Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

Амоша К.Ю.

Донецький державний університет економіки і торгівлі

ім. М. Туган-Барановського

Проблеми та заходи підвищення конкурентоспроможності України

ХХІ сторіччя – епоха інформації та інновацій, що вимагає створення нового підходу до визначення пріоритетів державного регулювання з метою підвищення конкурентоспроможності національної економіки.

Конкурентоспроможність – це здатність країни випускати такі товари і послуги, які задовольняють сучасний світовий ринок товарів і послуг, а також створювати такі умови для суб’єктів господарювання в країні, щоб вони могли розвиватися не тільки на теренах національного бізнесу, а й на світовому рівні, у світовому суспільстві[1].

Ціль статті – розглянути проблеми конкурентоспроможності України та визначити напрями їх усунення.

Серед фахівців і керівництва держави, у суспільстві та серед науковців ведуться дискусії з приводу пошук побудови конкурентоспроможної України. Цією проблемою займалися Ю. Кіндзерський, В. Гейц, А. Гальчинський, С. Чернетко[1].

Поєднання таких факторів, як висока географічна привабливість і наявність багатих природних ресурсів, дешеві та кваліфіковані трудові ресурси з високим рівнем наукової та професійної підготовки,  забезпеченість матеріально-технічними ресурсами, довгостроковий потенціал ринку, наближеність до ринку Європейського Союзу, з одного боку, та зростання економіки протягом останніх років з недавніми демократичними змінами (надання Україні в грудні 2005 року статусу країни з ринковою економікою, наміри приєднатися до Світової організації торгівлі та вступити до ЄС), з другого боку, надають можливість для України підвищити свою конкурентоспроможність на світовому ринку[2].

У звітах Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) про глобальну конкурентоспроможність Україна з кожним роком у рейтингу опускається все нижні й нижче.

Глобальний індекс конкурентоспроможності визначається за оцінкою макроекономічної ситуації, здатності країни створювати та впроваджувати новітні технології, якості державного управління, загальної інфраструктури, ефективності банківської системи тощо. У 2002 році Україна посіла 74 місце (Росія – 66-е) серед 80 країн. У 2003 – 84 місце (Росія – 70-е) серед 102 країн[3]. ВЕФ змінював, удосконалював свої методики, але після деякого покращення у 2005 році Україна у 2006 посіла лише 78 місце.

Можна виділити такі проблеми конкурентоспроможності України:

1.     Проблеми, які послаблюють макроекономічну стабільність країни:

-       високі темпи інфляції відносно міжнародних стандартів (8,2 % у 2003 році, 12,3 % у 2004, 10,3 % у 2005)[3];

-       високі проценті ставки, які поєднуються із недостатньою кількістю кредитів на розвиток приватного сектору і недовірою до банківської системи; збільшення державного прямого та гарантованого зовнішнього боргу (з 14,09 млрд. у 2001 році, до 15,47 млрд. у 2005)[3];

-       незахищеність прав власності, що є обов’язковим для розвитку бізнесу та залучення фінансування з метою інвестування;

-       політично залежна судова влада;

-       низький рівень політичної свободи;

2. Проблеми, які гальмують розвиток економічної свободи:

-       значний рівень втручання держави в економіку;

-       формування оплати праці (зарплати, які встановила держава, застосовуються на більшій частині робочих місць);

-       обмеження щодо залучення іноземних інвестицій; держава контролює, обмежує та впливає на діяльність банків;

-       слаба захищеність прав власності;

     3. Проблеми тінізації економіки:

-       приховування підприємствами реального обсягу доходів з метою ухилення від сплати податків;

-       нелегальна зайнятість частини населення, приховування реального обсягу заробітної плати, що призводить до зниження населенням реального розміру його доходів і т.д.

Для підвищення конкурентоспроможності і усунення негативних тенденцій в економіці України доцільно здійснити ряд заходів, головними принципами яких повинні стати: політична   стабільність   держави   і   її   прогнозованість   як   суб'єкта міжнародних відносин; стабільність законодавства щодо умов іноземного інвестування; гнучкість оподатковування; адекватність організаційно-правового й інформаційного забезпечення залучення іноземних інвестицій; оптимальна достатність (глибина проникнення іноземного капіталу на рівні окремих підприємств, галузей і економіки в цілому повинна нівелюватися виходячи з інтересів національної безпеки).

Таким чином, на сучасному етапі для підвищення конкурентоспроможності найголовнішими для українського уряду є вирішення цих проблем. Крім того, це підвищить кредитоспроможність та інвестиційну привабливість країни, що призведе для підвищення рейтингів, які в свою чергу позитивно вплинуть на іноземних інвесторів.  Для України це особливо актуально, оскільки повноцінна інтеграція нашої економіки у світову систему господарювання можлива лише за умов випереджального роз­витку, що базується на високій конкурентоспроможності країни.

Література:

1. С. Хамініч Проблеми та пріоритети конкурентоспроможності економіки України//Економіст.- № 2. - 2007-с.22-24;

2. М. Войнеренко, О. Фурманюк Економічна конкурентоспроможність та інвестиційна привабливість України//Економіст №12, 2007.-с.25-28;

3. www.minfin.gov.ua