Шнайдер І.М.

Науковий керівнк: Марич М.Г.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці, Україна

Ліквідність банківської системи: сучасність і перспективи

Конкурентоспроможність будь-якого банку залежить від рівня його ліквідності. Підтримка ліквідності банків є обов’язковою умовою їх самозбереження та виживання, без якої вони не можуть виконувати свої завдання та ефективно функціонувати. Забезпечення ліквідності повинно мати найвищий пріоритет у фінансовій роботі банку.

Метою написання цієї статті є оцінити ліквідність банківської системи України, та визначити основні перспективи збільшення її ліквідності.

Дослідженню банківської ліквідності присвячена значна кількість наукових праць. Значний вклад у дослідження проблеми банківської ліквідності та суміжних питань внесли вітчизняні науковці: A.M. Герасимович,                О.В. Галицька,  Е. Висоцька, Л. Ковальчук, В.М. Кочетков, В.І. Міщенко,       A.M. Мороз, та ін..

Ключові проблеми банківської системи в умовах фінансової кризи - це дефіцит ліквідності та погіршення кредитного портфеля. Наразі спостерігається дефіцит тих чи інших фондів, і підтримка ліквідності є дуже важливою для банку.

В Україні управління ліквідністю банківської системи здійснює Національний банк України. Саме він може використовувати такі інструменти банківського нагляду, як економічні нормативи — насамперед ліквідності (миттєвої, поточної, короткострокової) та адекватності капіталу.

Щодо ліквідності банківської системи то можна простежити таку динаміку протягом 3-х попередніх років.  Відповідно до офіційних даних Національного банку України, показник миттєвої ліквідності загалом по банківській системі становить 63,15 % (при нормативному значенні Н4 – 20 %), поточної ліквідності – 75,53 % (за нормативом Н5 – 40 %), короткострокової ліквідності – 99,99 % (за нормативом Н6 – 60 %) (рис.1-3).

Рис. 1. Динаміка миттєвої ліквідності українських банків, 2007-2009 рр.

 

Рис. 2. Динаміка поточної ліквідності українських банків, 2007-2009 рр.

Рис. 3. Динаміка короткострокової ліквідності українських банків, 2007-2009 рр.

Особливої уваги в аспекті регулювання ліквідності потребує кредитна політика банків, яка нині є не лише чинником збільшення ризиків ліквідності через дисбаланси в депозитно-кредитних операціях, а й негативно впливає на макроекономічну збалансованість та стимулює розвиток інфляційних процесів в Україні. По суті, виникає ситуація, коли, підвищуючи свою ліквідність, комерційні банки залучають на свої рахунки значні обсяги грошових коштів, але цим самим зменшують свій прибуток, що в кінцевому результаті може призвести до неплатоспроможності банківської установи попри її здатність виконати поточні зобов’язання.

Забезпечення ліквідності комерційних банків в умовах кризових явищ на фінансових ринках шляхом скорочення обсягу активних операцій хоча й дозволяє банківській системі підвищити свою надійність, проте є не вигідним для розвитку і підтримки стабільності національної економіки. Відповідно, виникає потреба обмеження надлишкової ліквідності банківських інститутів і підтримки її на природному рівні, відповідно до раніше встановлених вимог Національного банку України.

До основних кроків Національного банку України  для поліпшення сьогоднішньої ситуації ліквідності банків слід віднести:

-         обмежити нормативне збільшення розміру капіталу банків, оскільки це

призводить до відволікання частини робочих коштів, що є неприйнятним в

умовах кризи;

-  збільшити можливості звернення банків за кредитами овернайту до Національного банку України порівняно з існуючими положеннями;

-          тимчасово надати можливість пролонгації раніше отриманих банками

кредитів рефінансування Національного банку України з метою забезпечення резервів фінансових

ресурсів, які можна було б використовувати для проведення поточних

активних операцій.

Отже, управління ліквідністю банків є невід’ємною складовою їх щоденної і безперервної діяльності, від якої залежить не лише прибутковість, розвиток та фінансова стабільність в цілому, а й здатність банку функціонувати взагалі. Саме ліквідність лежать в основі розвитку банків і покликана забезпечувати довіру до них. В умовах України, коли банківська система ще є недостатньо розвинутою і міцною для безапеляційного забезпечення прогресивного розвитку національної економіки, підтримка ліквідності банків є одним з найважливіших завдань, які покладаються на державу і кожен її банк.

Список використаних джерел

1.   Аврамчук Л.А.//Проблеми ліквідності банківської системи України та її вплив на продовольчу безпеку//Аврамчук Л.А.//УДК №336.71    2009р.

2.   Долгальова М.О.//Щодо ліквідності банківської системи України// Долгальова М.О. Чуйко А.М.// УДК №336.71 –   2010р.

3.   Фалюта А.//Удосконалення системи управління ліквідністю банків України// А. Фалюта/Формування ринкової економіки України    2009.№19 С. 471 – 476