Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

к.е.н. Ковтун Е.О., Іванцова В.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Необхідність створення ефективної системи управління витратами на торговельному підприємстві

      У теперішній час умови діяльності торговельних підприємств істотно змінилися. Зростання конкуренції між торговельними підприємствами різко підвищили вимоги до ефективності управління ними. При цьому оптимальна величина витрат має забезпечувати торговельному підприємству одержання достатньої суми прибутку, яка б забезпечила умови для його подальшого розвитку, задоволення соціальних запитів працівників. З одного боку, зменшення витрат підвищує економічну ефективність діяльності торговельного підприємства, але з іншого - може призвести до погіршення якості пропонованих послуг, що викликає зниження конкурентоспроможності і скорочує обслуговуваний сектор споживчого ринку. Усе це потребує необхідність вдосконалення механізму управління поточними витратами на рівні торговельного підприємства та створення системи управління витратами.

     Витрати за економічною сутністю являють собою затрати живої та уречевленої праці на здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства, за натурально-речовим змістом - спожиту частину матеріальних, нематеріальних, трудових і фінансових ресурсів в процесі функціонування підприємства.

     Вивчення економічної літератури показало, що різні аспекти управління витратами розглядалися в багатьох працях. Однак більшість вчених розглядає управління витратами окремо від процесів розвитку підприємства.

     Так, С.Ф. Голов розглядає управління витратами як принципово нову систему, яка дає змогу чітко відстежувати, аналізувати й контролювати витрати. Т.П. Карпова вважає, що управління витратами включає такі елементи: планування, нормування, облік, калькулювання, економічний аналіз, контроль, регулювання та прогнозування витрат. О.Попов: управління витратами - це розробка і реалізація управлінських впливів, заснованих на використанні економічних законів щодо формування та регулювання витрат підприємства відповідно до його стратегічних і поточних цілей [3, с.736].

    Економічне управління витратами торговельного підприємства передбачає чітке формулювання всього категорійного апарату, враховуючи всі позитивні сторони і недоліки існуючих тлумачень.

     Управління витратами - це складний, багатоаспектний та динамічний процес, що включає управлінські дії, ціллю яких є досягнення високого економічного результату діяльності підприємства [1]. Цей підхід розділяє А.П. Градов, який відзначає, що управління витратами не завжди повинне бути спрямоване безпосередньо на економію витрат. Принциповим є забезпечення ефективності цих витрат, тобто одержання прибутку, що реально виправдовує  витрати. Саме тому головним в управлінні витратами є запобігання потенційно неефективним витратам.

 

   Побудову та вдосконалення системи управління витратами на підприємствах пропонується здійснювати шляхом [4, с.139]:

- виділення основних понять і процедур, системи управління витратами;

- виявлення існуючих проблем формування та контролю витрат на підприємстві;

- формування моделі управління витратами з урахуванням особливостей галузі та підприємства;

- побудови інформаційної системи;

- адаптації документообороту до обраної інформаційної системи;

- розподілу відповідальності за формування витрат та створення механізму мотивації і стимулювання їх зниження.

     Механізм створення системи управління поточними витратами торговельного підприємства, повинен включати сфери горизонтального та вертикального управління та організаційно-економічні процедури, що здійснюються в три етапи: 1) аналіз існуючих інформаційних потоків щодо здійснення поточних витрат і аналіз витрат попередніх періодів; 2) формування інформаційної і нормативної баз управління поточними витратами та механізму контролінгу за споживанням ресурсів підприємства; 3) створення механізму аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень щодо витрат і управління фінансуванням поточних витрат [4].

    Основними принципами створення системи ефективного управління витратами торговельного підприємства є:

•·  застосування системного підходу до управління витратами;

•·  взаємозв'язок окремих елементів підсистем із завданнями системи загалом;

•·  відповідність системи обліку завданням управління витратами;

•·  аналіз і виявлення альтернативних шляхів досягнення мети;

•·  повнота і аналітичність інформації щодо рівня витрат;

•·  застосування ефективних методів зниження витрат;

•·  стимулювання і мотивація працівників до зниження витрат;

•·  забезпечення та реалізація останніх досягнень економіки, математики та практики для подальшого удосконалення.

   Аналіз організації управління поточними витратами на торговельних підприємствах дозволив зробити висновки про: ведення аналітичної роботи у межах розрахунку рівня витрат обігу за номенклатурними статтями; відсутність планування поточних витрат як в постатейному розрізі, так і за економічними елементами; відсутність організації і контролю за споживанням ресурсів в місцях виникнення витрат та неможливість оперативного регулювання даного процесу; відсутність системного підходу до організації управління поточними витратами; неврахування в процесі управління факту взаємозв'язку даної управлінської системи з системами управління іншими показниками операційної діяльності підприємства, а отже відсутність розуміння управління витратами як складової загальної стратегії розвитку підприємства.

   Управління витратами торговельного підприємства є складовою управління підприємства загалом, і тому існує необхідність детального вивчення та вдосконалення саме формування рівня витрат, доходів і прибутків. Управління витратами полягає у цілеспрямованому впливові на витрати для зміни їхнього складу, структури або поведінки у зв'язку зі зміною умов господарської діяльності торговельного підприємства. Для детального дослідження та аналізу впливу різних чинників на витрати необхідне створення уніфікованої системи управління витратами, яка забезпечить успішне функціонування підприємства на ринку та наявність прибутку. Недосконалі, на наш погляд, системи інформаційного забезпечення управління витратами, тому що надмірно зосереджена увага на витратах, їхній структурі, питомій вазі, проте їх прямо не пов'язують ані з доходами, ані з прибутком підприємства.

    Таким чином, в умовах ринкової економіки управління витратами торговельного підприємства повинно означати створення єдиної, раціональної, чітко та безперебійно функціонуючої системи з певними цільовими установками та взаємопов'язаними елементами. Удосконалення системи управління витратами націлене на постійний пошук і виявлення резервів економії ресурсів, нормування їх витрат, планування, облік та аналіз витрат за їх видами, стимулювання ресурсозбереження і зниження витрат з метою підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємства.

 

Література:

•1.Давидович І.Є. Управління витратами: Навчальний посібник. 2-е вид., перероб. і доп. - Тернопіль: Економічна думка, 2004. - 228 с.

•2.Шандова Н.В. Методичні основи організації управління витратами// Фінанси України. - 2003. - №12. - с.53-57

•3.Попов О. Управління витратами// Економічна енциклопедія: У 3-х томах. Т.3. - К.: Видавничий центр «Академія», 2002. - 952с.

•4. Бойко Є.І., Лоза О.А. Удосконалення системи управління витратами на підприємствах // Науковий вісник НЛТУ України. - 2008. - Ст.. 139-142.