Стрибульська Т.В. ФК-23

Буковинська державана фінансова академія

м. Чернівці

 

         Основні проблеми обліку доходів від операційної діяльності на підприємствах та шляхи їх вирішення.

            На сьогоднішньому етапі розвитку кожне підприємство незважаючи на форму власності, тип чи розміри ставить собі за мету в результаті фінансово - господарської діяльності здобути якомога більше економічних вигод, тобто максимізувати свої прибутки. Основою зростання прибутковості підприємства є збільшення його доходів.

Як економічна категорія, дохід(виручка) є потоком грошових коштів та інших надходжень за певний період, отриманим від продажу продукції, товарів, робіт, послуг.

Доходи у кожній сфері суспільного виробництва чи галузі економіки мають свій індивідуальний характер і виступають джерелом покриття матеріальних витрат, амортизації, витрат на оплату праці, відрахувань на соціальні заходи, непрямих податків тощо [1,164]. Дана тема є досить актуальною  в наш час оскільки існує ціла низка проблем в обліку доходів, які виникають не на окремих підприємствах, а на всіх підприємствах різних галузей.

Основною проблемою обліку доходів підприємств є проблема повноти та своєчасності їх відображення у системі обліку. На даний момент рівень невідображення доходів в країні коливається від 30 до 70% [2]. В сучасних економічних умовах вітчизняні підприємства відображають витрати більш повно та об’єктивно, ніж доходи, що пов’язано з особливостями їх контролю. З доходів підприємства можливе заниження суми виручки від реалізації продукції (робіт, послуг), і, як результат, – зниження бази оподаткування підприємств податком на додану вартість. З метою унеможливлення такої ситуації ряд фахівців пропонують посилити контроль за рухом податків за допомогою ведення обліку ПДВ на окремому синтетичному рахунку.

Підприємства часто стикаються з тим, що для обліку доходів присутня незначна нормативна база, що спричиняє певні труднощі в відображенні їх в звітності. Багато фахівців і науковців присвячують свої праці такій проблемі, як проблема створення єдиної інформаційної загальнодержавної бази норм і нормативів для обліку та контролю за доходами підприємства.

Можна виділити проблему рівня відповідальності обліково-контрольної системи підприємства щодо його доходів чинному законодавству з обліку та контролю й меті та завданням самого підприємства. В сучасних умовах господарювання власники підприємств повністю несуть відповідальність за їх діяльність, тому на кожному підприємству повинен бути відповідний рівень відповідальності за правильністю складу та відображення в фінансовій звітності доходу. Також повинен існувати певний рівень контролю за здійсненням вище названих операцій, так як всі непроконтрольовані дії інколи можуть призвести до неочікуваних наслідків.

Існує також проблема матеріально-технічного й організаційного забезпечення, яка стосується більшості підприємств. Проблема матеріально-технічного й організаційного забезпечення полягає в тому, наскільки достатньо підприємство забезпечене сучасними матеріально-технічними засобами і який рівень організації та ефективності ведення первинних документів, облікових і який рівень організації та ефективності ведення первинного та зведеного обліку, внутрішньо фірмового контролю, формування звітної інформації [3].

Нині, гостро постає проблема постійних розбіжностей, що існують між податковим та бухгалтерським обліком доходів. Цей недолік призводить до виникнення подвійного обліку доходів і потребує якнайшвидшого усунення шляхом удосконалення чинного законодавства України з цих питань.
Проблемою обліку доходів підприємства є проблема створення єдиної інформаційної загальнодержавної (міжгалузевої) бази норм і нормативів для обліку та контролю за доходами підприємства. Така інформаційна база вкрай необхідна Україні, адже, як свідчать статистичні дані, матеріаломісткість вітчизняної продукції у два-три рази вища, ніж у країнах Заходу. Це може, означати, що в нашій державі вагома частка списаних на витрати виробництва матеріальних цінностей розкрадається чи насправді використовується на виробництво тіньової продукції, яку підприємство не обліковує (але реалізує на тіньовому ринку й отримує тіньові доходи) і за яку не платить ніяких податків,
зборів. Якщо вдасться створити в Україні єдину інформаційну загальнодержавну (міжгалузеву) базу норм і нормативів, то на її основі можна буде розвивати галузеві й відомчі норми та нормативи.

Ще однією важливою проблемою обліку доходів є проблема встановлення оптимального співвідношення обсягів автоматизованих і неавтоматизованих обліково – контрольних робіт та визначення їх ролі в зростанні поточних доходів підприємства.

Таким чином, на нашу думку для вирішення деяких з наведених та інших проблем необхідне також визначення концептуальних напрямків комп'ютеризації обліку, їх аналізу та контролю доходів, розробка практичних методик обліку, аналізу і контролю в середовищі електронної обробки даних. Отже, сучаний стан обліку доходів на підприємствах України потребує використання нових шляхів та методів у вирішенні широкого кола проблем.

 

Список використаних джерел:

1.     Рибалко О. М. Узагальнення змісту доходів і витрат у системі управління підприємством / О. М. Рибалко, С. О. Бехтер // Держава та регіони. - 2009. - №3. - С.163-166.

2.     Бірюкова О.В., Карлін О.Л. Проблеми обліку доходів і витрат підприємства / О.В.Бірюкова, О.Л.Карлін // [сайт  http:// www.nbuv.gov.ua].

3.     Якубенко С. С. Проблеми обліку витрат та доходів / С.С.Якубенко [сайт http\\ www.nbuv.gov.ua ].