К. е. н. Хоменко Л.М., Горпинченко О.В.               Економічні науки №2-4

Кременчуцький державний політехнічний університет ім. М. Остроградського

ФОРМУВАННЯ СТРАТЕГІЧНИХ ФІНАНСОВИХ РІШЕНЬ

 СПІЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ НАФТОПЕРЕРОБНОЇ ГАЛУЗІ

Спільні підприємства (СП) цілей фінансової стратегії можуть досягатися різними способами. Вибір найбільш ефективних з цих способів здійснюється в процесі прийняття стратегічних фінансових рішень. Обгрунтування стратегічних фінансових рішень являє собою процес розгляду можливих способів досягнення перспективних фінансових цілей і вибору найбільш ефективних з них для практичної реалізації з урахуванням стратегічної фінансової позиції конкретного підприємства. Діапазон можливостей прийняття СП індивідуалізованих стратегічних фінансових рішень досить великий. Виникає потреба в теоретичному осмислені комплексу проблем, з якими стикаються СП нафтопереробного комплексу Кременчуцького промислового району, які постійно опрацьовують підходи до реалізації головної фінансової стратегії підприємства.

Прийняття стратегічних фінансових рішень в СП покладається на найбільш кваліфікованих фінансових менеджерів, які широко ознайомлені із основним комплексом проблем майбутнього фінансового розвитку підприємства. Процес прийняття стратегічних фінансових рішень здійснюється по основних етапах, що наведені на рис. 1. Головна фінансова стратегія СП являє собою генеральний напрямок, що обирається у відповідності з фінансовим розвитком. Це стосується всіх найважливіших аспектів фінансової діяльності й відносин, що забезпечують реалізацію основних стратегічних фінансових цілей. Вибір головної фінансової стратегії СП залежить від прийнятої базової корпоративної стратегії. Фінансова стратегія носить підлеглий характер стосовно базової корпоративної стратегії і покликана забезпечувати ефективну її реалізацію. На основі системи видів базових корпоративних стратегій підприємств [1], пропонується система двох видів головної фінансової стратегії для СП: зростання прискорене та обмежене.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Структура основних етапів процесу прийняття

стратегічних фінансових

Стратегія фінансового забезпечення стійкого зростання підприємств спрямована на збалансування параметрів обмеженого росту операційної діяльності і необхідного рівня фінансової безпеки підприємства. Стабільна підтримка визначених параметрів у процесі стратегічного фінансового розвитку підприємства виставляє, як пріоритетну, сферу забезпечення ефективного розподілу і використання фінансових ресурсів. Так, діяльність СП “Фобос” регламентується статутом, який оформлено у відповідності з угодою між транснаціональною компанією “Укртатнафта” та бельгійською фірмою “Chemimetal”. Перспективною метою діяльності підприємства є об’єднання фінансових, матеріальних ресурсів та інтелектуального потенціалу акціонерів для виробництва та реалізації продукції нафтопереробки і нафтохімії, а також залучення в Україну передової, екологічно чистої закордонної техніки і технології. Предметом діяльності СП є виробництво та реалізація продуктів нафтопереробки, хімії та нафтохімії, зокрема ароматичних вуглеводів; глибока переробка нафти, нафтопродуктів та газового конденсату, зокрема утилізація та переробка відходів нафтопереробної, нафтохімічної та хімічної промисловості, а також очистка озер нафтошламів. За нашою участю опрацьована стратегія фінансової підтримки прискореного росту СП, яка спрямована на забезпечення високих темпів операційної діяльності стосовно обсягів виробництва і реалізації продукції з виходом на закордоні ринки. Визначена перспективна потреба у фінансових ресурсах, що направляються на приріст оборотних та позаоборотних активів СП. Приоритетною сферою стратегічного фінансового розвитку СП, що забезпечує реалізацію головної фінансової стратегії, виступає зростання потенціалу формування фінансових ресурсів [2]. Поряд з видом базової корпоративної стратегії важливим фактором, що визначає вибір головної фінансової стратегії СП, є вихідна модель стратегічної фінансової позиції. Усі варіанти моделі повинні підтримувати реалізацію тих чи інших видів базової корпоративної стратегії. В доповіді наводиться модель стратегічної фінансової позиції з використанням квадранту “Сила і можливості” в процесі реалізації базової корпоративної стратегії. Конкретне взаємоузгодження параметрів визначене з урахуванням прояву факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.

ЛІТЕРАТУРА

1.             Томпсон А.А., Стрикленд А. Дж. Стратегический менеджмент. Искусство разработки и реализации стратегии: Учебник для вузов / Пер. с англ. Под ред. Л.Г. Зайцева, М.И. Соколовой. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1998. – 576 с.

2.                 Бланк И.А. Основы финансового менеджменту. В 2-х т. – К.: Ника-Центр: Эльга, 1999.  Т. 2. – 423с.