Економічні науки\2.Зовнішньоекономічна діяльність

Литвинов О.І.

 

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Міхайло Туган-Барановського

Оцінка рівня податку на додану вартість в Україні у порівнянні з країнами ЄС

Більшість сучасних систем оподаткування у світі, зокрема в Україні, є змішаними, оскільки в них діють як податки на доходи, так і податки на споживання. До групи податків на споживання належить податок на додану вартість (ПДВ). Замаючи значну питому вагу в формуванні доходів державного бюджету ПДВ має значний вплив на економічні чинники держави. Тому питання оподаткування ПДВ залишаються актуальним напрямом дослідження в умовах транзитивної екоміки.

Питання оподаткування споживання не тільки в Україні, але і закордоном розглядали такі вчені, як Вишневський В.П., Білопольський М.Г., Іванов Ю.Б., Луніна І.О., Щербак В. та ін. Дискусійним є визначення шляхів удосконалення ПДВ, бо саме цей податок характеризується високим рівнем тінізації.

Як свідчать дослідження, 20% керівників малих підприємств приховують весь прибуток, 26% приховують 33-50%, 28% фізичних та юридичних осіб не враховують 10-20% прибутку. Це зумовлено особливостями визначення ПДВ при цьому виключне значення мають вдосконалений бухгалтерський облік і регістрація  усіх ділових операцій. Але незважаючи на всі негативні аспекти, ПДВ – один із надійних і стабільних джерел доходної частини бюджету. Так у 2005р. частка ПДВ у загальному обсязі податкових надходжень становила 45%, а вже за перше півріччя 2006р. – 54,6%, що на 9,6% більше.

Метою дослідження є вивчення досвіду окремих країн в питаннях нарахування податку на додану вартість та визначення можливих напрямів удосконалення в Україні.

Дослідження праць науковців та законодавчо-нормативної бази з оподаткування свідчать про те, що на сьогодні ПДВ взимається в 140 країнах світу. Принципи обкладання ПДВ у зарубіжних країнах (у тому числі в країнах ЄС) в загалі аналогічні тим, що застосовується в Україні. ПДВ також взимається в усіх країнах Латинської Америки, у ряді країн Азії й Африки. Крім того наявність в національних системах оподаткування ПДВ є однією з умов членства країни у ЄС.     

В Україні ПДВ має наступні ставки – 20%, 0% та операції, що не підлягають оподаткуванню. Нульова ставка є однією з найбільш привабливою з боку можливості винекнення. Основним напрямком діяльності платників, за якими застосовується нульова ставка з ПДВ, є експорт товарів. В першу чергу, це позначається  на дисбалансі, який існує між сумою ПДВ, яку заявлено експортерами до відшкодування та фактично сплаченою платниками податків. Так, до бюджету в 2006р. сплачено ПДВ у розмірі 2,4 млн.грн., а відшкодування податку з бюджету склало 3,1 млрд.грн., що ненгативно позначається на економічному житті країни. В порівнянні з 2005р. маємо зниження доходів з ПДВ на 14% та зростання сум, що заявлені до відшкодування, на 7% . Ця ситуаціє має бути напрямом діяльності податкової міліції.

Якщо визначити досвід окремих країн, то можна побачити, що кількість ставок ПДВ в різних державах різна. У більшості країн ЄС при оподаткуванні ПДВ використовуються системи декількох ставок, диференційованих в залежності від видів оподаткування товарів та послуг, а саме три або чотири диференційовані ставки ПДВ: одна – базова, одна чи дві – зменшені, й одна – нульова.

Наведені в таблиці 1 ставки ПДВ країн ЄС та України в 2006р. свідчать, що середнє значення базової ставки ПДВ в країнах ЄС – 20,3%, а середній рівень зменшеної ставки ПДВ – 6,4%. Найвища ставка ПДВ застосовується у Данії, Швеції, Угорщині – 25%, у Польщі та Фінляндії – 22%. А в таких країнах, як Австрія, Італія, ставка ПДВ складає 20%, тобто вона дорівнює ставці в Україні. Найнижча ставка ПДВ – 15% у Люксембурзі та на Кіпрі, 16% - у Німеччині, Іспанії.

Таблиця 1. Ставки ПДВ країн ЄС та Україні в 2006р.

Країна

Рік впровадження ПДВ

Базова ставка, %

1.

Австрія

н.св

20

2.

Данія

1967

25

3.

Іспанія

1986

16

4.

Італія

1973

20

5.

Кіпр

1992

15

6.

Люксембург

1970

15

7.

Німеччина

1968

16

8.

Польща

1993

22

9.

Угорщина

н.д

25

10.

Фінляндія

1976

22

11.

Швеція

1969

25

12.

Україна

н.д

20

Серед негативних тенденцій в системи оподаткування в Україні є те, що держава не відшкодовує підприємствам податковий кредит з ПДВ. Оскільки  більше 30% підприємств в Україні є збитковими, то це виступає додатквим тягарем і на нашу думку тільки рентабельниі підприємства взмозі побороти відсутність додаткових коштів в господарстві.

Отже, в порівнянні з окремими країнами слід наголосити, що ставки ПДВ в Україні не є високими. Але при цьому питання відшкодування податкового кредиту має в нашій країні актуальне значення, по-перше для держави – як чинник виконання доходної частини бюджету і по-друге – для суб'єктів господарювання – як засіб стабілізації економічного стану.

Тому, нормалізація інтересів держави та підприємств є постійним джерелом вдосконалення системи оподаткування в Україні.

Література.

1. Шолудько Д. Податкове навантаження та тонізація суспільно-економічних відносин: Зв'язки, залежність, засоби протидії / Д.шолудько, В.Попович // Наук. Вісн. Акад. ДПС України. - Ірпинь, 2002р. - №3(17). - С.75

2. Ігнатко В. ПДВ та його необхідність.// Профспілки України. - 2005. - №2.- С. 52-55.