Перспективные разработки науки и техники-2007

Сенченко А.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Використання сучасних засобів захисту комерційної таємниці підприємства

У нових ринково-конкурентних умовах виникає маса проблем, пов'язаних із забезпеченням безпеки не тільки фізичних й юридичних осіб, їхньої майнової власності, але й підприємницької (комерційної) інформації, як виду інтелектуальної власності. Для захисту підприємницьких інформаційних потоків від різного роду зазіхань використаються як правові, так і спеціальні міри, а в необхідних випадках комплексне їхнє застосування.

Актуальність даної статті полягає у тому, що через посилення економічної конкуренції в умовах розвитку ринкових відносин в Україні комерційна таємниця суб'єктів господарювання та її охорона набувають пріоритетного значення.

Перший питанням, яке необхідно вирішити при організації охорони комерційної таємниці, є визначення кола відомостей, які представляють комерційну таємницю, а також можливий розподіл їх по категоріях важливості залежно від їхньої цінності для підприємства, характеру й розміру збитку, що може бути нанесений підприємству при розголошенні цих відомостей. Зайві заходи щодо обмеження доступу до інформації ускладнять роботу й приведуть до невиправданих економічних витрат. Правильна організація виділення й захисту комерційної таємниці повинна не тільки не заважати роботі підприємства, але навіть сприяти його прибуткової діяльності.

Розвиток економічної конкуренції, необхідність досягнення переваги на ринку ставлять перед суб'єктами господарювання завдання захисту комерційної таємниці за допомогою правових засобів.

Якщо в країнах з розвинутою ринковою економікою комерційна таємниця захищається законодавством як цінний товар, то в Україні дотепер відсутній повноцінний правовий механізм захисту інформації, що складає комерційну таємницю.

Господарський кодекс та Цивільний кодекс України, що набрали чинності з 1 січня 2004 р., містять низку законодавчих положень, які мають бути розвинуті в законодавстві. Це стосується і правового регулювання відносин щодо комерційної таємниці в господарській діяльності.

Чинне законодавство не передбачає спеціальних засобів захисту комерційної таємниці, не визначає конкретного механізму реалізації прав володарів комерційної таємниці. Недоліки чинного законодавства створюють труднощі та проблеми для суб’єктів господарювання, що володіють комерційною таємницею, обмежує можливості реалізації та захисту їх права на таку інформацію.

Неналежний рівень правового регулювання відносин, пов'язаних з комерційною таємницею суб'єктів господарювання, сприяє поширенню комерційного шпигунства, безперешкодному використанню окремими особами незаконно отриманих наукомістких технологій, програмних продуктів та іншої інформації, що відноситься до комерційної таємниці. Нерозвиненість законодавства, що регулює комерційну таємницю суб'єктів господарювання, стає серйозним стримуючим фактором для розвитку господарської діяльності.

Таким чином, зараз існує потреба в удосконаленні чинного законодавства про комерційну таємницю, захист права суб'єктів господарювання на комерційну таємницю та у приведенні його у відповідність з поточними та перспективними вимогами ринкового середовища.

Разом із вдосконаленням правових аспектів захисту комерційної таємниці, слід звернути особливу увагу на застосування спеціальних засобів.

Існують наступні спеціальні технічні засоби:

І. Технічні засоби виявлення каналів витоку інформації.
1. Скануючі приймачі, найбільш новими з яких є :  IC-R2 - Мініатюрний широкосмуговий приймач; IC-R20 - Нова модель ICОМ (2004р.); Yeasu VR-500 - Мініатюрний широкосмуговий приймач.
2. Засоби оперативного виявлення радіовипромінювальних пристроив, наприклад: АЙРИС VCF-2000 - Прилад для виявлення прихованих відеокамер. Виявляє відеокамери незалежно від способу передачі відеосигналу. Швидкість виявлення - від 30 секунд до 3 хвилин. Дальність виявлення - до 5 м. Не має вітчизняних і закордонних аналогів.

3. Багатофункціональні і комбіновані прилади, універсальними з яких є: СРМ-700 - Універсальний пошуковий прилад "Акула"; D 008 - Універсальний пошуковий прилад.

4. Пошукові автоматизовані програмно-апаратні комплекси.

5. Нелінійні локатори.

6. Апаратура для виявлення диктофонів.

ІІ. Засоби радіомоніторингу і пеленгації джерел радіовипромінювань, слід виділити: "ПАТРУЛЬ" - Пакет програм, що забезпечує збір, зберігання і аналіз результатів радіоконтролю; АРК-МК1М -Мобільний комплекс автоматизованого радіоконтролю.

1. Системи акустичного і віброакустичного зашумления, наприклад: Ехо - Акустичний захист конфіденційних розмов від всіх технічних засобів акустичного контролю (диктофони, РМФ, стетоскопи та ін.).

2. Подавлення засобів запису мовної інформації

3. Захист провідних комунікацій.

4. Пристрої швидкого знищення інформації(утилізатори аудіокасет, дискет, жорстких дисків).

5. Спеціальне програмне забезпечення(для захисту конфіденційної інформації ): Top Secret Files; Mobile Access Control; Anti-keylogger .

III. Антитерористичне та спеціальне устаткування.
1.Металодетектори.
2. Рентгенівська, тепловізійна апаратура. Апаратура підповерхневої локації.

Майже всі наведені приклади технічного захисту комерційної таємниці використовуються в Україні. Але лише деякі підприємства використовують ці засоби у своїй діяльності. Хоча у нових умовах, які склалися в Україні, кількість підприємств, які використовують не лише правові, але й технічні засоби захисту, повинна збільшитися.

Завдання служби безпеки вчасно виявити серед обслуговуючого персоналу тих співробітників, які виношують намір використати наявні в їхньому розпорядженні відомості для продажу іншим особам або використати у своїх особистих цілях для одержання вигоди. Крім дії в інтересах конкурента, можуть відбутися й дії, переслідувані за законом: шахрайство, саботаж, ушкодження ЕОМ.

Підводячи підсумки, слід зазначити, що захист спеціальними мірами коштовної інформації повинна здійснюватися як проти конкурентів, так і злочинних елементів, які намагаються опанувати нею. Міри захисту залежать від тих способів і прийомів, які застосовують викрадачі.

Але в будь-якому випадку, слід створювати таку систему захисту комерційної таємниці, яка б поєднувала в собі різні методи: як правове забезпечення, так і ефективну постійну роботу економічної служби безпеки підприємства. Також окремої уваги заслуговують існуючі нові технічні засоби, які грають велику роль у створенні найбільш ефективної системи захисту комерційної таємниці підприємства.