Филологические науки/8.Родной язык и литература

 

Бартіш С.В.

Тернопільський національний педагогічний університет, Україна

Образно-художній концепт рідний край у поетичному світі Марійки Підгірянки

Цього року минуло 130 років від дня народження Марії Омелянівни Ленерт, української дитячої поетеси, яка, ще в юності, почавши писати, обрала собі літературний псевдонім Марійка Підгірянка – в знак любові та пошани до рідного прикарпатського краю.

Мета дослідження – визначити зміст концепту рідний край у дитячій поезії Марійки Підгірянки.

Останні десятиліття позначені значним інтересом до понять «концепт», «концептосфера» та ін. Так, концепт як формулювання, розумовий образ, ментальний прообраз, розглядає І.Б.Штерн . На його думку , у психіці – це об’єкт ідеальної природи, образ, що втілює певні культурно зумовлені уявлення носія мови про світ [4, с. 191–192]. Визначення Ю.C. Степанова: «концепт – це ніби згусток культури в свідомості людини; те, у вигляді чого культура входить в ментальний світ людини. І, з другого боку, – концепт – це те, за допомогою чого людина – … сама входить в культуру, а в деяких випадках і впливає на неї». «Концепт – основний елемент культури у ментальному світі людини» [3].

«У художньому концепті сублімуються поняття, уявлення, емоції, почуття, вольові акти. Кожен художній текст/дискурс можна інтерпретувати, як особистість, що завершила мовний акт, але, яка не перестає мислити. Художній концепт є як би замісником образу, через що художнього освоєння світу вирізняється емоційно-експресивним маркуванням, особливим словесним малюнком, в якому фарбами виступають експліковані вербальними знаками образи і асоціативно-символьні констеляції», наголошує Л. Буянова [1].

У поетичній структурі тексту концепт є складною надбудовою, яка являє собою синтез індивідуально-авторського розуміння з традицією його національного вживання, а також із загальнолюдською, первісно міфологічною моделлю світу (за К.-Г. Юнгом, К. Леві-Стросом).

Розглянемо, як відбувається процес творення засобами художньої мови концепту рідний край у поезії для дітей Марійки Підгірянки.

Мисленнєво-ментальний світ поетеси починається із любові до рідної землі, замилування її красою:

Моя земленько ти ріднесенька, / як твій чар описати? / Не затихла ще моя пісенька, / щоб про тебе співати [2, с. 13];

Бескиде, Бескиде, бескидовий краю, / Хто тебе не бачив, той не бачив раю. / Бескиде, Бескиде, бескидові шати, / Нема тої барви, щоб вас змалювати [2, с. 16].

Рідний край у віршах письменниці – це реальний простір поєднаний із її власним всесвітом. Будучи далеко від батьківської хати, поетеса завжди подумки повертається у рідну сторону:

На північ чи на південь, / На захід, схід піду – / У рідну сторононьку / Я завжди шлях знайду [2, с. 14];

Коли б злетіти змога / На голубі шпилі. / В далеку Верховину, / Що мріє у півсні, / У тиху полонину, / В Карпати чарівні! [2, с. 36];

Бескиде, Бескиде, вершечки під небом, / Не можу, Бескиде, забути про тебе [2, с. 16].

Концепт рідний край у творчості Марійки Підгірянки асоціюється з усім, серед чого зростала і пізнавала світ поетеса:

Бо ті горбочки, лани, ліси / Для мене повні добра й краси, / Бо все, що бачу навколо я, – / То люба, рідна моя земля! [2, с. 71].

Просторова реалізація концепту рідний край представлена топонімами Україна, Карпати, Верховина, Бескид:

Вийду на поля: / Ой пахтить земля! / Мов співає рідна скиба / Пісню праці, пісню хліба, / Серце звеселя. / Все кругом росте, / Буйно так цвіте, / Пестить гори і долини, / Гріє простір України / Сонце золоте! [2, с. 15].

Таким чином, концепт рідний край представлений у дитячій поезії Марійки Підгірянки лексемами «ріднесенька земленька», «рідна сторононька», «бескидовий край», «рідна моя земля», «край рідний», «край єдиний». Образно-художній концепт рідний край в поетичному світі Марійки Підгірянки виражає ставлення поетеси до рідної землі. Природа є першим складником, через реалії якої поетеса зображує рідний край.

 

Література

1.     Буянова Л. Ю. Концепт “Душа” как основа русской ментальности – Режим доступу з екрану: http://www.relga.sfedu.ru/n80/cult80_1.htm.

2.     Підгірянка Марійка. Учись, маленький!: Вірші, казки, п’єси, загадки: Для дошк. та мол. шк. віку. – К.: Веселка, 1994. – 239 с.

3.     Степанов Ю.С. Концепт // Степанов Ю.С. Константы: Словарь русской культуры. Опыт исследования. – М.: Школа «Языки русской культуры», 1997. – С. 40-76.

4.     Штерн І.Б. Вибрані топіки та лексикон сучасної лінгвістики : Енциклопедичний словник . – К.: АртЕк, 1998.