Ткачук Г.Ю.

Житомирський державний технологічний університет

Секція: Економічні науки

Підсекція: 12. Економіка сільського господарства

Дослідження впливу продуктивності праці на конкурентоспроможність малих підприємств агробізнесу

Трансформації, які останнім часом відбувалися в економіці нашої країни негативним чином вплинули на найважливішу галузь народногосподарського виробництва – сільське господарство. Низка економічно необґрунтованих реформ та неготовність керівників самих підприємств до ринкових змін у сукупності призвели до занепаду аграрного виробництва, зменшення престижу галузі, зниження продуктивності праці та зацікавленості працівників у кінцевих результатах діяльності. Саме це суттєво вплинуло на кінцеві результати діяльності та конкурентоспроможність підприємств даної галузі.

Актуальність досліджуваних питань не викликає сумнівів в умовах сьогодення, адже взаємозв’язок продуктивності праці із збільшенням обсягів виробництва продукції, ефективністю виробництва та конкурентоспроможністю підприємства є очевидним.

Продуктивність праці визначається відношенням обсягів виробництва до витрат, пов’язаних із їх створенням. Саме тому, ефективне управління і функціонування підприємств залежить від обґрунтованого аналізу продуктивності праці.

Вивченням питань продуктивності праці в аграрному секторі економіки займалися такі вчені-економісти, як: О.А. Богуцький, М.П. Поліщук, С.В. Дієсперов, Л.П. Червінська та інші. Більшість економістів вважають, що продуктивність праці являє собою економічну категорію, що виражає здатність людей конкретною працею виробляти певну кількість продукції за одиницю робочого часу. Зокрема В.С. Дієсперов доводить взаємозв’язок продуктивності праці та її плати, а отже, зростання заробітної плати у сільському господарстві може забезпечити необхідний рівень зростання продуктивності праці.

Для дослідження впливу показника продуктивності праці одного працівника у середньому за рік на ефективність ведення сільського господарства та конкурентоспроможність аграрних підприємств автором було згруповано 14 малих сільськогосподарських підприємств Андрушівського району Житомирської області.

До першої групи автором віднесені підприємства, на яких продуктивність праці 1-го працівника у середньому за рік складає до 10,0 тис. грн. - підприємства з низьким рівнем ведення діяльності. До другої групи ми віднесли підприємства з продуктивністю праці 1-го працюючого від 10,1 до 20,0 тис. грн. – це підприємства з середнім рівнем господарювання. І, нарешті, до третьої групи було віднесено підприємства з продуктивністю праці 1-го працюючого понад 20,1 тис. грн., табл. 1.

Таблиця 1. Групування малих підприємств агробізнесу Андрушівського району Житомирської області за рівнем продуктивності праці у 2006 р.

Показник

Виробництво валової продукції із розрахунку на 1 працюючого, тис.грн.

В середньому по району

1 група

2 група

3 група

Кількість підприємств, од.

3

7

4

14

Продуктивність праці (вироблено продукції на 1 працівника), тис.грн.

5,2

14,7

37,8

19,2

Всього витрат на 1 га с.-г. угідь, грн.

839,8

1204,9

2850,2

1631,6

у т.ч. на оплату праці

258,7

262,4

339,2

286,8

Площа с.-г. угідь на 1 підприємство, га

477,8

263,9

416,9

386,2

Вироблено продукції на 1 га с.-г. угідь, грн.

405,5

522,7

1637,8

855,3

Середньорічна вартість активів на 1 га с.-г. угідь, грн.

1877,3

1834,6

6980,5

3564,1

Питома вага оплати праці в загальних витратах, %

27,8

20,5

11,3

19,9

Затрати праці на 1 працівника, тис. люд.-год.

1,5

1,8

1,9

1,7

Рівень рентабельності с.-г. виробництва, %

-33,9

-18,6

-27,1

-26,5

 

Дані табл. 1. свідчать, що найменш ефективно працюють підприємства, які було віднесено до першої групи, де площа сільськогосподарських угідь у розрахунку на одне підприємство складає 477,8 га та виробництво продукції на 1 га складає 405,5 грн., при цьому рівень рентабельності складає - 33,9%. Крім того, підприємства даної групи займають найменшу питому вагу у загальному обсязі виробництва сільськогосподарської продукції малими підприємствами агробізнесу Андрушівського району – 15,8%, однак найбільш негативною характеристикою підприємств даної групи є рівень продуктивності праці одного працівника – 5,2 тис.грн.

Друга, найбільша група підприємств, характеризується середнім рівнем господарювання, де в середньому на одного працівника рівень продуктивності праці складає 14,7 тис.грн.

Отже, найбільш ефективно діючими, а отже і конкурентоспроможними виявилися підприємства, які було віднесено до третьої групи, де продуктивність праці одного працівника дорівнює в середньому 37,8 тис.грн., що майже у 7 разів перевищує результативність роботи працівників підприємств першої групи. Можна відмітити, що підприємства даної групи маючи в середньому на одне підприємство 2850,2 га використовують трудові ресурси найбільш раціонально.

Проведений експрес-аналіз взаємозв’язку продуктивності праці та конкурентоспроможності малих підприємств агробізнесу показав, що найбільш конкурентоспроможними є підприємства на яких відбувається ефективне використання наявних ресурсі, а саме: трудових, фінансових та земельних. Також, зазначимо, що продуктивність праці є важливим аспектом ефективного господарюванні та конкурентоспроможності підприємств. Щодо результатів дослідження, то групування 14 малих сільськогосподарських підприємств Андрушівського району Житомирської області за рівнем продуктивності праці показало, що найбільш конкурентоспроможними є підприємства, де виробництво валової продукції на одного працівника перевищує 20,1 тис.грн.

На нашу думку, перспективи подальших досліджень у даному напрямку, зумовлюють необхідність виявлення багатофакторної кореляційно-регресивної залежності, а саме: продуктивності праці та розміру площі господарства, матеріальних витрат (загальних та на одиницю площі), енергомісткості продукції, витрат на оплату праці, рівня оплати праці та її питомої ваги в структурі собівартості продукції.