«Економічні науки»

7. Облік і аудит

Корда Марина Анатоліївна

студентка Дніпропетровського державного аграрного університету

т. 8(097)4964038;   korda_m@mail.ru

Облік додаткових біологічних активів свинарства

Після набуття чинності Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» свині, які утримуються підприємством з метою отримання сільгосппродукції (приріст живої маси, жива маса) та/або додаткових біологічних активів (приплід), а також які приносять інші економічні вигоди, віднесені до біологічних активів тваринництва: довгострокових та поточних.

Додаткові біологічні активи у свинарстві – це приплід поросят, отриманих від свиноматок.

Основними завданнями обліку додаткових біологічних активів свинарства  в сільськогосподарських підприємствах є:

     - своєчасне та правильне документальне відображення  операцій та  забезпечення  достовірних даних щодо надходження приплоду  з виробництва;
     - контроль  за  збереженням поросят в місцях їх утримання і на всіх етапах їх руху;
     - забезпечення щоденної реєстрації даних про рух поголів'я з метою визначення потреби ферми (бригади) в кормах на кожний день;
     - правильне  визначення оцінки  тварин  при  їх надходженні та вибутті;
     - здійснення заходів з метою недопущення нестач,  крадіжок та загибелі тварин.

При первісному визнанні  додаткових біологічних активів вони оцінюються за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу. Первісне визнання сільськогосподарської продукції відображається у тому звітному періоді, у якому вона відокремлена від біологічного активу.

 Визначення справедливої вартості біологічних активів і сільськогосподарської продукції ґрунтується на  цінах активного ринку. За наявності кількох активних ринків біологічних активів і сільськогосподарської продукції  їх оцінка ґрунтується на даних того ринку, на якому підприємство передбачає продавати біологічні активи та/або сільськогосподарську продукцію. Оцінка сільськогосподарської продукції за договірними цінами допускається лише за обтяжливими контрактами.

За відсутності активного ринку визначення справедливої вартості біологічних активів і сільськогосподарської продукції здійснюється за:

1. Останньою ринковою ціною операції з такими активами (за умови відсутності суттєвих негативних змін у технологічному, ринковому, економічному або правовому середовищі, у якому діє підприємство).

2. Ринковими цінами на подібні активи, скоригованими з урахуванням індивідуальних характеристик, особливостей або ступеня завершеності біологічних перетворень активу, для якого визначається справедлива вартість.

3. Додатковими показниками, які характеризують рівень цін на біологічні активи.

 У разі відсутності інформації про ринкові ціни на біологічні активи справедлива вартість визначається за теперішньою вартістю майбутніх чистих грошових надходжень від активу, обчисленою відповідно до пунктів 11-14 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 28 „Зменшення корисності активів”.

Собівартість приплоду для оприбуткування визначати необов’язково, оскільки порядок оцінки додаткових біологічних активів свинарства істотно змінився. Якщо ж підприємству потрібний такий показник для інших цілей (прийняття управлінських рішень або аналізу господарської діяльності), то воно може обчислювати виробничу собівартість продукції свинарства відповідно до п.9.10. МР №132. Тобто витрати на утримання cвиноматок з  поросятами  до   їх   відлучення  становитимуть собівартість приросту живої маси і ділового приплоду. Собівартість приросту живої маси і однієї голови приплоду  на момент   його  відлучення  від  свиноматок  визначається  діленням загальної суми витрат на утримання основного стада  (без  вартості
побічної продукції) на кількість центнерів приросту живої маси при відлученні (включаючи живу масу одержаного приплоду).   

 Собівартість центнера   живої   маси  поросят  на  момент  їх відлучення від свиноматок визначається діленням  вартості  поросят під  матками на початок року і витрат на основне стадо за поточний рік на живу масу (без загиблих)  поросят,  які  відлучені  та  які залишилися під матками на кінець року.
        
 При  одержанні  приплоду  поросят завідуючий фермою, зоотехнік  чи  бригадир  складають  в  двох  примірниках  "Акт  на оприбуткування приплоду тварин" (сільгоспоблік. ф. N 95). За останніми змінами, якщо приплід визначається за справедливою вартістю його можна оприбуткувати за допомогою Акту визначення справедливої вартості біологічних активів та/або сільгоспподарської продукції.   Записи  в акті здійснюють   в цілому  по приплоду. Дані акту щоденно записують в "Книгу  обліку  руху  тварин  і птиці"  (сільгоспоблік.  ф.  N  34),  також  використовують для
ведення  зоотехнічного  обліку  та  нарахування  заробітної  плати
працівникам ферми. Обидва примірники акту передаються в бухгалтерію:  один -  на
наступний  день  після  його складання,  а другий - в кінці місяця
разом зі "Звітом про рух худоби і птиці на фермі"  (сільгоспоблік
.
ф.  N 102) після того, як на підставі нього будуть зроблені записи
в регістрах зоотехнічного обліку.    

Оприбутковують приплід свиней по дебету 212 рахунку  «Поточні біологічні активи тваринництва, які оцінені за справедливою вартістю» з кредита 232 «Виробництво» (тваринницька ферма). Якщо оприбутковують за виробничою собівартістю, то по дебету 213 «Поточні біологічні активи тваринництва, які оцінені за первісною вартістю». В кінці звітного періоду дані по рахунку 21 «Поточні біологічні активи»  переносять при журнально-ордерній формі обліку до Оборотної відомості аналітичного обліку за рахунком 21 та до Журнал-ордеру 9.