Економічні науки/10. Економіка підприємництва

 

студентка Стаханова Н.О.

Одеський національний політехнічний університет,Україна

 Проблеми управління підприємством в стані занепаду шляхом впровадження інноваційної стратегії

Цей матеріал присвячено темі відродження вітчизняних підприємств поліграфічної галузі, що знаходяться в стані нестабільності, шляхом впровадження інноваційних заходів у економічну, організаційну та виробничу сферу їх діяльності. Дані нововведення є обов’язковими для розвитку підприємництва, особливо це стосується підприємств, які за економічними показниками знаходяться на стадії занепаду, банкрутства.

Через нестабільність української економіки, серйозні недоліки в управлінні підприємствами та організаціями, посилення конкуренції в умовах переходу до ринку чимало українських компаній виявляються неспроможними до ведення виробничо-господарської діяльності. Сьогодні стало вкрай важливим зробити максимум для того, щоб такі організації та підприємства не стали банкрутами, щоб вдалося зберегти та упрочити бізнес, зберегти робочі місця. Для цього необхідні енергійні, кваліфіковані дії менеджменту, залучених спеціалістів, розробка та реалізація конкретної програми оздоровлення підприємства, що повинна стати основою всієї діяльності його колективу. В загальному випадку під неспроможністю розуміється виникнення ситуацій, що спричинені зміною зовнішнього середовища або невправними внутрішніми процесами та спричиняють відхилення фінансових та не фінансових показників функціонування фірми від очікуваних значень. В практичному плані це означає, що недостатньо відстежувати і розуміти ринкові тенденції, вміти вибудовувати виробничі та фінансові показники. Для утримання позицій на ринку важливо гармонізувати цілі учасників відповідно до зовнішніх ринкових змін, збудувати ефективну траєкторію досягнення мети на даний момент та створити мотиваційні механізми впровадження її в життя. В Європі на даний момент вже є позитивний досвід в галузі регенерації фірм в стані занепаду. На Україні така політика ще не здобула значного розповсюдження.

Як свідчать дані статистики більшість підприємств поліграфічної галузі України переживають період нестабільності: великі підприємства, що були в комунальній власності держави, тепер поступово переходять в приватні руки шляхом акціонерних торгів; малі та середні за розмірами та обсягом виробництва видавничі фірми спеціалізуються на друку загалом рекламної продукції та в більшості нездатні вдовольнити потреби ринку через нестачу технологічних та фінансових ресурсів. Галузь поліграфії сьогодні має широкі перспективи, оскільки друкована продукція користується попитом.

Для відновлення цих підприємств, а також досягнення ними відповідного рівню рентабельності необхідно ввести ряд заходів. Серед них головними повинні бути нові стратегії управління й прийняття рішень. Важливим в даному питанні стає відшукання інноваційного методу управління, тобто нового методу здатного змінити теперішній стан підприємства на краще шляхом мінімальних фінансових та ресурсних зусиль в оптимальні строки.

В ресурсній концепції стратегічного менеджменту підкреслюється важливість відокремлення таких активів компанії, котрі є винятковими та важко відновлюються конкурентами. Такі ресурси є стратегічними. Саме вони можуть зберегти свою цінність в майбутньому і дозволять протягом тривалого часу за допомогою різних бар'єрів утримувати конкурентні переваги, а також підвищити прибутковість вище середнього рівня на ринку. Зазвичай розглядається створення конкурентних переваг в результаті інвестиційних рішень в термінах інвестиційного проекту та інвестиційної програми. Проект передбачає чітке формування цілей, часу їх досягнення, набір ресурсів та технологій. Ефективність проекту в цілому визначається шляхом аналізу ступеня досягнення поставлених цілей. Економічна ефективність оцінюється через зіставлення вкладень капіталу із отриманим ефектом.

Інвестиційна активність підприємств традиційно аналізується за допомогою фінансових показників. На їх підставі розглядаються розміри та значення різних груп ризиків: ринкових, галузевих, операційних, фінансових. Завдяки аналізу впливу ризиків на діяльність підприємства є можливість спрогнозувати доцільність введення тих чи інших заходів. Дані досліджень доводять, що виникнення кризової ситуації на підприємстві зумовлене низьким рівнем керівництва. Звідси можна зробити наступні рекомендації:

- з будь-якої кризи можна знайти вихід, якщо визначити та реалізувати адекватну проблемам, що виникли, комплексну систему заходів, що забезпечувала б їх вирішення;

- при всьому значенні та необхідності максимального обліку дії зовнішнього середовища в моделі антикризового управління головне радикальні перетворення в межах самого підприємства;

- будь-яка оздоровча програма підприємства не може базуватись на окремих управлінських рішеннях, що не мають радикального характеру. Єдиний вихід - всі підприємницькі дії повинні мати системний характер, єдиний плановий механізм, що забезпечує повну взаємодію;

- формуванню антикризової програми обов’язково передує чіткий аналіз.

Оскільки в абсолютній більшості випадків неспроможність підприємства викликана незадовільним управлінням, виправити ситуацію, що склалася, можливо тільки шляхом якісно нового менеджменту, який в даному випадку докорінно відрізняється від звичайних заходів, форм та технологій управління. Це зумовлене тим, що в даній ситуації:

- використовуються якісно інші управлінські інструменти, а саме, реінжиринг, проект-менеджмент, проблемний менеджмент;

- метою є стабілізація фінансів та забезпечення стабільності довготривалої перспективи розвитку фірми при будь-яких умовах зовнішнього середовища;

- успіх досягається тільки завдяки інноваційних, нестандартних рішень, індивідуальних в кожному конкретному випадку;

- управління орієнтується на маркетингові рішення, що дозволяють визначити потреби ринку.