Економічні науки/4. Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

Аспірант Блага В.В.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет, Україна

 

Інвестиційна активність АТП та якість пасажирських перевезень автомобільним транспортом

 

Сучасна ситуація на пасажирському автотранспорті вимагає стабільної соціально направленої державної підтримки та інвестиційної політики, що повинна складатися з взаємозв’язаних принципів, сприяючих залученню та ефективному використанню фінансових та кредитних ресурсів, що дозволить вирішити проблему оновлення рухомого складу та підвищення рівнів технічної та екологічної безпеки транспортного комплексу.

Зараз на ринку пасажирських перевезень функціонують близько 25 тис. проліцензованих перевізників, які мають у своєму підпорядкуванні понад 111,6 тис.автобусів різних марок [1]. Суттєвим зрушенням у вирішенні проблеми покращення якості автотранспортних послуг є поява нових перевізників, які пропонують автобуси відповідної місткості та комфортабельності. Вони мають суттєві переваги у конкурсній боротьбі перед суб'єктами господарювання, що раніше працювали на маршрутах з використанням автобусів марки ЛАЗ, Ікарус та їх не оновлювали, це більшість колишніх автотранспортних підприємств, що мають відповідну матеріально-технічну базу. Отже, створилося потужне конкурентне середовище на якому конкурентна боротьба наразі загострюється і в подальшому буде зростати, що сприяє підвищенню інвестиційної активності АТП.

У 2002 році Литва затвердила Європейський стандарт якості ЕN 13816:2002, що розроблений комітетом стандартизації Європи та представляє повну систему якості функціонування та технічного стану державного загального транспорту. Складовими якості за даним стандартом є : доступність, досяжність, система, час, турбота про клієнта, комфортність, охорона, середовище [2]. Згідно результатів дослідження [3] на підставі опитувань населення м. Нижнього Новгорода, що користуються наземним загальним транспортом, була надана перевага вартісної складової перевезень, на останьому місці – безпека транспортного засобу.

Попит на пасажирські автотранспортні перевезення залежить від їх якості, критеріями якої в констексті цього дослідження пропонується обрати наступні: регулярність руху по маршрутам; час, який пасажир готовий витратити на поїздку, співставлений з фактично витраченим; зручність маршрутів та пунктів зупинку, що пропонуються;  комфорт перевезення;  культура обслуговування поїздки;  рівень транспортної безпеки;  рівень екологічної безпеки.

В процесі дослідження були використані наступні прикладні методи економічного аналізу: спостереження та узагальнення (для визначення чинників, що впливають на якість пасажирських перевезень автомобільним транспортом); порівняння та групирування (для оцінки якості послуг, що надаються аналізованими АТП).

Для оцінки автотранспортних підприємств по вищезазначеним неціновим характеристикам якості пасажирських перевезень були проведені опити понад 580 пасажирів із різних соціальних та вікових груп, які користуються послугами автомобільного транспорту у м. Харкові за допомогою листів опиту. Результати отриманих даних рекомендується оцінювати по пятибальній шкалі, цю шкалу було запропоновано респондентам для оцінки якості автотранспортних послуг. Оцінка підприємств здійснюється по ряду відокремлених якісних характеристик по відхиленням від еталонних (кращих) значень цих показників. Метою оцінки є встановлення рангу підприємства шляхом розрахунку по формулі відстані між двома крапками в n-мерному евклідовому просторі:

                                                         (1)

де riранг (місце) i-го автотранспортного підприємства;

    nчисло відокремлених показників;

    xij – фактичне значення j-го показника на i-му автотранспортному підприємстві;

   xie – еталонне значення j-го показника;

   Bj – вагомість j-го показнику.

Середні результати (по 5 бальній шкалі) оцінки якості пасажирських послуг, що надаються 10 аналізованими АТП представлені на рис. 1.

Рис. 1 – Оцінка якості автотранспортних послуг споживачами

 

По формулі 1 була проведена оцінка та ранжування АТП, що здійснюють пасажирські перевезення по місту. Найменшому рангу відповідає АТП, які надають найбільш якісні автотранспортні послуги по оцінці споживачів.

Рис. 2 –Оцінка АТП по даним опитів споживачів автотранспортних послуг

 

Опит респондентів дозволив виявити вагомість критеріїв оцінки якості автотранспортних послуг з точки зору пасажирів. Розташуємо їх у порядку значимості для споживачів послуг:

1.                      Рівень транспортної безпеки. 2. Комфорт перевезень. 3. Час, який пасажир готовий витратити на поїздку, співставлений з фактично витраченим. 4. Регулярність руху по маршрутам. 5. Зручність маршрутів та пунктів зупинку, що пропонується. 6. Культура обслуговування поїздки. 7. Рівень екологічної безпеки.

Таким чином, пасажирів найбільш турбує рівень транспортної безпеки та комфорт перевезень, на останньому місці - рівень екологічної безпеки транспортного засобу, який повинна встановлювати та контролювати держава.

Конкурсний відбір перевізників є дуже потужним механізмом реальної конкуренції між операторами різних форм власності.

Результати проведених досліджень довели, що при проведенні конкурсів на надання послуг по перевезенню пасажирів насамперед варто враховувати соціальну складову перевезень (рівень транспортної безпеки; комфорт перевезень; швидкість, своєчасність) та вимоги міжнародних стандартів екологічності транспорту, а потім аналізувати економічну складову перевезень.

Наукова новизна дослідження полягає у визначенні та систематизації показників, що характеризують якість пасажирських перевезень автомобільним транспортом.

Література:

1.                      Матеріали сайту Міністерства транспорту та зв’язку України. остаточні підсумки автомобільного транспорту за 2006 рік. http://www.mintrans.ua.

2.                      М.Ч. Буринскене, Р.Р. Ушпалите-Виткунене. Особенности качества обслуживания общественным транспортом. Материалы X международной (тринадцатой екатеринбургской) научно-практической конференции 14 - 15 июня 2004 года.

3.                      Сальникова О. М. Потребительская оценка качества транспортной услуги общественного транспорта // Вестник городского транспорта России. – 2004. - № 3 (60). – 24-26с.