Баланюк Людмила

   Науковий керівник : Петращак О.О.

  Буковинська Державна Фінансова Академія

м.Чернівці, Україна

 

Паблік рілейшнз як умова забезпечення ефективного функціонування підприємств у сучасних умовах

 

      Актуальність теми полягає у тому, що в умовах постіндустріального суспільства, глобалізації та інтеграції, а також глобальних перетворень усіх сфер життя, перед кожним підприємством постає вимога високої комунікативності підприємства для швидкого реагування на всі зовнішні та внутрішні зміни і прийняття відповідних рішень. Забезпечити таку  роботу  може створена на підприємстві маркетингова комунікативна система, основою якої є паблік рілейшинз (PR).

               Інформаційна база. Проблемам ефективного використання комплексу маркетингових комунікацій присвячені наукові праці вітчизняних і зарубіжних авторів. Серед них великий внесок у розвиток теоретичних і практичних питань PR як одного з основних засобів маркетингових комунікацій зробили такі вчені: Дайновський Ю.А. , Маслова Н.О., Нікітіна А.В., Окландера М.А. Примак Т.О., Ткачук О.В. За всієї значимості проведених наукових пошуків окремі питання використання PR у маркетинговій та управлінській діяльності підприємств досліджені недостатньо. У наукових джерелах немає однозначного підходу до визначення економічної сутності PR загалом та особливостей його застосування у підприємницькій діяльності зокрема.

            Тому метою роботи є з’ясувати сутність і зміст “паблік рілейшнз” як складову маркетингового комунікаційного процесу, визначити його місце і роль у підвищенні ефективності господарювання підприємств; охарактеризувати економічну основу застосування та проблеми функціонування PR в  підприємницькій діяльності України.

      Виклад основного матеріалу дослідження.  Паблік рілейшнз - система методів та маркетингових ходів, які використовує підприємство , метою яких є стимулювання попиту на товар чи послугу шляхом формування сприятливої суспільної думки [3].

              PR відіграє велику роль у побудові ефективних маркетингових комунікацій. Головним завданням будь-якої його програми є покращення каналів спілкування, розроблення нових засобів створення двостороннього потоку інформації та досягнення взаємовигідних відносин між усіма пов’язаними з підприємством групами громадськості шляхом сприяння плідній взаємодії з ними.

             Маркетингові комунікації, будучи одним з інструментів комплексу маркетингу, набувають особливої актуальності в підприємницькій  діяльності, особливо в посткризових умовах. За таких умов у діяльності підприємств виникають наступні проблеми: загострення конкурентних відносин, викликаних падінням прибутковості; зниження рівня експорту; перенасиченість ринку імпортною продукцією; зниження  загального іміджу підприємств; досить низький рівень інформованості.

          Тож можна зробити висновок, що вирішити ці проблеми можна за допомогою паблік рілейшнз, оскільки подальше поглиблення глобалізаційних процесів в економіці України погіршує ситуацію з інформованістю і прибутковістю підприємств. Тому необхідними  є впровадження PR в усіх підприємствах, які прагнуть успішно позиціонувати не лише на національному, але і на світовому висококонкурентному ринку.

                Паблік рілейнз у підприємствах здійснює значний вплив на рівень їх конкурентоспроможності через ефективну співпрацю внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства, планування, виконання й оцінювання програм, що сприяють зростанню якості продукції, покращенню рівня післяпродажного сервісу та кращому задоволенню споживачів завдяки переданню достовірної інформації, створення сприятливого іміджу підприємства, ідентифікацію його продукції з потребами, бажаннями та інтересами споживачів [3].

   Для виживання в умовах жорсткої конкуренції підприємство зобов’язано розробляти єдину стратегічну PR - програму, яка має включати в себе напрямки створення ефективних комунікативних відносин в системі управління підприємством і в його ринковій діяльності. Така програма повинна будуватися відповідно до основних маркетингових цілей і завдань підприємства і включати в себе стратегічні та оперативні заходи з використання всіх інструментів паблік рілейшнз, які мають підкріплюватися елементами маркетингових комунікацій у зовнішньому та внутрішньому середовищі, що врешті-врешт сприятиме формуванню позитивного іміджу підприємства та забезпеченню його конкурентоспроможності [ 1].

