Научная индустрия европейского

                                                                     континента - 2007

                                                                     „Экономические науки”

                                                                      подсекция 13. Региональная экономика

 

                                                                                 Присяжна Ірина Миколаївна

                                                                     аспірант  Донецького інституту

                                                                     економіко-правових досліджень

 

Заробітна плата, як один із важливих чинників формування доходів населення регіону.

    

             Основною метою соціальної політики держави на сучасному етапі  соціально-економічного розвитку України є запобігання зниженню рівня життя і подальшого його підвищення. Таким чином, поки не будуть створені умови, що дозволять забезпечити для більшої частини населення зростання рівня життя, соціальна політика буде націлена на можливе стримування темпів падіння життєвого рівня.

              Соціальна політика – це стратегічний соціально-економічний напрям розвитку суспільства. Вона являє собою систему управлінських, організаційних, регулюючих дій і заходів, спрямованих передусім на сприяння цілеспрямованій діяльності громадян, їх всебічному розвитку, забезпеченню відповідного рівня їх життя   і праці, їх соціального захисту [2].

              Рівень доходів членів суспільства є найважливішим показником їх благополуччя, оскільки визначає можливості матеріального та духовного життя кожного, яке складається з відпочинку, отримання освіти, підтримки здоров’я, задоволення нагальних потреб [3]. Політика доходів, що здійснюється суспільством, являє собою важливу складову загальної соціально-економічної політики, оскільки показники доходів населення є характеристиками рівня й економічними характеристиками одночасно.

              Доходи населення – це сукупність коштів і витрат для підтримки фізичного, морального, економічного і інтелектуального стану людини. Розрізняють грошові і натуральні доходи. Формування грошових доходів здійснюється за рахунок оплати праці працівників, виплат із соціальних фондів (соціальних трансфертів), підприємницьких доходів, доходів від власності, доходів від особистого підсобного господарства та індивідуальної трудової діяльності, інших доходів (аліментів, гонорарів, благодійної допомоги тощо) [4]. Динаміка грошових доходів населення Донецької області наведено  у таблиці 1.

 

             

Динаміка грошових доходів населення Донецької області

                                   

                                                                                                      Таблиця 1.

 

Вид доходу

Роки  (млн. грн.)

2001 рік

2003 рік

2005 рік

Заробітна плата

8368

11434

19548

Прибуток та змішаний доход

2311

2721

4327

Доходи від власності, одержані

269

539

736

Соціальні допомоги та інші одержані поточні трансферти

З них:

соціальні допомоги

соціальні трансферти в натурі

5472

 

 

2774

2662

8153

 

 

4243

3360

14955

 

 

9661

-

Доходи всього

16420

22847

39566

                

               Розраховано за джерелом [4].

 

               Аналіз структури доходів населення Донецької області свідчить про те, що основним видом доходу населення Донецької області є заробітна плата (рис.1). 

 

               Рис. 1. Розподіл грошових доходів населення Донецької області у 2005 році.

 

 

               Заробітна плата (за українським законодавством) – винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей  працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства [2]. 

                У ринкових умовах на величину заробітної плати значною мірою впливають поряд з неринковими ринкові чинники. Класифікація чинників, що впливають на формування ціни одиниці праці, представлена на рис. 2 [3].  На сьогоднішній день першочерговою задачею є визначення шляхів досягнення мети і вирішення завдань соціальної політики, щодо забезпечення гарантованості та своєчасності виплати заробітної плати, пенсій, стипендій, допомоги та інших соціальних виплат; підвищення рівня заробітної плати та  її відповідності виконуваній роботі; впровадження режиму першочергової виплати заробітної плати із виручки, отриманої підприємством; забезпечення 100% - го фінансування поточних виплат заробітної плати працівникам бюджетних установ; посилення відповідальності посадових осіб  за затримку виплати заробітної плати.

                 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     Рис. 2. Чинники формування заробітної плати.

 

                    Розмір заробітної плати, регулярність її виплат найбільшою мірою  визначає рівень життя населення, особливо його частини з низькими доходами. Своєчасність виплат заробітної плати – один з найважливіших факторів соціально-політичної ситуації в Україні.

                   Реалізація  основної мети соціальної політики може досягатися за таких умов:

-         створення і здійснення економічних і правових норм, що стимулюють активну діяльність працездатного населення;

-         підтримка розумних співвідношень між доходами активної частини населення і непрацездатних громадян;

-         посилення адресної соціальної підтримки, в першу чергу мало захищених груп населення з метою обмеження, а в подальшому і скорочення масштабів бідності;

-         уживання заходів, стосовно дотримання основних гарантій у сфері доходів населення і забезпечення їм не нижче діючих гарантій медичного і соціального обслуговування, освіти і культурного розвитку;

-         стабілізація становища в житловій сфері, формування системи підтримки мало захищених верств населення в частині утримання і придбання (будівництва) житла;

-         стримування безробіття;

-         адаптація і соціальна підтримка вимушених мігрантів.

                              

Використана література.

1.       Єсінов Н.І. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Навч. посібник. – К.: Кондор, 2004. – 432с.: іл., табл., - Бібліогр.: 40 назв. – С.266.

2.       Завіновська Г.Т. Економіка праці: Навч. посібник. – Вид. 2-ге, без змін.-К.: КНЕУ,2006. – 300 с. С.224.

3.       Каліна А.В.: Навч. посіб.   Для студ. вищ. навч. зал. – К.: МАУП, 2004. – 272 с.: іл.. – Бібліогр.: с. 262-265. С. 249.

4.       Доходи та витрати населення: Стат. Щорічник Донецької області за 2005 рік. – Донецьк: Головне упр. стат. У Донецькій області, 2006. – 297 с.