Экономические науки/7.Учет и аудит. 

Аспірантка Дацко К.П.

ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана», Україна

Дисконтування як інструмент облікового забезпечення управління оборотними активами підприємства

 

Бухгалтерський облік є інформаційною складовою системи обліково-аналітичного забезпечення управління оборотними активами. Облікове забезпечення відіграє важливу роль в управлінській системі підприємства. Це спричинено тим, що прийняття ефективних управлінських рішень здійснюється лише на основі чіткої та систематизованої облікової інформації. Тому саме бухгалтерський облік є тим інструментом, який може забезпечити зацікавлених осіб необхідною економічною інформацією про підприємство і результати його діяльності.

Автори одного із найбільш розповсюдженого у США підручників з бухгалтерського обліку Б. Нідлз, X. Андерсон та Д. Колдуел відзначають, що сучасний бухгалтер займається не тільки веденням рахунків, а здійснює планування й прийняття рішень, контроль і привернення уваги керівництва, оцінку, огляд діяльності створює інформаційну систему, що задовольняє користувача.

Побудова на підприємстві системи обліку, яка б забезпечила ефективне управління досить схожа за своїми етапами із загальною побудовою бухгалтерського обліку на підприємстві, однак, вони різняться за деякими своїми ознаками. Реалізація управлінських рішень для здійснення ефективного управління оборотними активами вимагає чіткого визначення прийомів, способів та методів досягнення максимального ефекту. 

Тому, враховуючи сучасні напрями дослідження завдань обліку оборотних активів, слід відзначити, що метою створення облікового забезпечення є надання зацікавленим споживачам облікової інформації даних про господарські факти та події з оборотними активами. Згідно поставленої мети, основним завданням облікового забезпечення управління оборотними активами є вчасне визначення вірної оцінки оборотних активів на певну дату.

Спираючись на дослідження стандартів зарубіжних країн, слід зробити висновок, що облікова система управління оборотними активами повинна, на нашу думку, ґрунтуватися на використанні провідних фінансових інструментів та необхідності відображення їх в обліку та звітності.

Одним із сучасних, однак не дуже розповсюдженим в Україні механізмом є дисконтування. Ще Ірвинг Фішер сто років тому стверджував: «Основне положення теорії капіталу заключається в тому, що вартість активу дорівнюється майбутнім грошовим надходженням від нього, що приведені до поточної вартості на основі відповідної ставки дисконтування». [1]

Джон Барр Уильяме встановив у своїй книзі «Теорія інвестиційної вартості», що вартість будь-якої компанії визначається вхідними та вихідними потоками грошових коштів, скорегованими згідно відповідної ставки дисконтування».

В дослідженні, яке було проведено Т. Коуплендом, Т. Коллером та Дж. Муррином досить ґрунтовно описується вплив дисконтування на прибутковість та вартісну оцінку активів компанії, а також визначаються його переваги та недоліки. Так, описуючи комплексну систему вартісних показників автори визначають, що внутрішню вартість можна вимірювати використовуючи величину дисконтованого грошового потоку. [2]

Звертаючись до оцінки майбутньої вартості А. Дамодаран у своєму науковому дослідженні інвестиційної оцінки стверджував: «… ціна, що сплачується за будь-який актив, повинна відображати майбутні грошові потоки, які він може принести». [1] Тим самим вказуючи на необхідність використання дисконтування, як інструменту при оцінці активів.

Отже, дисконтування є одним із найважливіших механізмів, який дозволяє достовірно оцінити фінансове положення підприємства. На думку І. Нєвського, який є ведучим спеціалістом російської аудиторсько-консалтингової групи: «Дисконтування – це той механізм, який дозволяє привести різночасові грошові потоки до їх вартості на даний момент часу, як правило, поточний».

В свою чергу, зважаючи на мінливі умови господарювання в Україні, постійну зміну валютних курсів, саме дисконтування є тим інструментом, що могло би забезпечити утримання стабільності на підприємстві.

Використовуючи дисконтування можна здійснювати розробку та приймати наступні управлінські рішення, щодо управління оборотними активами:

-            розрахунок ціни або поточної вартості векселя до настання строку плати шляхом зменшення його вартості з використанням поточної відсоткової ставки;

-            використання дебіторської заборгованості в якості забезпечення при одержанні позики;

-            коректування поточних цін у зв'язку з очікуваними змінами прибутку або з інших причин у відповідності з очікуваними майбутніми змінами цін на товари, курсів цінних паперів та валютних курсів.

Отже, в управлінні оборотними активами дисконтування дає можливість відобразити вплив фактора часової вартості грошей на економічний склад дебіторської заборгованості, бути інструментом оцінки при придбанні активу з відстрочкою платежу, проводити оцінку інвестиційних проектів.

Література:

1.                 Дамодаран А. Инвестиционная оценка. Инструменты и техника оценки любих активов. – Пер. с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2004. – 1342с.

2.                 Коупленд Т, Коллер Т., Муррин Дж. Стоимость компаний: оценка и управление – 3-е изд., перераб. и доп. / Пер. с англ. – М.: ЗАО «Олимп-Бизнес», 2005. – 576с.:ил.

3.                 Fisher I, The Nature of Capital and Income. – MY, 1906