Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Наконечний Ю.О.

Кременчуцький державний політехнічний університет

Методика виходу підприємства на зовнішній ринок.

Сучасний етап розвитку світогосподарських зв'язків характеризується розширенням усіх форм міжнародних економічних відносин на основі швидкого росту продуктивних сил, який обумовлений прискоренням науково-технічного прогресу. Тому більшість великих підприємств починають реалізовувати свою продукцію як на внутрішніх, так і на зовнішніх ринках. В умовах перехідної економіки українські підприємства починають виходити на міжнародний ринок, тому питання про методи та засоби освоєння його є дуже актуальним на даний час.

 Проаналізувавши діяльність Кременчуцького заводу дорожніх машин ВАТ «Кредмаш», можна побачити те, що частка продукції, що реалізується підприємством на зовнішніх ринках, стає все більша. Тому аналіз зовнішнього ринку, організація експортної діяльності, удосконалення відділу зовнішньоекономічної діяльності є одним з  першочергових завдань на даному підприємстві. 

Процес виходу на зовнішній ринок має декілька етапів. Їх можна зобразити схематично: [1]

Рис. 1 – Етапи виходу підприємства на зовнішній ринок.

Ретельний аналіз середовища міжнародного маркетингу є першим необхідним етапом при розробці програми виходу фірми на зовнішні ринки. При виході на зовнішні ринки необхідно опанувати інформацію щодо рівня економічного розвитку країни, яка приваблює фірму з її товаром, систему регулювання зовнішньоекономічної діяльності в ній, політичну систему, культурні та релігійні традиції, особливості мови спілкування, географічні особливості тощо. [2]

Якщо фірма вирішила виходити на зовнішній ринок, вона може це зробити двома шляхами: або звернутися з пропозицією до іншої фірми, яка знаходиться за кордоном організувати продаж товарів; або самій починати організовувати реалізацію продукції. До виходу за кордон фірма повинна чітко визначити завдання і установки свого міжнародного маркетингу.

При виборі ринку країни-кандидати можна класифікувати за деякими критеріями: 1) розмір ринку, 2) динаміка росту ринку, 3) витрати на реалізацію 4) конкурентні переваги, 5) ступінь ризику. Мета ранжування – встановити який ринок забезпечить фірмі найбільш високий довготривалий прибуток.

Після того, як фірма вирішила займатися збутом продукції в тій чи іншій країні, вона повинна вибрати найліпший спосіб виходу на обраний ринок. Фірма може зупинитися на трьох варіантах: експорт, спільна підприємницька діяльність, пряме інвестування за кордон. Деталізація цих способів наведена в таблиці:

Табл. 1 – Способи виходу на зовнішній ринок

Експорт

Непрямий маркетинг

- Через вітчизняного  експортера;

Прямий маркетинг

- Через експортний відділ;

- Через збутове відділення або філіал за кордоном;

- Через комівояжерів по експортним операціям;

- Через закордонні дистриб’юторські фірми.

 

Спільне підприємництво

- ліцензування;

- підрядне виробництво;

- Управління за контрактом

- Підприємства спільного володіння.

Пряме інвестування

- Складальні підприємства;

- Виробничі підприємства.

 

Вибір структури комплексу маркетингу може мати наступні варіанти: 1) стандартизований комплекс маркетингу (стандартизація товарів, реклами, каналів розподілу та інших елементів. Стандартизація призводить до мінімізації витрат, оскільки не приносить великих змін); 2) принцип індивідуального комплексу маркетингу (пристосування елементів маркетингу до специфіки окремого цільового ринку).

Структура служби міжнародного маркетингу може мати 3 варіанти: 1) експортний відділ; 2) міжнародний філіал (керує, як правило, власний президент, який визначає мету діяльності даного філіалу, його бюджет тощо); 3) транснаціональна корпорація.

Отже, з врахуванням ризику, який властивий діяльності на міжнародному рівні, фірмі необхідно приймати рішення в області міжнародного маркетингу послідовно, комплексно і виважено.

Використана література

1. Котлер Ф. Основы маркетинга: Перевод с англ. М.: «Бізнес-книга», «ИМА – Кросс. Плюс», 1995. – 702с.

2.  Новшинська Л.В. Міжнародний маркетинг: Навч. посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2004.- 176с.