Мацера С.М.

Львівська комерційна академія

ВАРТІСНИЙ АНАЛІЗ АКЦІОНЕРНОГО КАПІТАЛУ

ЗА ПОКАЗНИКОМ EVA

В сучасних умовах господарювання, коли перед українськими компаніями постала проблема зносу основних виробничих фондів та зниження рівня їх ринкової капіталізації, особливого значення набуває питання вкладання інвестицій в основний капітал і забезпечення на цій основі відповідного приросту ринкової вартості підприємства. Одним із найдієвіших способів вирішення цього питання є активізація акціонерного капіталу, у зв’язку з чим виникає необхідність розгляду існуючих у науковій економічній літературі методик його оцінювання та визначення можливостей їх застосування в сучасних умовах.

Однією з найпоширеніших методик оцінки акціонерного капіталу є його аналіз за показником EVA (Economic Value Added – економічна додана вартість). Цей показник обчислюється для визначення рентабельності підприємства з позиції його власників і дає змогу порівняти, наскільки прибуток компанії відрізняється від необхідного мінімального рівня прибутковості для акціонерів чи кредиторів [1, с.84].

Економічна додана вартість являє собою прибуток підприємства від звичайної діяльності без податків за мінусом суми інвестованого капіталу. За його допомогою можна оцінити, наскільки підприємству вдалося одержати додатковий дохід від своєї діяльності порівняно із ситуацією, коли воно було б продане, а капітал переданий в інші проекти під певну ставку прибутковості, тобто визначити ефективність альтернативних капіталовкладень і вибрати найкращий варіант. За допомогою цього показника можна також зіставляти окремі ділянки бізнесу та виявляти нерентабельні підрозділи, у результаті декомпозиції показника на складові, побудови дерева утворення доданої вартості, контролю цілей і визначення відповідальних за результати. Тобто, стає можливим з єдиних позицій оцінювати найважливіші моменти діяльності підприємства, такі як планування, інвестиції, постановка цілей і мотивація топ-менеджерів [2, с. 194-195].

Ф. Эванс для розрахунку економічної доданої вартості пропонує використовувати таку формулу:

EVA = NOPATInvested Capital  WACC,                   

де: NOPAT – чистий операційний прибуток після сплати податків;

Invested Capital – інвестований капітал;

WACC – середньозважені витрати на капітал.

Дещо по-іншому подають розрахунок цього показника Т. Коупленд та К. Друрі [3; 4]:

              EVA = (ROCEWACC)  C,                               

де:  ROCE – прибуток на інвестований капітал (розраховується шляхом діленням прибутку до сплати процентів і податків на різницю між сукупними активами та поточними зобов’язаннями);

С – сума залученого (власного) капіталу.

О. Мозенков та В. Калюжний зазначають, що визначити вартість акціонерного капіталу є досить складно, оскільки він включає ризикову премію, розрахунок якої ускладнює обчислення середньозважених витрат на капітал, так само як і визначення оптимального співвідношення позикового і акціонерного капіталів, здатного максимізувати акціонерну вартість. Береться до уваги також ставка податку на прибуток, так як проценти за одержану позику сплачуються одночасно з нарахованими податками. У такому випадку середньозважені витрати на капітал (WACC) обчислюються за формулою [1, с.85]:

WACC = (Позикові кошти / TF)  (Вартість позикового капіталу) х (1 – податки) + (Акціонерний капітал / TF)  Вартість акціонерного капіталу,

де: TF – сума вартостей позикових коштів і акціонерного капіталу.

При розрахунку показника доданої економічної вартості використовують балансові показники акціонерного і позикового капіталу, які не співпадають з ринковими. Додатне його значення свідчить про зростання ринкової вартості підприємства та його акцій на ринку, а від’ємне – про зниження вартості компанії і її інвестиційної привабливості.

Застосування вищеназваного методу оцінки капіталу підприємства має низку переваг в порівнянні з іншими методами, а саме:

1)       відносна простота розрахунку й використання;

2)       можливість застосування як сигналу про погіршення фінансового становища (при від’ємному значенні показника);

3)       використання показника як основи для системи корпоративного заохочення працівників, які приймають участь у процесі створення доданої вартості;

4)       можливість переконливіше приймати рішення про необхідність проведення корпоративної реструктуризації;

5)       можливість ухвалювати рішення щодо оптимізації структури капіталу.

Водночас, при застосуванні даного методу оцінки слід памятати і про численні його недоліки, головними з яких є:

1)       показник EVA не виступає єдиним критерієм оцінки вартості капіталу, оскільки не дає змоги визначити розмір довгострокового ризику, а також суму доходів від інших інвестиційних проектів у майбутньому;

2)       відсутність тісного взаємозв’язку з показниками вартості бізнесу, коли при значних темпах підвищення EVA темпи зростання котирувань акції або відсутні або низькі;

3)       орієнтація показника більше на короткострокову перспективу, а ніж на довгострокову [5, с. 207; 6, с. 100].

Література

1.      Мозенков О.В., Калюжний В.В. Ринкова вартість компаній у системі захисту корпоративних прав держави / О.В. Мозенков, В.В. Калюжний // Фінанси України. – 2009. – № 2. – С. 82-98.

2.     Калініна О.М. (Мамрак О.М.) Формалізований підхід до визначення цільової функції процесу бюджетування для ефективного управління оборотним капіталом / О.М. Калініна (О.М. Мамрак) // Вісник ДонДУЕТ ім. М. Туган–Барановського. – 2005. – №4 (28). – С. 192-199.

3.     Коупленд Т., Коллер Т., Муррин Дж. Стоимость компаний. Оценка и управление. //  Под ред. Т. Коупленда. – М: Олимп-Бизнес. 2005 – 569 стр.

4.     Друри К. Управленческий и производственный учет. Учебное пособие / К. Друри – М: Юнити-Дана, 2002. – 341 с.

5.     Калабухова С.В. Концепція економічної доданої вартості в аналітичній оцінці акціонерного капіталу / С.В. Калабухова // Вісник Хмельницького національного університету, 2009. – № 6, Т.2. – С. 206-209.

6.      Гушко С.В. Управління промисловим підприємством на основі ефективних методів аналізу / С.В. Гушко // Збірник наукових праць ЧДТУ. Випуск 22. – С. 99-102.