Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Сурікова С.М., студентка 5-го курсу економічного факультету

Миколаївський державний аграрний університет, Україна

Маркетинг біржового ринку

 

Біржова діяльність – це специфічна форма організації торгівлі в умовах розвинутої ринкової економіки. Побудова в Україні ринкової системи господарювання визначило виникнення і поступове становлення різних видів біржової діяльності. Формування біржового ринку в Україні стимулює розвиток економіки в цілому, забезпечуючи входження країни в систему міжнародних економічних відносин.

Створення  і розвиток широкого  спектра послуг бірж, що робляться клієнтам (фізичним і юридичним особам) базується на ряді основних передумов: формування стратегії біржі, визначення  ефективності, концепція, продаж послуг, дослідження ринку, кадрова політика й ін.

Особливості маркетингу в біржовій сфері обумовлені специфікою  біржових послуг. У нашій економічній літературі термін “біржова послуга” зявився  в  процесі переходу  до ринкової економіки. Під ним  мається на увазі будь-яка послуга або операція, зроблена біржею.

Метою політики керівництва біржі і діяльності всіх її служб є залучення клієнтури, розширення сфери збуту своїх  послуг і завоювання ринку. Кожен біржовий працівник і фахівець повинний знати основні принципи маркетингу, щоб постійно застосовувати їх у своїй роботі.  Щоб вижити, біржі повинні застосовувати самий широкий набір біржових послуг.

Таким чином, маркетинг на біржі – це стратегія і філософія біржі, що вимагає ретельної підготовки, глибокого і всебічного аналізу, активної роботи всіх підрозділів біржі від керівників до низових ланок. Усіх, чия робота може вплинути на клієнта. Маркетинговий підхід в організації діяльності припускає  переорієнтацію біржі зі свого продукту на  потреби клієнта. Тому необхідно ретельне вивчення ринку, аналіз смаків, що  змінюються, і потреб споживачів біржових послуг [1].

Дослідженнями проблем функціонування товарного біржового ринку на сучасному етапі займаються Дж. Макхем, О. Кандінська, Р. Кауфмен, Т. Франческа та інші. В нашій країні вивченням цієї проблематики й розробкою необхідних заходів щодо становлення біржової торгівлі займаються В. Горьовий, Б. Губський, Г Машлій, П. Саблук, О. Сохацька, М. Солодкий та ін.

Маркетинг як  метод керування комерційною  діяльністю бірж і метод дослідження ринку біржових послуг став застосовуватися порівняно недавно. Західні біржі стали широко застосовувати його на початку 60-х років, однак поняття “маркетинг” на ринку біржових послуг стало більш широким. Дотепер немає чітких границь визначення цього поняття. Найбільш поширені два значеннєвих значення цього терміна.

Більш раннє визначення визначає маркетинг як одну з основних функцій діяльності біржі – її збутову діяльність, спрямовану на просування біржових послуг від біржі до клієнта. Друге, більш сучасне, визначення розглядає маркетинг як комплексний підхід до питань організації і керування всією діяльністю біржі, спрямованої на надання таких посередницьких операцій і в таких кількостях, що відповідають потенційному попиту. При цьому попит створюється зусиллями самої біржі і задовольняється нею.

Маркетинг може бути визначений також, як ряд функцій біржі, що включає в себе планування, ціноутворення, рекламування, організацію мережі просування на основі реального і потенційного попиту на посередницькі операції. У концептуальному плані ділової стратегії біржі повинний знаходитися біржовий інтерес. Концепція визнає запоруку успіху в тім, що клієнт повинний бути вдоволений даною компанією, щоб він продовжував взаємини з нею надалі. Задоволення біржових інтересів клієнтів є економічним і соціальним обґрунтуванням існування біржового суспільства.

Загальновизнаною в західній практиці біржового менеджменту є модель “4 Р” (4 МІКС), що складається з чотирьох рівнів керування:

1.                Клієнти – збільшення їх числа є метою зусиль маркетингу

біржі. Будь-яка  біржа в умовах ринку існує тільки тоді, коли мається попит на посередницькі операції, що вона пропонує.

2.                Біржові послуги – перелік видів договорів обслуговування,

доручення, комісії з яких працює даний брокер.

3.                Ціна біржового обслуговування – визначення відсотка по

кожному виду біржових угод і тарифу – при укладанні конкретного виду договору на брокерське обслуговування. Порівнюється величиною біржового ризику, витратами брокера на ведення справи й інших факторів.

4.                Ринок – фізична і юридична можливість придбання біржової

послуги і здійснення посередницьких операцій конкретним клієнтом. Обумовлена наявністю розвинутої інфраструктури біржового сервісу, інформаційним обслуговуванням, гнучкістю ділової стратегії брокера й іншими факторами [2].

Досвід закордонних бірж показує, що процес маркетингу містить у собі цілий ряд дій,  що можуть бути зведені до двох основних функцій: формування попиту на біржові послуги і задоволення біржових інтересів клієнтури.

З погляду економічної теорії, формування попиту – це цілеспрямований вплив на потенційних покупців із метою підвищення існуючого рівня попиту до бажаного рівня, що наближається до рівня пропозиції даною біржею.

З погляду маркетингу, стосовно до біржового ринку, ця функція, у першу чергу, містить у собі цілий ряд заходів щодо залучення клієнтури як потенційних клієнтів до послуг даної біржі. Дана функція знаходить реалізацію у використанні ряду методів і засобів впливу на потенційних клієнтів:

-                    вплив і переконання за допомогою цілеспрямованої реклами;

-                    широкий комплекс організаційних заходів щодо укладання договорів обслуговування;

-                    диференціація тарифів на біржові послуги;

-                    сполучення біржових послуг із різними формами торгового і юридичного обслуговування.

Задача планування стратегії і тактики маркетингу складається не тільки в тім, щоб заволодіти біржовим ринком, але й у здійсненні постійного контролю за формуванням попиту, щоб у потрібний момент перебудувати стратегічні програми і тактику конкурентної боротьби у відповідному напрямку.

Друга основна функція маркетингу полягає в задоволенні біржових інтересів. Реалізація цієї функції за допомогою високої культури біржового обслуговування – застава нового попиту на біржові послуги й операції. Біржі витрачають великі кошти на удосконалювання організації укладання договорів на обслуговування, поліпшення обслуговування клієнтів і підтримку свого іміджу [3].

У рамках сучасного маркетингу міняються відносини біржі і клієнта. Якщо раніше біржа пропонувала клієнтам стандартний набір біржових послуг, то  зараз вона змушена постійно розробляти нові види біржових продуктів, що адресовані конкретним групам клієнтів – великим підприємствам, дрібним фірмам, окремим категоріям фізичних осіб і т.д. Одна з цілей біржового маркетингу – постійне залучення нових клієнтів.

Біржовий маркетинг, отже, можна визначити як пошук і використання біржею найбільш  вигідних  ринків біржових  продуктів з урахуванням реальних потреб клієнтури.

Література:

1.    Губський Б.В. Біржові технології ринку / Б.В. Губський. – К.: Нора-прінт, 1997. – 296 с.

2.    Солодкий М.О. Біржовий ринок / М.О. Солодкий. – К.: Джерела-М., 2001. – 238с.

3.    Сохацька О.М. Біржова справа: підруч. / О.М Сохацька. – Тернопіль: Карт-бланш, 2003. – 602с.