Михайленко Анна

Джерела підвищення доходів місцевих бюджетів

Фінансові ресурси є однією з важливих гарантій місцевого самоврядування та, звичайно, необхідною умовою для реалізації власної компетенції органів місцевого самоврядування. Основною та невід’ємною складовою фінансової основи місцевого самоврядування є місцеві бюджети, виконання яких залежить від наявних місцевих фінансових ресурсів.

Питання удосконалення процесу формування доходів місцевих бюджетів та пошук резервів їх збільшення є надзвичайно актуальним. Протягом останніх років в Україні спостерігається негативна тенденція до зменшення частки власних доходів у структурі доходів місцевих бюджетів, як результат, збільшення кількості дотаційних бюджетів. Недостатність власних стабільних доходів значно обмежує вплив місцевих органів влади на соціально-економічний розвиток регіонів. Тому розширення та оптимізація джерел наповнення місцевих бюджетів є надзвичайно актуальним завданням, вирішення якого сприятиме підвищенню рівня фінансової незалежності органів місцевого самоврядування і якісному виконанню покладених на них завдань та функцій. Що обумовлює актуальність обраної теми.

Теоретичним підґрунтям курсової роботи є наукові здобутки зокрема таких вітчизняних і зарубіжних вчених – економістів, як О.Василика, О.Кириленко, С. Слухай, В. Руденко, І. Назареквич  та інших дослідників фінансів місцевого самоврядування.

Мета тезисов полягає у визначенні доходів місцевих бюджетів та джерел їх забезпечення.

Децентралізація визначена пріоритетним напрямком реформування бюджетної системи України, проте без розширення доходної бази місцевих бюджетів неможливо забезпечити їх наповнюваність та ефективність функціонування.

Проблема нестачі фінансових ресурсів набула важливого значення для всієї країни. Аналіз бюджету показав, що основна частка доходів місцевих бюджетів утворюється  за рахунок частки від загальнодержавних податків. Це свідчить про недостатність фіскальної незалежності місцевих бюджетів.

Бюджетним кодексом України передбачено суттєво скорочення місцевих податків.

Скасування комунального податку, ринкового збору і податку з реклами відчутно вдарить по доходах бюджетів місцевого самоврядування. Згідно проведеного аналізу на ці частки припадає  більше ніж 90% доходів від місцевих бюджетів. Таке урядове рішення дисонує з деклараціями про необхідність укріплення ресурсної бази місцевих бюджетів.

Водночас, Бюджетним кодексом України передбачена передача місцевим бюджетам  єдиного податку та податку на нерухоме майно.

Також Бюджетним кодексом передбачено введення Туристичного збору. Сьогодні цей податок діє в туристичних зонах нашої країни. Однак збір значно збільшить частку бюджетів міст, котрі будуть приймати участь у проведенні EURO-2012, завдяки значній кількості туристів у цей час.

Отже, шляхами підвищення джерел доходів місцевих бюджетів мають стати:

 - делегування з центрального на місцевий рівень повноважень щодо надання суспільних благ;

-  формування дохідної частини місцевих бюджетів на основі об'єктивної оцінки їхнього податкового потенціалу й визначення видаткових зобов'язань регіональної влади;

- можливість органів місцевого самоврядування самостійно встановлювати і коригувати ставки місцевих податків;

- передачі на регіональний рівень частини податку на прибуток та податок на додану вартість, у розмірі 10-15% та 20% відповідно.

Багато вчених виступають проти делегування з центральних на місцевий рівень повноважень щодо надання суспільних благ, бо результатом таких дій вважають зниження доходної частини Державного бюджету.

Якщо враховувати низький рівень частки власних доходів місцевих бюджетів, що відображається нарощуванням обсягів міжбюджетних трансфертів, то це призведе до зниження міжбюджетних трансфертів та створенню механізму зацікавленості органів влади в зароблянні власних коштів.

Зміцнення місцевих бюджетів є основою життєзабезпечення населення, що виходить за межі питань місцевого значення і набуває вже загальнодержавного значення, тому у держави виникає обов’язок щодо збалансованості місцевих бюджетів і розвитку їх доходної бази. Місцеві бюджети є фундаментом всієї бюджетної системи держави, зміцнення якого має відобразитися на розвитку бюджетної діяльності держави.

Література:

1.          Буковинський С.А. До питання здійснення бюджетної політики в Україні  // Фінанси України -2007. -№10. – С. 5-32.

2.          Вахненко Т.П. Реформування системи міжбюджетних відносин в Україні // Економіка. Фінанси. Право. – 2003. – С.7.

3.          Герчаківський С. Місцеве оподаткування в Україні: традиції, реалії та напрями удосконалення // Фінанси України, 2003. – № 2. – С. 44-49.

4.          Назаркевич І. Місцеве оподаткування і механізми його вдосконалення // Регіональна економіка. – 2005. – № 2. – С. 290-295.

5.          Руденко В. Перспективи вдосконалення системи місцевого оподаткування в Україні // Регіональна економіка. – 2008. – № 9. – С. 145-147.

6.          Рябошлик В. Щодо реформування міжбюджетних відносин // Економіст. -2007. -№3. – С.13-15.

7.          Слухай С. В. Удосконалення формування доходів місцевих бюджетів України // Фінанси України. -2007. –№8. – С.63-69.