(повторная отправка материла по причине: не открылся файл)

Экономические науки / 10.Экономика предприятия

Зубков С.О.

Харківський державний університет харчування та торгівлі, Україна

Перспективні джерела фінансування інвестицій в основний капітал підприємств торгівлі

 

Відсутність у країні приміщень, які відповідають потребам сучасних форматів торгівлі змушує підприємства будувати власні торговельні об’єкти, що потребує вкладання значних коштів. Все це актуалізує проблему пошуку підприємствами торгівлі достатніх за обсягом та доступних за вартістю джерел фінансування інвестицій основний капітал. Тому останнім часом все більше підприємств прибігають до використання інструментів фондового ринку, зокрема емісія облігацій, при чому, як свідчать дослідження [1], ці інструменти є найперспективнішими і для підприємств торгівлі.

Становлення ринку облігацій в Україні фактично відбулося у 2001 році, коли обсягу випущених облігаційних позик перевищив значення попереднього року у десять разів. У 2002 р. обсяг емісії зріс у більш ніж 6 разів, а у 2005 р. більш ніж у три рази та склав відповідно 12748,28 млн. грн. [2]. У цілому за останні п’ять років більш ніж 350 емітентів використовували випуск облігацій для залучення фінансування, здійснивши на початок 2007 року більш ніж 700 випусків облігацій [3].

Статистика свідчить, що підприємства торгівлі у випуску облігацій, які на кінець 2006 року знаходились в обігу, посідали третє місце серед інших видів діяльності з 10,94% залучених коштів, поступаючись лише будівництву та фінансовій діяльності. Динаміка обсягів емісії облігацій підприємствами торгівлі, що представлена на рис. 1, свідчить про збільшення попиту на це джерело фінансування у підприємств галузі [3]. Серед підприємств торгівлі, чиї облігації знаходяться в обігу можна виділити ТОВ «Фоззі Фуд», ТОВ «Фора», ТОВ «Квіза-Трейд», ТОВ «Караван», ТОВ «Інтермаркет», ТОВ «Амстор», ТОВ «Таврія-В», ЗАТ «Фуршет», ТОВ «МКС», ДП «Домотехніка», ТОВ «Сітіком», ТОВ «Фокстрот-Телеком», ТОВ «АЛЛО» та інші. Як бачимо, емітентами виступають великі торговельні підприємства, що володіють мережею магазинів різного формату (дискаунтери, супермаркети, гіпермаркети, cash&carry), яка охоплює декілька регіонів країни, та мають відповідно достатньо великий чистий дохід від реалізації товарів (мінімум декілька десятків млн. грн.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2. Обсяг та частка облігацій підприємств торгівлі,

що знаходяться в обігу

Аналіз інвестиційних меморандумів переважної більшості підприємств торгівлі, що здійснили емісію облігацій [4], дозволяє стверджувати, що головними цілями залучення ними коштів шляхом випуску облігацій є розширення діючої торговельної мережі, реконструкція діючих потужностей, обладнання діючих торговельних об’єктів. Тобто отриманні кошти йдуть переважно на фінансування інвестицій в основний капітал підприємств торгівлі. Використання облігаційних позик дозволяє залучити значний обсяг коштів під нижчий ніж у банків відсоток, на більший строк (зареєстровані випуски облігацій підприємствами торгівлі були здійснені на строк від двох до одинадцяти років), часто без застави. Тому дане джерело фінансування інвестицій в основний капітал для великих підприємств можна розглядати як перспективне, яке найближчим часом матиме попит у таких підприємств галузі, а стабільно високі темпи розвитку торгівлі та динамічний розвиток фінансового сектору України сприятимуть збільшенню ваги облігаційних позик у структурі джерел фінансування інвестицій в основний капітал.

Затребуваним для підприємств торгівлі стає і такий відносно новий для України фінансовий інструмент, як IPO. Це підтверджує той факт, що серед 38 емітентів, які готуються виходити на міжнародні фондові ринки – 8 підприємства торгівлі (AVentures Group, ТОВ «Амстор», ЗАТ «Буква», ТОВ «Велика Кишеня-Фінанси», ТОВ «Ілта», ТОВ «Інтермаркет», ТОВ «Лаона», ТОВ «МКС») [5]. Даний інструмент є цікавим лише для підприємств з великими обсягами діяльності, який вимагає відкритості діяльності, пов'язаний з крупними витратами та труднощами організаційного характеру. IPO, не дивлячись на названі обмеження, несе підприємствам торгівлі певні вигоди, зокрема залучення значних коштів та підтримку діяльності (організаційну, консультативну, фінансову) з боку потенційних партнерів, що дозволить піднятись їм на якісно новий рівень у своєму розвитку.

 

Література:

1. Попова І.В. Організація виходу торговельних підприємств на фондовий ринок: Автореф. дис… канд. екон. наук: 08.07.05 / Дон. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2006. – 21 с.

2. Звіт Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за 2005 рік: [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http://www.ssmsc.gov.ua/4/

3. Рынок облигаций Украины: Информационно-аналитический бюллетень. – 2006. – №12. – 58 с.

4. Эмиссия долговых бумаг (облигации, еврооблигации, векселя) [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http://www.cbonds.info/ua/rus/emissions/

5. База данных эмиссий: [Електрон. ресурс]. – Режим доступу: http://www.ipocongress.ru/rus/issuers/issues/