Облік і аудит

 

Писаренко Ю. Г., магістр з обліку і аудиту

Полтавська державна аграрна академія

 

ГРОШОВІ КОШТИ ПІДПРИЄМСТВА: СУТНІСТЬ І ЗНАЧЕННЯ

 

За своїм місцем у товарному виробництві й обміні гроші – це специфічний товар, що має властивість  обмінюватися на будь-який інший товар, тобто є загальним еквівалентом [6].

Природа грошей як загального еквівалента визначається передусім їх  походженням. Гроші виникли внаслідок стихійного виділення з безлічі товарів одного, найбільш придатного за своїми фізичними властивостями виконувати роль загального еквівалента. Але й після завершення формування грошей як самостійного економічного явища носієм їх протягом тисячоліть були товари в їх натурально-речовому вигляді, зокрема срібло й золото.

В сучасній економічній літературі сутність грошей, як правило, визначається через їх функції [2].

Першою й найбільш важливою є  функція грошей як міри вартості. Її сутність полягає в тому, що за допомогою грошей вимірюється вартість усіх інших товарів. Тобто в ній виражена роль грошей як загального еквівалента.

Другою функцією грошей є функція засобу обігу. Тут гроші виступають у ролі посередника в своїй реальній формі, опосередковуючи мінові відносини між людьми з приводу купівлі-продажу необхідних їм товарів (послуг).

У третій своїй функції гроші виступають як засіб утворення скарбів або нагромадження, тобто вилучення їх з обігу в деяких випадках. Наприклад, придбання товаровиробниками предметів споживання значної цінності (житло, меблі, транспортні засоби, побутова техніка) передбачає попереднє нагромадження грошей, а отже, й вилучення їх з обігу.

У процесі виробничо-господарської діяльності підприємств постійно здійснюється кругообіг  грошових коштів (вхідних та вихідних грошових потоків). Інформація про грошові потоки підприємства є важливою і корисною як для внутрішніх, так і для зовнішніх користувачів. На її підставі зовнішні користувачі мають можливість оцінити здатність керівництва управляти рухом грошових коштів, ефективність прийнятих рішень щодо інвестиційної та фінансової політики, зрозуміти різницю між чистим прибутком та станом грошових коштів тощо. Внутрішні користувачі (керівництво підприємства) можуть використовувати інформацію про грошові потоки для оцінки результатів оперативної, інвестиційної та фінансової діяльності з точки зору формування грошових надходжень та виплат, розрахунку ліквідності підприємства, оцінки впливу на стан підприємства інвестиційної та фінансової політики.

Джерелом інформації про грошові потоки для різних користувачів є  Звіт про рух грошових коштів. Зміст і форму Звіту про рух грошових коштів та загальні вимоги до розкриття його статей визначає Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 4 “Звіт про рух грошових коштів”. Згідно з цим положенням дані про рух грошових коштів наводяться протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності [1].

Оскільки Україна перейшла до ринкових відносин,  то особливе значення має набуття  професійних знань, навичок та вміння працівників, зайнятих в найрізноманітніших сферах економіки та управління, в пошуках вірних і обґрунтованих управлінських підходів та рішень з метою підвищення ефективності роботи  підприємств, об’єднань та інших господарських структур. Для нормального функціонування в будь-якій структурі ринкової економіки конче необхідно, щоб учасники, приймаючи рішення, мали правдиву й об’єктивну  інформацію про майно, грошовий та фінансовий стан, результати роботи (прибуток, доход або збитки), а також про систему їх формування. А оскільки, як  зазначалося вище, Україна виходить на світовий ринок, то вона буде мати відносини  з закордонними інвесторами, кредиторами, податковими, фінансовими та банківськими органами, а також іншими зацікавленими юридичними і фізичними особами. Отже, необхідно, щоб  вони теж могли ”прочитати” цю інформацію. Ось чому важливим є  вдосконалення  національних П(С)БО, в нашому випадку П(С)БО 4 “Звіт про рух грошових коштів” відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, МСБО 7 “Звіти про рух грошових коштів” відповідно.

Розглядаючи методику обліку формування показників П(С)БО 4 “Звіт про рух грошових коштів” в роботі, ми вважаємо  досить складною методику формування показників операційної діяльності розрахунковим методом.  Тому доцільним, на наш погляд, є  формування цих показників прямим методом, аналогічно формуванню показників інвестиційної і фінансової діяльності [7]. При визначенні показників прямим методом  необхідно використовувати бухгалтерські записи, повязані з рухом грошових коштів.

 

Література:

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку  4Звіт про рух грошових коштів”, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99. №87.

     2. Г. І.Башнянин, П.Ю.Лазур, В.С.Медведєв. Політична економія:Підручник – К.: Ельга,2000.522 с.

     3. Методичні рекомендації з трансформації фінансової звітності українських підприємств у фінансову звітність за МСБО. – К., 2003.

     4. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні: Навч.-практ. посібник / За ред. С.Ф.Голова. – Дн.: Баланс-клуб, 2001.

      5. Даньків Й.Я., Лучко М.Р., Остапюк М.Я. Фінансовий облік: первинна документація та облікова реєстрація: Навч. посіб. – К.: Знання, 2005. – 319 с.

    6. Бухгалтерский учет в Украине: от теории к практике./ Под ред. А.Н. Коваленко – Дн.: Баланс-Клуб,2006. 996 с.

    7.  Звітність підприємств. Навчальний посібник./ За ред. Профессора Вериги Ю. А. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005.602 с.