Уколов О.І., Любченко І.В., Уколова Ю.В.

Слов’янський державний педагогічний університет

Горлівський автомобільно-дорожній інститут

Горлівський регіональний інститут університету «Україна»

Особливості поверхневої дифузії у напівпровідниках

Поверхнева дифузія – це розповсюдження речовини по поверхні твердого тіла, відноситься до явищ, що визначають багато важливих властивостей кристалів. Її прикладне значення пов'язане з участю в процесах спікання і адгезії твердих тіл, адсорбційного пониження їх міцності, старіння (деградації) напівпровідникових тонких плівок і шаруватих систем. У напівпровідниковій електроніці поверхнева дифузія відіграє суттєву роль в технології виготовлення епітаксальних структур, при легуванні тонких (1 мкм) шарів, а також створенні електродів і контактів. Встановлено, що мікромеханізми дифузії залежать від структури, динаміки і електронних параметрів поверхні. Тому вивчення міграції атомів на поверхні викликане прагненням розширити наукові уявлення про різноманітні фізико - хімічні властивості міжфазних меж. Результати досліджень поверхневої дифузії говорять про те, що за формальними характеристиками і фізичними механізмами мас-перенесення на межі кристал – вакуум, принципово відрізняється від спостережуваного в об'ємі. В даній проблемі багато невияснених моментів. Із загальних питань залишаються відкритими такі: можливість мас-перенесення, що протікає по кластерному механізму з низькими значеннями енергії активації; співвідношення внесків в дифузію, обумовлених атомним потенціальним рельєфом поверхні і її природною шорсткістю; способи впливу адсорбованих атомів на само- і гетеродифузію уздовж межі кристала; дифузійна проникність приповерхневої області  та ін.

В даній роботі зроблена теоретична оцінка енергії міграції вакансій у приповерхневих шарах кристала напівпровідника з урахуванням наявності механічних напружень та ультразвукового (УЗ) опромінення.

Дифузії по поверхні завжди надавалося велика увага [1-4], проте в основному дані цих робіт відносяться до «реальних» кристалів. Для опису сучасних уявлень про це явище скористаємося відомостями, одержаними в [5] які відіграють важливу роль у встановленні загальних закономірностей дифузії на межі фаз, оскільки у багатьох випадках поверхневе мас - перенесення має схожі риси у кристалах  різних типів. Існує декілька способів вивчення поверхневої дифузії, які можна розбити на дві групи залежно від того, супроводжується дифузія мас-перенесенням чи ні [5]. При такому розподілі фактично всі методи відносяться до першої групи, що припускає вимірювання величини дифузійних потоків по яких-небудь фізичних характеристиках. Друга група включає єдиний метод - радіоактивних ізотопів, що дає можливість досліджувати самодифузію без мас - перенесення (перемішування різних ізотопів в кристалічних гратках). При цьому у вибраній даній області кристалічної  гратки концентрація частинок не змінюється.

Розглянемо параметри, що характеризують моноатомну поверхневу дифузію. Дифузійний потік визначається коефіцієнтом Ds, в якому, згідно теорії [3], передекспонента може бути записана у вигляді

                                                                    (1)

де l - довжина елементарного стрибка; v - частота коливань атома у вузлі гратки (близько 1013 с-1); ΔS - зміна ентропії системи в процесі дифузії. Для об'єму кристалів встановлені сильні зміни значення передекспоненти від речовини до речовини (10-4-106 см2/с), які не можна пояснити відмінностями значень l і v. Тому теорія розглядає ентропію системи як основний чинник, що визначає величину. Аналіз [3,4] показав, що величина ΔS є функцією пружних властивостей кристала і енергії активації (ΔS ~ Еа).

На поверхні не виконується умова малості концентрації вакансій, яка властива об'єму, тому різко змінюються атомна структура, динаміка, електронний спектр. Тому основним параметром, який характеризує кінетику процесу поверхневої дифузії, є енергія міграції вже існуючих у приповерхневому шарі кристала вакансій.  Використовуючи структурні результати отримані в [6], знайдемо енергію міграції вакансій Em у приповерхневому шарі Ge за формулою

                                                         (2)

де х – відстань пробігу вакансій 96,8 мкм,  передекспонента 10-4см2 [7], τ – тривалість випробування зразка 0,5 год., kT=0,0258еВ. З розрахунку згідно (2) одержимо Em=0,213еВ. Можна оцінити окремо внесок у зменшення Em дії ультразвуку і деформації стискання. Під дією УЗ коливань відбувається стимульована дифузія вакансій за рахунок зменшення потенціального бар’єру на величину Eus, яка дорівнює

,                                                             (3)

де  Vus – ефективний об’єм акустодефектної взаємодії, який дорівнює 1,728∙10-27 м3; σus=(2ρvI)1/2=17∙106 н/м2 – механічне напруження в УЗ полі, ρ=5,323∙103кг/м3 – густина Ge, v=5,41∙103 м/с – швидкість поширення  УЗ хвилі, І=5∙106 Вт/м2 – інтенсивність УЗ опромінення. Знайдена величина  Eus=0,1836еВ.

Ще більше прискорюється дифузія при наявності градієнта хімічного потенціалу вакансій у полі прикладених механічних напружень. При цьому потенціальний бар’єр зменшується на  величину ED

                                                                 (4)

У формулі (4) σD=117,6∙106 н/м2, va – 0,181∙10-27 м3 – атомний об’єм, ED=0,133еВ. Енергію вакансій у приповерхневому шарі кристала Ge при 310 К без урахування деформування і УЗ опромінення можна знайти як  еВ, що співпадає з [8]. Коефіцієнт дифузії вакансій у приповерхневому шарі кристала для визначених умов експерименту DS= exp(-Em/kT)= 2,62∙10-8см2/с.

Треба зазначити що, в даний час, ще немає загальної теорії  здатної описати зародження і характер міграцій на поверхні. Аналіз робіт показав, що явища поверхневої дифузії досліджуються в основному за допомогою термодинамічного підходу. Проте, слід зазначити, що вивчення дифузії на поверхні напівпровідників, потребують квантово-механічного розгляду з урахуванням динаміки гратки біля поверхні.

Література:

1.     Блейкли  Д.М.   Поверхностная   диффузия.— М., Металлургия,   1965,127 с.

2.     Шьюмон П. Диффузия в твердых телах.— М., Металлургия, 1966,195 с.

3.     Болтакс  Б.И.  Диффузия  в  полупроводниках.— М., Физматгиз,1961,462 с.

4.     Поверхностная диффузия и растекание.  Под ред. Я. Е. Гегузина.— М., Наука,  1969,283 с.

5.     Нестеренко Б. А., Снитко О. В. Физические свойства атомно-чистой поверхности полупроводников.— М., Наука,1988, 335 с.

6.     Надточий В.А., Уколов А.И., Нечволод Н.К. Материалы международной конференции «XIX Петербургские чтения по проблемам прочности», Санкт-Петербург,2010.

7.     В.П. Алехин. Физика прочности и пластичности поверхностных слоев материалов. М., Наука, 1983, 280 с.

8.     В.В.Емцев, Т.В. Машовец. Примеси и точечные дефекты в полупроводниках. Под ред. профессора С.М. Рывкина. М., Радио и связь, 1981, 248 с.