Економічні науки / Маркетинг і менеджмент

 

К.е.н. Гончарова М.Л.

 

ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ», м. Суми

 

Консалтинг в сфері корпоративного управління

 

         На сьогодні очевидним є той факт, що корпоративне управління є необхідним не тільки самій компанії, але й акціонерам, членам органів управління. Від взаємовідношень всередині підприємства залежить його інвестиційна привабливість, ефективність, а значить конкурентоспроможність. Тому застосування управлінського консультування в галузі корпоративного управління досить актуальне для українських компаній.  Це дає можливість залучити специфічний інтелектуальний ресурс консалтингових фірм, який виступає об‘єктивною необхідністю забезпечення довгострокового стратегічного розвитку підприємств в сфері корпоративного управління.

Процес консультування в сфері корпоративного управління, передбачає спільну діяльність керівників і спеціалістів підприємства з консультантом, і від того, на скільки оптимально і раціонально буде побудований даний процес, залежатиме якість очікуваних змін, ступінь досягнення  результатів, ефективність використання задіяних ресурсів [1].

Необхідність залучення управлінських консультантів до процесів управління українськими корпораціями обумовлено як зовнішніми, так і внутрішніми факторами, а саме:

-                             надзвичайно високою невизначеністю конкретної сфери, на яку поширюється корпоративне управління;

-                             надзвичайно високим ступенем змінності об'єктивного політичного статусу корпорації;

-                             відсутністю концепції стратегічного бачення  розвитку процесів корпоративного управління в країні;

-                             необхідністю надання консультації з питань розкриття інформації;

-                             виникненням конфліктів між суб‘єктами корпоративного управління, профілактика корпоративних конфліктів [4].

Взаємовідносини консультанта та клієнта будуються на основі співробітництва, обміну знаннями та взаємодовірі [3]. До типових завдань, що вирішуються консультантами в сфері корпоративного управління можна віднести:

·                              участь у розробці або корегуванні стратегії компанії при виході на зовнішні ринки;

·                              участь у розробці або корегуванні корпоративної культури;

·                              оптимізацію системи управління;

·                              вирішення конфліктів і узгодження інтересів власників;

·                              підготовку бізнесу до передачі управління компанією найманому менеджеру;

·                              впровадження клієнт-орієнтованого підходу [2].

Даний підхід дає можливість максимально врахувати потреби ринку, споживача  у товарах та послугах компанії, побудувати діяльність таким чином, щоб кожний робітник, кожний керівник розглядав свої дії через призму їх цінностей для клієнта. У зв‘язку з цим виникає потреба в залученні управлінських консультантів, які нададуть допомогу компаніям щодо формування у керівників і співробітників компанії системи знань і практичних навичок, які допоможуть їм оцінювати свої дії і діяльність компанії в цілому очима споживача, виконувати свої функції, орієнтуючись на запити клієнта; проаналізувати ключові бізнес-процеси компанії, зокрема процесу виробництва і продажу товарів і послуг, встановити вимоги до якості та результативності бізнес-процесів; оптимізувати бізнес-процеси та скоординувати діяльність компанії таким чином, щоб забезпечити максимальну відповідність продуктів компанії потребам цільових сегментів ринку з урахуванням мінливих ринкових умов.

Отже, застосування клієнт-орієнтованого підходу є, на нашу думку, одним із найефективніших інструментів сучасного корпоративного управління.

 

 

Список використаної літератури

  1. Верба В.А., Решетняк Т.І. Організація консалтингової діяльності: Навч. Посібник. – К.: КНЕУ, 2000, 244 с.

2.      Гончарова М. Л. Застосування клієнт-орієнтованого підходу в сфері корпоративного управління / М. Л. Гончарова, В. П. Гордієнко // Розвиток фінансових методів державного управління національною економікою : Збірник наукових праці Дон ДУУ: Т. ХІІІ, випуск 219. Донецьк, 2012. – С. 387-393. – Серія “Економіка” .

3.     Гончарова М. Л. Сучасні моделі консультування у практиці менеджерів організацій / М. Л. Гончарова, О. А. Розкошна. // Економіка: проблеми теорії та практики : Збірник наукових праць. – Випуск 258: В 4 т. – Т. 4. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2009. – С. 976-982.

4.      Цурік О. Системи корпоративного управління в Україні: стан та перспективи [Електронний ресурс] / О. Цурік. –  Режим доступу : http://www.experts.in.ua/baza/analitic/index.php?ELEMENT_ID=16024&print=Y.