              Паблік рілейшнз впливає на рівень конкурентоспроможності підприємств і через формування довіри з боку споживачів. Якщо немає довіри до підприємства, то він не зможе налагоджувати міцні партнерські зв’язки, не зможе  не тільки мати постійне коло клієнтів, але і заохочувати нових. Тому що, в будь-якій сфері бізнесу довіра до підприємства та його хороша репутація дозволяє отримувати кращі результати за такими показниками, як прибутковість інвестицій, зростання продажів і доходів, пайові надходження та ін. Значення репутації особливо важливо в сферах фінансових, консалтингових, юридичних і страхових послуг. Результат репутаційного PR - від підвищення вартості акцій і прибутковості бізнесу до залучення кращих кадрів і надійних ділових партнерів [4]. У кризових ситуаціях саме репутація може стати інструментом швидкого усунення деструктивних явищ на підприємстві.

              Паблік рілейшнз надають велике значення необхідності двосторонніх відносин. Оскільки  ділове спілкування виконує величезну роль при рішенні практично всіх управлінських проблем. Недолік спілкування породжує безліч випадків нерозуміння, тому поліпшення каналів спілкування, розробка нових способів комунікації є головними задачами будь-якої програми паблік рилейшнз. У теорії PR комунікація ділиться на спілкування із співробітниками (так зване «внутрішнє спілкування») і налагодження інформаційного потоку і спілкування з діловими партнерами і громадськістю (так звана «зовнішня ділова комунікація») .

               Основною метою внутрішнього паблік рілейшнз є єднання колективу організації в одну команду, виховування у нього відчуття патріотизму, забезпечення колективної ефективної праці для досягнення цілей і вирішення основних завдань підприємства під час ведення господарської діяльності

               З'ясувалося, зокрема, що з боку свого заступника керівник може розраховувати на розуміння не більш 60% інформації, яку він намагається передати тому з якого-небудь складного, але важливого питання. У свою чергу підлеглий заступника також зрозуміє не більш 60% того, що намагався пояснити йому його начальник, і так далі -  до останньої ланки в керівному ланцюжку. Таким чином, якщо керівництво складається з п'яти рівнів, наймолодший зрозуміє тільки 13% значення первинного розпорядження. Це відноситься до усного спілкування. При використовуванні письмових документів результат може бути ще нижчим, оскільки розуміння письмового розпорядження може складати всього 15% на кожному рівні [5; 247].

              Отже, важливою передумовою забезпечення стійкої роботи підприємства у глобалізаційних умовах є наявність своєчасної достовірної інформації, на яку впливають різноманітні чинники прямої (постачальники, конкуренти, споживачі, новітні технології) і непрямої дії (швидкість передання) зовнішнього середовища. Механізм наявності і правильної обробки цієї інформації може забезпечити розроблення ефективної системи PR, яка передбачає наявність зворотних зв’язків.  Зворотні зв’язки дають інформацію для розроблення і прийняття управлінських рішень, забезпечують синтезування зовнішніх і внутрішніх чинників, які впливають на неї і намагаються вивести систему з рівноваги. Координація прямих і зворотних зв’язків підприємства забезпечує такий їх розподіл, щоб вони не заважали один одному й запобігали порушенню процесу комунікацій. Це означає розробку такої маркетингової комунікативної програми підприємства, яка б дозволяла проводити всебічну обробку рішень, що приймаються, аналіз усіх можливих варіантів їх реалізації, координацію зусиль у різноманітних напрямах з метою забезпечення динамічного процесу управління підприємством.

Список використаної літератури

1.     Т. О. Примак.  Маркетингові комунікації в системі освіти / Примак О. Т.  // Маркетинг освіти : міжнар. наук.-практ. конф., 20-21 квітня 2006 р. : Науковий вісник Національного гірничого університету. — Дніпропетровськ, 2008. - № 4. - С. 56—58.

2.     Балабанова Л.В. Маркетинг. Підручник. -2-ге вид., перероб. і доп. / Л.В. Балабанова  – К.: Знання-Прес, 2004. – 645 с.

3.     Вовчак А. Маркетингові комунікації у концепції відносин/ А. Вовчак, Т.Примак // Маркетинг в Україні. – 2003. - № 3. – С. 14-17

4.     Ткачук О.В. Дослідження механізму паблік рилейшнз в банках / О.В. Ткачук // Маркетинг в Україні. – 2005. - № 5. – с. 63-66

5.     Маркетинг: Учебник / А.Н. Романов, Ю.Ю. Корлюгов, С.А. Красильников и др.; Под ред. А.Н. Романова. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1996 г. – 560 с.