Соколовський Є. А.

начальник відділу бізнесу юридичних осіб

філія ЗАТ "ПУМБ" в м. Одесі

СУПЕРЕЧНОСТІ  ТА  МОЖЛИВОСТІ  РЕАЛІЗАЦІЇ  ПРОГРАМ

ІПОТЕЧНОГО  КРЕДИТУВАННЯ  ПІДПРИЄМСТВАМИ  В  УКРАЇНІ

1. Загалом стабільність розвитку іпотечної системи базована на макроекономічному зростанні. Важливим чинником сталого економічного зростання є реалізація програм іпотечного кредитування підприємствами у співпраці з банками. Напочатку 2000-х рр. однією з основних причин повільного впровадження іпотечних програм є нерозвиненість інфраструктури фінансового ринку, зокрема в регіонах. До важливих параметрів, що визначають стійкість і дієвість іпотечної системи можна віднести наступні: зміна темпів інфляції, зростання кредитних портфелів банків і зміна курсу національної валюти.

2. Варто зупинитися на проблематиці залучення ресурсів підприємств і заощаджень населення на іпотечний ринок. Підприємства в разі погіршення їх фінансового стану можуть не повернути іпотечні кредити банківським установам. Тому деякі економісти слушно зауважують, що сукупна величина корпоративного боргу підприємств має порівнюватися не з величиною золотовалютних резервів держави, а з їх фінансовими можливостями [1].

3. Погіршення макроекономічних умов може призвести до фінансових і іпотечних криз. Технологія раннього попередження іпотечних криз є чинником поступального розвитку банків і підприємств, які реалізують сумісні програми іпотечного кредитування. Запровадження ефективного менеджменту має сприяти підвищенню якості управління активами і ризиками в фінансовому і промисловому сегментах економіки, а також покращенню фінансових результатів і ліквідності.

4. Проте без відповідного державного регулювання і активної самоорганізації учасників іпотечного ринку в умовах зростання капіталізації дедалі складніше уникнути фінансових і іпотечних криз. Найважливіше в практиці фінансового нагляду і промислового регулювання – є прогнозування і попередження кризових ситуацій як на мікро-, так і на макрорівнях. Подальшого дослідження потребує систематизація наступних макроекономічних причин: дерегулировання економіки, можливі наслідки фінансової лібералізації, некоординовані дії державних інститутів і наглядових органів, виникнення кризових явищ у фінансовому секторі і на ринку нерухомості, падіння цін на активи, непрозорість діяльності фінансових посередників, а також санація проблемних фінансових установ і підприємств.

5. Управління ризиками – це страхування від ризику як окремих підприємств, так і перерозподіл ризиків між всіма учасниками сумісних програм іпотечного кредитування. Страхування знижує ризик втрати активів підприємствами, що сприяє зростанню обсягів фінансових операцій вітчизняних операторів на ринку. Водночас розвиток ринку іпотечних облігацій стримується нерозвиненістю інфраструктури фінансового ринку, відсутністю зацікавленості фінансових інститутів у вкладенні активів у довготермінові проекти.

6. Перспективними напрямами розвитку сумісних програм іпотечного кредитування в Україні є: іпотечна система має бути стабільною для розміщення "довгих" грошей; відпрацювання механізму розміщення іпотечних паперів через Пенсійний фонд України; здійснення заходів, що сприятимуть зростанню кредитного рейтингу сек’юритизованих іпотечних облігацій; оптимізація ставок по іпотечних кредитах з метою залучення суб’єктів господарювання і населення; страхування безперервності процентних платежів (Surety bonds).

Література:

1. Смирнов А. В. Возможен ли в России финансовый кризис? 24 мая 2007г. [http://www.finansy.ru/publ/fin/007smirnov.htm]