Івануса Н.І.

 

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВНУТРІШНЬОГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ ТА ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ

Вивчаючи наукову літературу, як періодичну так і інші види наукових праць вчених теоретиків та практиків, ми все частіше зустрічаємося з терміном "внутрішній аудит" поряд з терміном "внутрішньогосподарський контроль". Це пов'язане з виникненням нових форм власності та розширенням видів господарської діяльності, що, в свою чергу, зумовлює виникнення нових видів контролю та впровадження їх у практику. На даний момент існує неузгодженість в трактуванні цих двох понять та відсутнє чітке розуміння відмінності між ними.

Дехто ототожнює ці два поняття, стверджуючи про необхідність створення на підприємстві лише однієї служби контролю, або як варіанти - служби внутрішнього аудиту чи служби внутрішньогосподарського контролю; дехто, навпаки, стверджує, що для якісного функціонування підприємства необхідно створювати як службу внутрішнього аудиту, так і службу внутрішньогосподарського контролю. При впровадженні системи внутрішнього аудиту постає проблема розробки принципів, прийомів та методів його здійснення. Всі ці проблемні питання і викликали необхідність проведення подальших наукових досліджень в цій сфері.

Проблемам внутрішнього аудиту було присвячено праці таких вітчизняних та зарубіжних вчених: Бурцева В.В., Сухарєвої Л., Фоміна ТВ. Внутрішньогосподарському контролю приділено значно більше уваги в працях наступних вчених: Бєлобжецького I.A., Білухи М.Т., Бурцева В.В., Жили В.Г., Калюги Є., та інших

В першу чергу, звертає на себе увагу той факт, що одна група авторів використовує термін "внутрішньогосподарський контроль" (М.Я. Штейнман, М.Т. Білуха, та інші), друга - внутрішній (Андреев В.Д., Хорнгрен Ч.Т.), третя - внутрішньосистемний (Лаптев В.В., інші). Ми підтримуємо позицію авторів щодо використання терміну "внутрішньогосподарський контроль", оскільки застосування поняття "внутрішньосистемний контроль" вимагає певного уточнення (в межах якої саме системи вивчається цей контроль).  

Узагальнюючи погляди вітчизняних і зарубіжних вчених, зробимо висновок, що трактування внутрішньогосподарського контролю є досить різноманітним. Єдиним виходом із ситуації, яка склалася при представленні дефініцій контролю, вважаємо застосування системного підходу, який, об'єднав би всі існуючі підходи. Причому, з нашої точки зору, всі ці підходи мають право на існування. Проблема заключається в тому, щоб правильно формулювати мету, цілі, завдання, принципи, елементи системи внутрішньогосподарського контролю і безпосередньо саму організацію цієї системи.

Визначення внутрішнього аудиту представлені в літературі в набагато меншому ступені. Причина цього є очевидною: аудит як вид незалежного фінансового контролю існує близько десятка років на противагу господарському контролю.

По-перше, найбільш поширеним є визначення внутрішнього аудиту як структурного елементу внугрішньогосподарського контролю (Бурцев В.В., Драгун Л., Вініченко О., Національні нормативи аудиту, Сухарева Л.). Тобто, аналогічно визначенню внутрішньогосподарського контролю, акцентується увага на організаційному забезпеченні внутрішнього аудиту (зокрема, згадуються служби внутрішнього аудиту). Вважаємо цей підхід недостатньо обгрунтованим, оскільки дослідити економічну сутність внутрішнього аудиту найдоцільніше як підсистему саме внутрішньогосподарського контролю. По-друге, інші визначення внутрішнього аудиту не мають великих відмінностей від визначень, виділених нами в першу групу.

При аналізі дефініції "внутрішній аудит" дійшли висновку, що в більшості випадків трактування поняття "внутрішній аудит" дублює поняття "внутрішньогосподарський контроль" в частині визначення мети та завдань підрозділу внутрішнього аудиту. Тому вважаємо, що укорінення даного терміну в українській мові є наслідком глобалізації та запозичення іншомовних слів. На цій основі, для внесення ясності в цій проблемі, пропонуємо використовувати вітчизняний термін "внутрішній контроль".

 

Заявка на участь у науково-практичній конференції

Звітність підприємств як основа прийняття управлінських рішень

(м. Дніпропетровськ, 28 листопада 2007 р.)

Прізвище Івануса

Імя Наталія

По батькові Іванівна

Місце роботи аспірант кафедри обліку, ревізії і аудиту Тернопільського              національного економічного університету

Робочий телефон 380352435912

Посада

Вчене звання

Науковий ступінь

Домашня адреса  46000  м. Тернопіль    вул. Львівська3 (кім 450)   

Домашній телефон (моб) 80979245087

Факс

E-mail N_Ivanusa @ ukr.net

 

 

Обрана секція № 1

Обраний вид публікації (підкреслити):

Тези доповіді                                                   стаття