Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Клименко О.О.

Національний гірничий університет, Україна

Визначення показників проекції «Фінанси»

модифікованої BSC

 

У рамках інтеграційних процесів в Україні дедалі актуальнішими стають питання продуктивності праці на вітчизняних підприємствах. Наприклад,  Україна входить у першу десятку країн світу за обсягами видобутку ву­гілля, однак продуктивність праці в кілька разів нижче, ніж у Росії, Німеччині, Польщі, і в десятки разів нижче, ніж у США, Канаді, Австралії, Південно-Африкан­ській республіці. Причина – не стільки складність геологічних умов видобутку, скі­льки низький технічний рівень підприємств, а також фізичний та моральний знос облад­нання.

Зростанню продуктивності вітчизняних підприємств сприятиме удоско­налення організації системи технічного обслуговування і ремонту (ТОіР) технологічного об­ладнання, що у свою чергу забезпечить підприємства конкурентними перевагами. Дослідження мето­дів поліпшення функціонування системи ТОіР показали, що найбільш оптимальною формою у порівнянні із самостійним веденням робіт силами ремонтних підрозділів допоміжного виробництва та підрядом є аутсорсинг [1]. Для переходу  від самостійного ведення робіт з ТОіР до підряду, і далі – до аут­сорсингу запропоновано використовувати систему збалансованих показників – BSС (Balanced ScoreСard), що є одним з інструментів стратегічного управління, який за своєю суттю вра­ховує нематеріальні активи підприємства, а за складом – це набір взаємопов'язаних цілей, показників, завдань і заходів, які описують стратегію підприємства та спосіб її досяг­нення.

Побудова BSC для кожного окремого підприємства здійснюється на засадах причинно-наслідкового зв'язку усіх показників, враховується залежність результуючих і випереджаючих показників, відображається кореляція всіх показників із фінансовими результатами діяль­ності. Порівняльний аналіз різноманітних інструментів стратегічного управління (піраміда ефективності, ЕР2М, "stakeholder", tableau de bord), наведений у роботі [2], дозволив побудувати модифіковану BSC (рис.1), яка вміщує переваги та усуває низку недоліків цих інструментів.

Стрелка вверх: Показники

Стрелка вверх: Цілі

 

 

 


 

Рис. 1. Модифікована BSC

Отже, наступним завданням розпочатого дослідження є визначення складових кожної з проекцій модифікованої BSC. Ключові показники діяльності є основою по­будови BSC. Для ефективності використання кожний з них має безпосередньо впли­вати  на остаточні результати з впровадження стратегії та досягнення цілей, а також бути вагомим, вимірним, досяжним і обмеженим у часі. Щодо кількості цих показ­ників, можна скористатися прикладом tableau de bord і розглядати біля п'ятдеся­тьох показників або обмежити їхню загальну кількість до двадцяти як у BSC Norton & Kaplan. Зупинимося спочатку на невеликій кількості показників (не більше трьох в одній проекції), щоб мати змогу охопити ситуацію в цілому щодо досліджуваного об’єкту.

Відповідно до рис.1 почнемо з проекції «Фінанси». У якості базового показника до цього ІСУ включено показник EVA®. Застосування показника EVA® у структурі BSC дозволяє виправити один з її недоліків, а саме недостатнє фокусування на певному базовому показникові, який відображає ступінь успішності функціонування підприємства. Отже, поєднавши математичну точність показника EVA® з цілісністю та системністю BSC, отримаємо більш ефективну структуру з посиленими прогностичними можливостями.

Оскілки мова йде про систему ТОіР техноло­гічного обладнання, доцільно провести економічну оцінку фактичного рівня надій­ності обладнання з метою визначити збиток, що спричиняє його ненадійність. Для цього застосовано коефіцієнт збитків через ненадійність обладнання, що формують витрати на ліквідацію відмов, збитки від збільшення питомої ваги умовно-постійних витрат у собівартості про­дукції, збитки від недовикористання основних фондів.

Із сукупності узагальнюючих показників економічної ефективності виробництва виділимо загальну рентабельність, адже саме цей показник характеризує результат діяльності підприємства за певний проміжок часу та визначається розміром отриманого прибутку у порівнянні з розмірами вкладень у активи підприємства (табл.1).

Таблиця 1

Показники проекції «Фінанси» модифікованої BSC

Показник

Формули

розрахунку

Складові

1

EVA®

EVA® = чис­тий операційний прибуток після сплати податків – вартість капіталу

2

Коефіцієнт

збитків

через

простій

обладнання

[3]

СУ – збитки через простій обладнання планового року;

СУ0 – збитки через простій обладнання базового року;

Уо – витрати на ліквідацію відмов;

Д – продуктивність обладнання;

Ууп – збитки від збільшення питомої ваги умовно-постійних витрат у собівартості про­дукції;

Ун – збитки від недовикористання основних фондів

3

Загальна

рентабельність

 

 

ПВ – валовий прибуток;

Ф – основні виробничі фонди;

ООС – оборотні кошти

 

Наступним кроком у розробці модифікованої BSC є визначення складових проекцій зовнішнього середовища, внутрішніх процесів та трудових ресурсів, у чому і полягають перспективи подальших розвідок.

 

Література:

  1. Смірнов В.В., Клименко О.О. Підвищення конкурентноз­датності залізорудних ГЗК шляхом вдосконалення форми організації обслуговуючих підрозділів // Економічний вісник НГУ. – 2006. – №1. – С. 72 – 77.
  2. Смірнов В. В., Клименко О.О. Обґрунтування застосування моделей теорії масового обслуговування щодо систем технічного обслуговування і ремонту ГЗК // Науковий вісник НГУ. – №8. – 2007. – С. 34 – 39.
  3. Гордиенко Л.Я. Вопросы экономической оценки надежности забойного оборудования. – М., 1967. – 35 с.