Економічні науки/ 2. Зовнішньоекономічна діяльність

 

 

к.е.н Ковтун Е.О., Іванцова В.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

Управління витратами торговельного підприємства та шляхи його вдосконалення

 

         Фінансові результати діяльності торговельного підприємства, його конкурентоспроможність за умов нестабільного ринкового середовища значною мірою залежать від ефективності системи та методів управління витратами. Дані про види, обсяги і поведінку витрат необхідні для обґрунтованого прийняття більшості фінансових і управлінських рішень.

          Поточні витрати - це сукупність затрат живої та уречевленої праці на здійснення поточної торговельно-виробничої діяльності підприємства, а за натурально-речовим складом - спожиту частину матеріальних, трудових та фінансових ресурсів. До складу поточних витрат підприємства відносяться:

•-         витрати обігу;

•-         собівартість продукції, що виробляється;

•-         витрати на проведення позареалізаційних операцій (здача частини майна в оренду, здійснення фінансових інвестицій і ін.).

         Негативні фінансові результати діяльності торговельного підприємства є наслідком впливу не тільки ряду об'єктивних зовнішніх економічних чинників, пов'язаних зі структурною перебудовою економіки, реструктуризацією, зміною виробничих і коопераційних зв'язків та форм власності тощо. Зростання витрат, зниження рентабельності виробництва зумовлені також прорахунками в управлінні підприємствами, відсутністю чітко визначеної стратегії розвитку, нестачею необхідної управлінської інформації, обмеженістю знань і досвіду управління витратами у нестабільному ринковому середовищі.

           Стратегія управління поточними витратами є допоміжною стратегією управління діяльності торговельного підприємства. Метою її розроблення є управління витратами обігу, виходячи з основної мети управління - максимізації ринкової вартості підприємства та збільшення його прибутку.

        В даній статті з'ясовано напрямки вдосконалення етапів управління витрат, визначено кроки, які один за одним дадуть комплексне розуміння системи аналізу і оцінки витрат на торговельному підприємстві.

          Одним з перших кроків на шляху побудови ефективної системи аналізу і оцінки витрат є вибір постатейної чи поелементної системи калькуляції витрат. Наступним кроком можна вважати визначення відхилення планових показників від фактичних. Другий крок розглядається також в контексті аналізу та оцінки відхилень виконання бюджетів витрат, як сировини і матеріалів, так і адміністративних і збутових витрат. Про третій крок можна говорити, як про аналіз та оцінку собівартості по кожному окремо взятому виду продукції. В кінцевому підсумку визначається рівень витрат, який притаманний саме цьому торговельному підприємству. Таким чином, останній крок - це визначення впливу вище прорахованого рівня витрат на фінансово-господарський стан торговельного підприємства. Останній крок і є тією метою, яку прагнуть досягти створюючи таку складну багаторівневу систему аналізу та оцінки витрат торговельного підприємства.

          Кожен з кроків потребує підвищеної уваги, і відповідно визначатиме, яким чином буде здійснюватися аналіз витрат на торговельному підприємстві. В більшості торговельних підприємств використовується постатейна калькуляція витрат з метою визначення планової і фактичної виробничої собівартості та собівартості реалізованої продукції.

          Наступним кроком є план/фактичний аналіз рівня витрат, порівнюючи суми запланованих і фактичних витрат, ми можемо визначити відхилення в бік зменшення чи збільшення. Цей аналіз порівняння дає змогу говорити про фактори, які спричинили зростання чи зменшення в розрізі усіх видів рівня витрат. Останнім елементом системи аналізу та оцінки витрат торговельного підприємства є складання калькуляцій кожного окремо взятого виду продукції. Таким чином, можна проаналізувати зміни питомої ваги статей витрат, відповідно дослідити детальніше структуру виробничої собівартості продукції та собівартості реалізованої продукції. Порівнявши фактичні калькуляції з калькуляціями попередніх періодів, матимемо суттєві можливості пошуку джерел економії витрат, оскільки згідно структури ціни на продукт, будуть розставлені акценти від статті, яка має найбільшу питому вагу у структурі витрат до найменшої питомої ваги у цій же структурі.

          Варто також акцентувати увагу на постатейному аналізі витрат. Важливим кроком в аналізі витрат є оцінка витрат на оплату праці. З метою достовірної оцінки зміни рівня витрат на оплату праці варто розглянути, яким чином згрупований персонал підприємства, визначити ознаку, за якою виділені категорії персоналу, та на основі виділених груп окреслити ті фактори, які впливають на розмір заробітної плати саме тих груп персоналу, які виділені на підприємстві. Зазвичай три основні фактори впливають на розмір заробітної плати по підприємству - оклад, розряд робітника та кількість відпрацьованих годин. Окрім цих факторів, є ще й інші: лікарняні, відпустки, учбові відпустки, відпустки за свій рахунок та соціальні стандарти, які роботодавець гарантує персоналу. Ще одним важливим  кроком в аналізі витрат є аналіз так званих накладних витрат (адміністративні, збутові, фінансові та інші види витрат підприємства). Окрім впливу, який мають накладні витрати на ціну виробу, від їх розміру залежить фінансовий результат підприємства, величина чистого прибутку.

 

Література:

 

•1.Шляхи вдосконалення аналізу та оцінки операційих, фінансових та інших витрат на підприємстві / О.Ю. Шумило // Економіка, фінанси, право. - 2009. - № 3. - с. 25-28.

 

•2. Партин Г. Оцінка концепції управління витратами суб'єктів господарювання // Регіональна економіка. - 2008. - № 2. - с. 44-50.

 

•3.  www. ukrstat. gov. ua