Секція маркетинг, менеджмент

Підсекція маркетинг

Донецький національний універсітет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Радько О.В., Жукова Н.Л.

 

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ СВІТОВОГО ТУРИЗМУ

 

Двадцяте століття ознаменувалося збільшенням прибутків багатьох держав за рахунок розвитку туризму. На туризм припадає 4.4 % світового ВВП, більш ніж у 80 % країн туризм входить до п'ятірки провідних статей експорту, майже в 40 % країн туризм є головним джерелом надходжень в іноземній валюті.

Число туристських прибутків у світі в цілому знизилося на 0.6 %. Це зниження не таке різке, як спочатку очікувалося після подій 11 вересня. Найбільше постраждав Американський регіон (зниження па 6 %), за ним йдуть Південна Азія (4.5 %) і Близький Схід (зниження на 2.5 %). Європа, де було відзначено незначне зниження на 0.7 %, як і раніше, залишається провідним туристичним регіоном світу. Продовжується зростання у Східній Азії та Тихоокеанському регіоні, який посідає друге місце на глобальному туристському ринку. Позитивний ріст відзначається й в Африканському регіоні, однак його ринкова частка дуже незначна (4.1 %). Непевність щодо безпеки важко позначилася на Південній Азії: її частка на ринку впала з 0.9% у 2000 р. до 0.8 % у наступному.

У 2006 р. надходження від міжнародного туризму знизилися на 13 млрд. доларів США (2.8 %). Майже половина всіх надходжень від міжнародного туризму, як і раніше, припадає на Європу. На другому місці знаходиться Американський регіон (ринкова частка складає 26.4 %), що лідирує серед усіх регіонів по надходженнях на одне туристське прибуття (1015 доларів). США зберегли за собою позицію неперевершеного лідера по доходах від міжнародного туризму - більш ніж 70 млрд. доларів. Іспанія, надходження від туризму якої складають майже 33 млрд. доларів США, займає тверде друге місце (підвищення на 4.5 %); за нею йдуть Франція, Італія та Китай. Надходження від туризму останнього складають 17.8 млрд. доларів США, і нещодавно ця країна ввійшла до п'ятірки провідних країн щодо туристських доходів (підвищення майже на 10 %). Китай зайняв п'яте місце. У Великій Британії та Австралії були відзначені істотні зішження, тоді як туристські доходи Туреччини зросли на 17 %.

Виїзний туризм нерозривно пов'язаний із загальною економічною ситуацією. У вересні Міжнародний валютний фонд опублікував "Економічний огляд світу", в якому прогнози економічного розвитку для усього світу в цілому та в більшості країн знижені. Дані показують загальне уповільнення росту в розвинених країнах, за винятком Японії. Цікаво відзначити, що прогнозований економічний ріст для ринків, що з'являються, таких, як члени АСЕАН чи країни Східної Європи, залишається на колишньому рівні чи підвищується.

На деякі туристичні маршрути могло негативно вплинути те, що туроператори зменшили обсяги своєї діяльності, при цьому не беручи до уваги терористичний акт, що відбувся 12 жовтня на Балі, що, у свою чергу, став причиною нових погроз, особливо в Південноазіатському регіоні.

Зважаючи на показники загальних туристських прибуттів по регіонах, можна прогнозувати, що до 2020 р. основними приймаючими регіонами стануть Європа (717 млн. туристів), Східноазіатський та Тихоокеанський регіон (397 млн.) і Американський регіон (282 млн.). Далі в цьому списку будуть Африка, Близька Схід і Південна Азія.

Прогнозується, що показники росту Східноазіатського та Тихоокеанського регіону, Південної Азії, Близького Сходу й Африки складуть 5 % на рік порівняно зі середньосвітовим показником (4.1 %). Очікується, що в регіонах Європи й Америки показники росту будуть нижче середніх.

Незважаючи на зниження світових туристських прибуттів з 60 % у 1995 р. до 46 % у 2020 р., Європі, як і раніше, буде належати най­більша частка міжнародних ирибуттів. До 2010 р. Американський регіон поступиться своїм другим місцем Східноазіатському та Тихоокеанському, в якому у 2020 р. буде зареєстровано 25 % усіх міжнародних туристських прибуттів. Показники Американського регіону знизяться з 19% у 1995 р. до 18% у 2020 р. 12.

У період з 2005 по 2020 р. показники подорожей на великі відстані будуть зростати більш швидкими темпами (5,4 %), ніж показники міжрегіонального туризму (3.8 %). Відповідно, співвідношення між міжрегіональним туризмом і подорожами на великі відстані змістяться з 82 до 18 у 2005 р. і складуть у 2020 р. 76 до 24.

Отже, за прогнозами Всесвітньої туристичної організації (ВТО) до 2020 р. міжнародні туристські прибуття перевищать 1.6 млрд. З них більше одного мільярда складатимуть міжрегіональні прибуття і близько 380 млн - прибуття туристів, що подорожують на великі відстані15. Важливими сегментами ринку до 2020 р., як передбачає ВТО, будуть: спортивний туризм, пригодницький, сільський (екотуризм), культурний, міський, конгресний, а також тематичні парки та круїзи.

Таким чином, з метою забезпечення темпів росту міжнародного туризму слід визнати цей вид відпочинку пріоритетним; забезпечувати його міжвідомчу координацію; покращувати безпеку туристів; розвивати інфраструктуру й транспортні зв'язки; спрощувати формальності; створювати та реалізувати продукти й послуги, які мають попит на світовому ринку.