«Економічні науки» 6

Аспірант Гнатенко О. А.

Національний університет харчових технологій

 

УПРАВЛІННЯ РЕЙТИНГОМ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОДУКЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ-ВИРОБНИКІВ МОЛОЧНИХ КОНСЕРВІВ

 

Не дивлячись на доступність використання рейтингів в повсякденній практиці менеджменту, вітчизняні менеджери ще не включили його у свій традиційний управлінський інструментарій. Виходячи із сучасної ситуації ми пропонуємо впровадження управління рейтингом конкурентоспроможності молококонсервної продукції. Варто відмітити, що цей процес впровадження об’єктивно стримується відсутністю регулярних процедур менеджменту та маркетингу. Ці процедури досить традиційні та в той же час є основними засобами підтримки прийняття рішень в процесі управління рейтингом конкурентоспроможності молококонсервної продукції.

Зміни ситуації з використанням рейтингів в маркетинзі та менеджменті може привести до суттєвого підвищення ефективності підприємств молококонсервної продукції та торгівельних мереж, які реалізують даний вид продукції.

У найзагальнішому вигляді управління предстає як певний тип взаємодії, що існує між двома суб'єктами, один з яких в цій взаємодії знаходиться у позиції суб'єкта управління, а другий - у позиції об'єкту управління.

Ми пропонуємо процес управління, в якому використовується системний підхід. Його все частіше називають новим типом управлінського мислення. Сутність системного підходу зводиться до того, що діяльність будь-якої системи здійснює деякий вплив на діяльність усих інших його частин. Сам процес управління складається з послідовності операцій відбору (очищення та трансформації інформації). На основі стандартної та додаткової інформації здійснюється формування інформації. Стандартна інформація міститься в загальноприйнятих звітах, а додаткова інформація у звітах розроблених на самому підприємстві, а також і за його межами.

На нашу думку управління рейтингом конкурентоспроможності молококонсервної продукції – це один із процесів управління, у якому в якості суб’єкту виступають підприємство та торгівельні мережі – реалізатори, а в якості об’єкту рейтинг конкурентоспроможності молококонсервної продукції. Управління рейтингом знаходиться в єдиному ланцюзі управлінського процесу та його ключовою метою є посилення конкурентних переваг з метою отримання прибутку.

Ми представляємо на рис. 1 загальну технологічну схему управління рейтингом Кмп

Суб’єкт управління рейтингом конкурентоспроможності молококонсервної продукції (блок 4) на основі даних про стан молококонсервної продукції та зовнішнього середовища (блоки 2 і 3) розробляє загальну стратегію виробництва і реалізації продукції (блок 6). В свою чергу загальна стратегія в своєму складі має визначений набір параметрів. Ці параметри продукція повинна досягти за заданий проміжок часу. До набору може входити значення (чи набір значень) рейтингової оцінки Кмп. Виконується декомпозиція загальної стратегії на набір елементарних стратегій (задач). Кожна елементарна стратегія належить до одного з чотирьох типів: 1) продуктова стратегія; 2) функціональна стратегія; 3) ресурсна стратегія; 4) управлінська стратегія.

На практиці необхідно створити «бібліотеку елементарних стратегій» (блок 7), яка дозволить використовувати управління рейтингом конкурентоспроможності молококонсервної продукції. Тобто попередньо виділяються елементарні стратегії (продуктова, функціональна, ресурсна, управлінська). Обов’язково повинен бути взаємозв’язок між елементарними стратегіями різних типів, так як він визначає їх відповідність один одному.


1 Стан молококонсервної продукції

 

Рис.1 Технологічна схема управління рейтингом Кмп

 


Кожній елементарній стратегії управління може відповідати набір методик рейтингової оцінки конкурентоспроможності молококонсервної продукції. Для досліджуваних об’єктів – зберігання впорядкованості по рейтинговій оцінці є критерієм порівняння для методик такого набору. Після порівняння методик вибирається для подальшого використання та, яка найбільш легко втілюється в життя.

«Бібліотека методик розрахунку рейтингу конкурентоспроможності молококонсервної продукції» (блок 10) являє собою сукупність методик, які відповідають усім стратегіям, що знаходяться в «бібліотеці елементарних стратегій».

Після того як відбудеться набір методик розрахунку рейтингів, які відповідають набору елементарних стратегій, здійснюється композиція даного набору в єдину методику рейтингової оцінки (блок 13). Дана методика повинна найбільш повно та адекватно відповідати як меті комплексної оцінки конкурентоспроможності молококонсервної продукції, так і загальній її стратегії, яка задається суб’єктом управління. Слід відмітити, що інколи доцільно допустити необхідний перехід від блоку 6 до блоку 14 (пунктирна лінія на рис.3.3.), це у тому випадку, якщо існує загальноприйнята методика рейтингової оцінки конкурентоспроможності молококонсервної продукції.

Виходячи із масиву даних про стан продукту, здійснюється набір інформації, який необхідний для розрахунку рейтингової оцінки у відповідності з вимогами методики рейтингової оцінки конкурентоспроможності молококонсервної продукції,. Після чого безпосередньо відбувається процес розрахунку рейтингу конкурентоспроможності молококонсервної продукції.

Отже, рейтинг виконує роль як індикатора стану молококонсервної продукції, так і є метою його управління. Тому з урахуванням раніше виробленої загальної стратегії, можуть прийматися управлінські рішення, які змінять стан даного виду продукту. Для моніторингу та наслідків, а також коректування загальної стратегії здійснюється ітерація розглянутого процесу, який відображено в переході від блока 18 до блоку 1.