Секція „Економічні науки”

1.     Банки і банківська система

Семенов А.А., Копійка А.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Туган-Барановського

Наслідки функціонування банків з іноземним капіталом в банківській системі України

 

В наш час в Україні збільшується кількість банків з іноземним капіталом. Цей процес має як позитивні, так і негативні моменти. Інтеграція української економіки в світовий ринок не можлива без розвитку банківської сфери, зокрема, за рахунок вливання іноземного банківського капіталу. Також в даний момент відбуваються злиття та поглинання українських банків іноземними, тому необхідно щоб цей процес відслідковувався зі сторони держави, була розроблена стратегія входження України в міжнародний банківський простір.

Метою даної статті є визначення причин збільшення кількості банків з іноземним капіталом, а також наслідків для економи віки нашої держави, базуючись на теоретичних здобутках вчених, спеціалістів, практичному досвіді, а також стані банківської системи.

Позитивним та негативним наслідкам діяльності банків з іноземним капіталом присвятили свої праці Геєць В., Лютий І., Міщенко В., Мороз А., Савлу М., Сугоняк О., Смовженко Т., Другов О., Сениш І., Барановський О., Юргелевич С., Савельєв О., Ліневич Ю., Кубів С.

Серед причин збільшення частки банків з іноземним капіталом на ринку України слід відмітити наступні. Іноземні банки вже не можуть розширювати свою діяльність на національних ринках, оскільки вони вже отримали максимально можливу частку ринку згідно антимонопольного законодавства [2, С.41]. Так, в країнах Бенілюксу, Великобританії, Ірландії, Швеції банківський ринок вже висококонцентрований [3, С. 44]. Також на діяльність банків тисне розвиток різноманітних способів залучення коштів позичальниками поза банками, що змушує їх збільшувати обсяги операцій [2, С. 41]. Також, як не парадоксально, це недостатня забезпеченість населення України, оскільки одним із приоритетних напрямків діяльності банків є кредитування. Також Україна може стати плацдармом для виходу іноземних банків на ринки Росії та Казахстану. Україна має економічний потенціал.

Що стосується нашої держави, то на початок 2007 року в Україні діяло 35 банків із іноземним капіталом, у тому числі 13 – зі 100% іноземним капіталом. Та за січень – травень поточного року їх кількість зросла відповідно до 40 і 18 [4, С. 15].

До позитивних наслідків функціонування банків з іноземним капіталом в Україні можна віднести такі факти:

1        Гарно вплине на економіку України залучення іноземного капіталу в банківську сферу. Геєць В. зазначає, що позитивними моментами цього процесу є прискорення розвитку фінансових ринків, розширення спектру банківських послуг та їх якості [3].

2.     Поява іноземних банків може призвести до зниження процентних ставок на депозити та кредити. Така ситуація була характерна і Східній Європі, де після переходу банківської сфери під контроль західноєвропейським компаніям, прибутки за депозитами впали в середньому до 4 – 6% річних.

3.     Позитивом діяльності банків з іноземним капіталом для економіки України є швидке впровадження передових технологій банківської діяльності, зокрема використання досвіду фінансового менеджменту, антикризового управління, підходів до реорганізації та реструктуризації комерційних банків; запровадження зарубіжного досвіду управління ризиками [2].

4.     За прогнозами експертів, можливе подешевшання споживчих та іпотечних кредитів, збільшення термінів їх надання.

5.     Буде змінена процедура роботи з клієнтами. Так, питання про видачу кредиту буде вирішуватися на основі результатів скорінгу.

До негативних наслідків функціонування банків з іноземним капіталом в Україні можна віднести наступні факти:

1.    Діяльність філій іноземних банків може створювати додаткові ризики для банківської системи, серед основних слід виділити ризик банкрутства материнського банку, ризик спекулятивної діяльності, політичний ризик [1, С. 98].

2.    Іноземні банки можуть нав’язувати модель деформованого розвитку, коли цілі іноземних банків не збігаються з соціально-економічними пріоритетами країни [5, С. 83]

3.    Можливий неконтрольований відтік капіталу з країни, погіршення конкурентоспроможності українських банків, ризик залежного розвитку [3]. Реалізація цих ризиків може спричинити дестабілізацію роботи банківської системи, зменшення довіри населення до банків.

Отже, збільшення кількості банків з іноземним капіталом має більше позитивних наслідків, сприяє поглибленню економічної інтеграції України з розвинутими країнами. На даний момент доля участі іноземного капіталу в банківській сфері України складає 25% і має тенденцію до збільшення. Даний процес повинен контролюватися з боку держави, щоб уникнути втрати контролю за фінансовою політикою банківської системи.

Література

1.     Смовженко Т.С., Другов О.О. Створення та діяльність філій іноземних банків в Україні: регуляторні аспекти// Фінанси України. – 2007. – 7. – С. 98 – 105.

2.     Прімєрова О.К. Особливості діяльності банків з іноземним капіталом// Формування ринкових відносин в Україні. – 2007. – 3. – С. 40 – 43.

3.     Геєць В. Іноземний капітал у банківській сфері України// Дзеркало тижня. – 2006. - №26. – 1 – 8.

4.     Барановський О. Іноземний капітал на ринках банківських послуг України, Росії та білорусі// Вісник НБУ, вересень 2007. – С. 12 – 20.

5.     Офіційний сайт Асоціації українських банків www.aub.com.ua/

 

 

Авторська довідка

Копійка Ганна Василівна

Телефон: 8 (095) 574 76 69

Електронна адреса: ksuwa2285@mail.ru