К.е.н. Ващенко Н.В., Стрєчна І.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Україна

АНАЛІЗ ПОДАТКОВОГО ТЯГАРЯ НА ПІДПРИЄМСТВА УКРАЇНИ

Оподатковування  - один з найважливіших важелів впливу на темпи економічного розвитку країни й, як слідство, на ключові економічні показники. Саме величина податкового тягаря створює ґрунт для розвитку малого й середнього бізнесу. Сучасна економічна ситуація в Україні вимагає точної й зваженої податкової політики в країні. Саме тому, сьогодні актуальним залишається питання про сукупну величину оподатковування на підприємства. Розрізняють два підходи до оцінки величини оподатковування: у порівнянні із ВВП країни й у порівнянні із сумою податкових відрахувань на 1 грошову одиницю. Немаловажним для прозорості діяльності підприємства є оподатковування фонду оплати праці. В Україні ФОП обкладається двічі - у підприємства й найманих робітників підприємства. Залежно від виду діяльності, податковий тягар підприємства може складатися з наступних податків і зборів.

Таблиця 1

Загальнодержавні податки й збори

НАЗВА

СТАВКА

Податок на землю

·     землі сільхоз призначення

·     землі населених пунктів

·     за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку й іншого призначення

·     за земельні ділянки, надані в тимчасове користування на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного й історико-культурного призначення

·     за земельні ділянки, надані на землях водного фонду

 

0,03%, 0,1%

1%

5%

 

50%

 

 

0,3%

Збір за забруднення навколишнього природного середовища

Від 3 до 101807 грн/тонну

Збір за використання радіочастотного ресурсу України

Від 0,21 грн. до 8000 грн. за 1 МГц смуг

Податок на додану вартість:

20%, 0%

Податок на прибуток підприємств

25%, 0%

Податок з доходів фізичних осіб

15%, 5%, 30%

Податок із власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів

Від 2,5 грн. до 40 грн. з 100 куб. см.

Податок на промисел

10%

Акцизний збір

8-20%

Проведений аналіз оподатковування на прикладі торговельного підприємства з річним оподатковуваним прибутком 1 000 000  грн. і фондом оплати праці 200 000 грн. показав, що підприємства, що функціонують на Україні в середньому з кожної отриманої гривні прибутку сплачують податок 59 коп., що становить 59%. Для порівняння, експертні оцінки по податковому навантаженню на підприємства в деяких країнах миру показують, що в США вона становить 40%, у Швеції - 56%, у Росії - 48%, у країнах Західної Європи в середньому 38% (мал. 1.)

Малюнок 1. Податкове навантаження на підприємства деяких країн миру.

Із малюнка 1 можна побачити, що в Україні на сьогодні одне з найвищих податкових обтяжень, що не може позитивно впливати на економічний розвиток країни. При цьому варто відзначити, що одні із самих проблемних і спірних податків є податок на додану вартість. У країнах Європи й США він відсутній і сьогодні все частіше в Україні можна почути думку про те, що його необхідно або зменшити, або замінити іншими, більш прозорими податками.

У більшості країн світу системи оподаткування є пропорційними, однак для того, щоб досягти пропорційності необхідно підвищити прогресивність оподаткування.

Для будь-якої системи оподаткування принципово важливі питання про встановлення рівня відсоткової ставки та про її залежність від розміру капіталу та прибутку. Також система оподаткування повинна бути ефективною. Це означає, по-перше, що податкова система повинна бути адекватною щодо політики стабільності та успішного розвитку економіки країни, по-друге, допомагати розвитку ділової активності та підприємництва; по-третє, система повинна бути гнучкою, легкою для зрозуміння платниками податків, по-четверте, адміністративні витрати, що необхідні для керування податками та дотримання податкового законодавства повинні бути мінімальними.

Таким чином, можна відзначити, що для формування ефективної національної податкової системи вже сьогодні, впевнює зарубіжний досвід, треба віднести обґрунтоване співвідношення прямих та непрямих податків, використання різних їх видів, що дозволить забезпечити бюджет стабільними надходженнями, необхідними для функціонування держави, а також врахувати майнове положення платників та отримані ними доходи.

Література:

1.     Садеков А.А., Ващенко Н.В. Налоговые механизмы повышения эфективности торгового предприятия: Моногр.-Донецк: ДонНУЭТ, 2004.-154с.

2.     Амоша О. До питання про оцінку рівня податків в Україні/ О. Амоша, В. Вишневський // Економіка України. – 2003. - №2

3.     Орлова В.О. Особливості впливу податків на ефективність господарювання підприємств торгівлі// Cхід. – 2003. - №8

4.     Закон України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 39 із змінами та доповненнями.