформації дають підстави стверджувати, що трактування поняття паперових систем обробки даних в Україні та, наприклад, у США не збігаються. Американські спеціалисти до паперових або ручних відносять такі системи, в яких ком’ютери та периферійні пристрої не мають між собою безпосереднього зв’язку.

В умовах застосування комп’ютерних систем бухгалтерського обліку методологія обліку змінюється в різних напрямках: змінюється система бухгалтерського обліку,  та й сам обліковий процес, підвищується рівень управління, відбувається якісна та кількісна зміна облікового апарату та його функцій. При цьому наукові основи теорії та організації бухгалтерського обліку залишаються незмінними.

Автоматизація обліку ставить нові вимоги до первинної інформації. Різноманітність форм подання такої інформації, що надходить до бухгалтерії, дозволяє вести зведений облік безпосередньо на підставі первинних документів без попереднього їх накопичення та узагальнення. Відмінності технології документування в комп’ютеризованих системах обліку наступні:

накопичення і первинна обробка облікових даних базуються на використанні комп’ютерів безпосередньо на робочих місцях облікових працівників. При цьому скорочується потік паперових документів та здійснюється перехід до безпаперової  технології обліку;

обробка даних здійснюється за принципом об’єднання процесів складання первинного документа та введення його до комп’ютерної бази даних.

Отримані документи обробляються, реєструються і контролюються їх виконання. Після цього документи направляються до електронного архіву, де зберігаються протягом встановленого терміну.

Оперативність  облікової інформації дозволяє також посилити контроль за законністю та економічною ефективністю господарських операцій. В комп’ютерній системі бухгалтерського обліку є можливість посилити функцію контролю, не підвищуючи і не ускладнюючи при цьому трудомісткості ведення обліку. Наприклад, в програмі “1С:Бухгалтерия 7.7” для рахунку може вводитись ознака “Активний”, “Пасивний”. Ця ознака використовується для виявлення помилкових дій. Так, наприклад, для активних рахунків при перевищенні кредитового обороту над дебетовим негативний залишок по дебету буде сигналізувати про помилку. Система автоматично перевіряє правильність використання  позабалансових рахунків: не допускається кореспонденція позабалансових рахунків з балансовими з іншого боку, проводка з позабалансовим рахунком взагалі не може містити кореспондуючого рахунку.

Традиційно в основі поділу праці бухгалтерів полягає принцип організації обліку за окремими завданнями (ділянками). На підприємстві чи організації доцільно розподілити ділянки за наступними напрямками:

облік розрахунків з квартиронаймачами;

облік розрахунків з квартиронаймачами пільгової  категорії;

облік розрахунків з орендарями.

Для більш оперативної та достовірної інформації при розрахунках з орендарями та удосконалення бухгалтерської роботи пропонується використання  машинограми (табл. 1.1.):

                                                                                                          Таблиця 1.1

Машинограма розрахункових операціїй з орендарями

                                                                                                  ( макет документу)

Назва

організації

рахунка

Дата

рах-ка

Дата

оплати

Основний

рахунок

Кореспон

дуючий рахунок.

Код

пос-

луг

Сальдо вхідне

Обороти за         місяць

Сальдо вихідне

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

 

Дебет

 

Кредит

                                                                                                           

Використання машинограми означає підвищення вимог до обсягу, якості та оперативності роботи бухгалтерії.

При комп’ютеризації бухгалтерського обліку за принципами комп’ютерно-комунікаційної форми обліку перелік облікових завдань залишається незмінним, але збереження і перетворення інформації, формування результативних даних здійснюються в єдиній інформаційній базі. Можливості комп’ютерно-комунікаційної форми обліку дозволяють гнучко розподіляти облікову роботу між працівниками з різних ділянок обліку. Склад облікових завдань залишається незмінним при різних обсягах облікових робіт, але перелік виконавців суттєво відрізняється в залежності від розміру підприємства і, відповідно, обсягу облікової роботи.

Таким чином, ствоpення інфоpмаційного банку планових, ноpмативних та фактичних даних дозволяє викоpистовувати пpогpамним шляхам в будь-який пpоміжок часу великі обсяги економічної інфоpмації для контpолю за виконанням плану та дотpиманням ноpмативно-пpавової бази, а також за усуненням поpушень та недоліків у проведенні розрахунків.

 

 

 

 

Відомості про автора

ПІБ:  Шендригоренко Марина Трохимівна

Місце роботи: кафедра «Контролю та ревізії» КЕІ КНЕУ імені Вадима

Гетьмана

Науковий ступінь: кандидат економічних наук

Вчене звання: доцент

№ телефону:  м/т 80677722486

                         д/т 8(0564)363942

адреса електронної пошти: julia415@rambler.ru