Секція  Економічні науки: Фінансові відносини

Бєляєва К.В. асистент,

 Борисенко А.Т. студентка 4 курсу

Донецького національного університету економіки і торгівлі ім.   Михайла Туган-Барановського

Розвиток добровільного медичного страхування  в Україні

З соціально-економічної точки зору медичне страхування є однією з важливих складових нормального функціонування національних систем охорони здоров'я. Безперечна актуальність даного питання полягає в тому, що на відміну від інших видів страхування, медичне є формою захисту від ризиків, загрозливих найціннішому в особовому і суспільному плані - здоров'ю і життю людини.

 Медичне страхування може бути добровільним (ДМС) і обов'язковим (ОМС). У першому випадку воно є підгалуззю особистого страхування громадян, а в другому - входить в систему соціального страхування населення як обов'язкова форма.

Сьогодні оформити поліс ДМС в Україні пропонують більше 100 страхових компаній, хоча по-справжньому зацікавлені в цьому виді страхування і роблять ставку на нього тільки близько 20 компаній, які, власне, і "тримають" цей ринок. Серед лідерів компаній на ринку ДМС "ПРОСТО-СТРАХУВАННЯ", "ИНГО-Україна", "ИФД-КапиталЪ Страхувание", "АСКА", "Інкомстрах", "PZU Україна", "Алькона", "Оранта" і " Кредо-Класік".

 ДМС не є медичною допомогою в чистому вигляді, це послуга з надання меддопомоги при виникненні страхового випадку. Вітчизняні страхові компанії мають в своєму арсеналі пропозицій так званий стандартний набір програм ДМС, і страхувальник має право вибрати програму, що цікавить його, або комплекс програм: амбулаторна допомога, стаціонарна допомога, невідкладна допомога і стоматологічна допомога. Окрім цього, існують програми доставки і оплати медикаментів. Наївно припускати, що поліс є панацеєю на всі випадки життя - в договорі страхування чітко обмовляються обставини, при виникненні яких страхова компанія не бере на себе оплату медичних витрат. Жодна українська страхова компанія не сплатить витрати, пов'язані з лікуванням алкоголізму, наркоманії, психічних захворювань. Загальний список лімітів достатньо широкий, і у кожної компанії він свій.

Кожна страхова компанія має укладені договори по обслуговуванню своїх клієнтів практично зі всіма приватними лікувальними установами України, а також з більшістю державних клінік. Початкова ціна договору страхування за комплексною програмою на базі тільки комерційних клінік складає 1100 доларів. Проте це не остаточна вартість, оскільки залежно від побажань клієнта і внесення в договір додаткових умов обслуговування і лікувальних установ вартість поліса може збільшитися. Вартість комплексної програми ДМС у вітчизняних страхових компаніях варіюється від 400 до 2 тисяч доларів США. Деякі компанії пропонують ДМС за дешевшими програмами - їх вартість від 100 до 300 доларів. Вартість поліса ДМС щороку росте: у 2007 році вона зросла на 15%.

 Велика частина застрахованих за програмами ДМС - це юридичні особи. Страховики відзначають, що ДМС має попит у іноземних компаній, цей прояв західного менталітету. Серед підприємств, що надають своїм співробітникам ДМС, такі як "Кока-кола", "Макдональдс", "Метро Кеш енд Кері", аеропорт "Бориспіль".

 Перспектива зростання ДМС в Україні пов'язана як з юридичними, так і з фізичними особами. До недавнього часу  сектор фізичних осіб страховиків практично не цікавив. Проте сьогодні компанії відзначають підвищений інтерес до програм ДМС із сторони потенційних клієнтів-фізичних осіб, а тому формують спеціальні пропозиції для них. І хоча частка клієнтів-фізичних осіб в портфелях договорів по ДМС в страхових компаніях не перевищує 10%, страховики відзначають повільне, але упевнене зростання цього клієнтського сегменту. Для того, щоб мінімізувати свої ризики при роботі з сегментом фізичних осіб компанії застосовують найрізноманітніші стратегії. Наприклад, СК "Інкомстрах" не укладає договір страхування з одним фізичним обличчям, а тільки якщо поліса набуває вся сім'я. На думку експертів, відсутність випер - попиту  на ДМС у фізичних осіб пояснюється неготовністю населення витрачати гроші на страхування і витрачати гроші на своє здоров'я (стереотип безкоштовної медицини доповнюється відсутністю вартісного виразу здоров'я). Основною причиною малої кількості застрахованих клієнтів – фізичних осіб є те, що даний вид страхування прийнятний тільки для людей середнього і вище за середнє достатку, яких в Україні сьогодні меншість.

 Розвитку добровільного медичного страхування в Україні сьогодні перешкоджає достатньо проблемний державний медичний сектор.  Кожна страхова компанія винаходить свої методи по забезпеченню якісного лікування клієнта в державних клініках. У страхових компаній немає ні тарифів на роботу з державним сектором, ні розуміння з боку держустанов.

 ДМС ростиме і розвиватиметься. Його розвитку сприятиме:

- розвиток комерційної медицини,

- реформування державного сектора

- введення податкових пільг, коли підприємства відносили б витрати на ДМС до валових витрат. Проте, з іншого боку, введення податкових пільг могло б бути небезпечно для ринку, на якому мають ліцензію  426 страховиків, але більшість невідома ні своїм ім'ям, ні своєю роботою в реальному секторі страхування.

 Зростання ДМС неможливе і без формування в Україні високої культури страхування, що, у свою чергу, пов'язано з підвищенням рівня доходів наших громадян. Якісна медицина, висока корпоративна культура, спроможні і свідомі громадяни - основа динамічного розвитку добровільного медичного страхування в Україні.

 

Довідка про авторів

Бєляєва Катерина Валеріївна, асистент кафедри фінансів

Борисенко Анастасія Тарасівна, студентка 4 курсу Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. Михайла Туган-Барановського

Телефон: 305-12-49 (кафедра фінансів)

Адреса електронної почти: finans@kaf.donduet.edu.ua

                                             distant@donduet.edu.ua